Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Özel Sağlık Sigortası Tüp Mide Ameliyatını Karşılar Mı?

18.04.2018
1.658

Sağlık, insan hayatındaki en değerli olgudur. Kişinin çeşitli hastalıklar için bir sağlık sigortasının bulunması, bu yüzden önemli bir unsurdur. Bu açıdan bakıldığında sağlık sigortası nedir sorusuna bir yanıt vermek gerekirse, sağlık sigortaları herhangi bir sağlık sorunu yaşanması halinde kişinin sağlık giderlerinin ödenmesi amacı ile sağlanan güvencedir. Bu sigortaların çeşitleri vardır ve özelliklerine göre kapsamları değişmektedir.

Özel Sağlık Sigortaları Hangi Hastalıklara Ait Tedavileri Karşılar?

Bir sağlık sigortası yaptırmadan önce özel sağlık sigortasının karşıladığı hastalıklar ile hangi hastalıkların bu kapsamda değerlendirilmediğini bilmek gereklidir. Az sayılabilecek primlerin ödenmesi ile ihtiyaç duyulduğu zamanlarda altından kalkılamayacak kadar ağır hastane masraflarının karşılanmasına yardımcı olan özel sağlık sigortaları, ayakta tedavi olarak adlandırılan tedavi masraflarını ve yatarak tedavi olmayı gerektiren bazı durumları karşılamaktadır. Yatarak tedaviyi gerektiren durumlarda ambulans masrafları, yoğun bakım ameliyat masrafları ve ameliyat sonrası hastanın bakımına dair birçok masrafı karşılayan bu sigortalar, aynı zamanda kanser gibi hastalıklarda ihtiyaç duyulan kemoterapi, radyoterapi gibi tedavilerin de ücretlerini karşılamaktadır.

Ayakta tedavilerde ise check up masrafları, diş muayenesi ve bu konuda yapılacak olan işlemlerin bazıları, göz muayenesi ve gözlük için yapılacak harcamalar da kapsam dahilindedir. Sigortaların kapsamları ve ödenen primlerin miktarı dahilinde bazen lens ve lazerle göz ameliyatı gibi masraflar da sigortalar tarafından karşılanabilir. Ancak bir özel sağlık sigortası yaptırmadan önce yeterince bilgi alındığından emin olunmalı ve bu sigortanın neleri kapsadığını tüm detaylarıyla öğrenmek gerekmektedir.

Son zamanların oldukça konuşulan sağlık işlemlerinden biri olan tüp mide ameliyatının özel sağlık sigortalarının kapsamında olup olmadığı, sigorta sahipleri tarafından araştırılan konulardan biri haline geldi. Bu konuda bilgi sahibi olmadan önce tüp mide ameliyatının ne olduğu ve ne için yapıldığı konusunda fikir sahibi olmak gerekecektir.

Tüp Mide Ameliyatını Sigortalar Karşılar Mı?

Obezite ile mücadele eden kimselerin başvurduğu tüp mide ameliyatı, yapılan bir operasyonla midenin üst bölümünde yutak borusu ile birleştiği kısımdan, midenin alt bölümünde on iki parmak bağırsağı ile birleştiği kısma kadar olan bölümünün çıkarılmasıdır. Aslında tüp mide ameliyatı nedir sorusuna verilecek en kısa yanıt, midenin küçültülmesi ameliyatıdır denilebilir. Operasyondan sonra mide küçülerek bir tüp şeklinde göründüğü için bu ameliyata tüp mide ameliyatı denilmektedir.

Tüp mide ameliyatını olabilmek için ciddi tetkiklerden geçmek ve hastanın bu ameliyata gerçekten de ihtiyacının olduğunu belirlemek gerekmektedir. Basit bir ameliyat olmayan tüp mide operasyonu, eğer buna gerçekten ihtiyacı olmayan kimselere uygulanırsa, çok ciddi sonuçlar yaratabilir. Ameliyattan sonra hastanın normal yaşama dönme süresi oldukça uzundur. Çünkü hayati bir organ olan midenin yarısından daha fazla bir kısmın ameliyatla çıkarılması söz konusu olduğundan, hastanın metabolizmasının bu duruma alışması kolay olmayacaktır. Ameliyattan sonra hastanın katı gıdalarla beslenmeye başlaması yaklaşık olarak altı aylık bir sürece yayılırken hasta bu süre içerisinde sürekli olarak doktor kontrolüne gidecek ve tedavi süreci devam edecektir. Tüm bu işlemlerin masraflarının sağlık sigortası tarafından karşılanabilmesi için, hastanın öncelikle bu ameliyata gerçekten ihtiyacının olduğunun ispatlanması gerekmektedir. Aksi durumda bu ameliyatın yapılması, hastanın sağlığını olumsuz etkileyeceği gibi sigortalar da kesinlikle bu ameliyata ait hiçbir masrafı karşılamayacaktır.

Tüp Mide Ameliyatını Sigortalar Karşılar Mı

Hangi Hastaların Tüp Mide Ameliyatı Özel Sigortalar Tarafından Karşılanır?

Sıklıkla yöneltilen özel sağlık sigortası tüp mide ameliyatını karşılıyor mu sorusunun cevabı hastanın durumuna bağlıdır. Bu ameliyatı olabilmek için kişinin obezite sorunu ile mücadele etmesi gerekmektedir. Dolayısıyla her fazla kilo sorunu olan kişi, obezite sorunu yaşıyor demek değildir. Bunun için belirlenen bazı kriterler vardır. Uzman doktorlar tarafından yapılan araştırma ve muayeneler sonucunda, hastanın vücut kitle indeksi belirlenir. Bu belirlemeye göre kişi obezite sorunu yaşamakta ise, tüp mide ameliyatına adaydır ve bu durumda sağlık sigortası tüp mide ameliyatını karşılayacaktır.

Obezite ameliyatı olarak da adlandırılan tüp mide ameliyatının, sağlık sigortaları tarafından karşılanabilmesi için kişinin vücut kitle indeksinin 40 ve üzerindeki değerlerde olması gerekir. Ayrıca kişi başka yöntemler ile kilo verme şansına sahipse, öncelikle bu yöntemlerin denenmesi önerilmeli ve son çare olarak tüp mide ameliyatına başvurulmalıdır.

Tüp mide ameliyatının sağlık sigortaları tarafından karşılanabilmesi için kişinin kiloya bağlı çok ciddi sorunlarla mücadele ediyor olması gerekir. Bilindiği üzere kilo artışı, kalp ve damar rahatsızlıkları başta olmak üzere birçok sorunu tetikler. Yüksek tansiyon, şeker hastalığı gibi sorunların da obeziteye eşlik etmesiyle birlikte hastanın yaşam kalitesi düşecektir. Obezite, solunum problemlerinin de sebebi olabilmektedir. Kişide obeziteye bağlı olarak uykuda solunum durması, yani uyku apnesi ve nefes almakta güçlük çekmek gibi sorunların yaşanması ve bununla birlikte hayati tehlikenin bulunması tüp mide ameliyatını gerekli kılan nedenlerdir. Bu bahsedilen problemlerden birkaçı hastalarda gözlemlenmekte ise, bu ameliyata gerçekten ihtiyaç var demektir. Bu durumda özel sağlık sigortaları tüp mide ameliyatını karşılayacak ve tedaviye ait olan birçok masrafı ödeyecektir.

Bir önceki yazımız olan Trafik Sigortası Genel Şartları Nelerdir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.