Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Enflasyona Endeksli Tahvil Ne Demek?

18.07.2022
538

Enflasyon Endeksli Tahvil

Enflasyona endeksli tahvil, anapara ve faiz ödemelerini belirli bir fiyata sabitleyen bir yatırım aracıdır. Piyasalarda yaşanan parasal değişimlerden etkilenmeyerek, yatırımcısına değer kaybı yaşatmayan bir tahvil grubudur. Yatırımcısına belirlenen oranda sabit bir kazanç sağlamayı amaçlar.

Enflasyona endeksli tahviller aracılığıla anonim şirketler, tahvil ihraç edip ya da hisse senedi satarak ekonomiyi finanse eder. Anonim şirket, bu senedi satın almış olan yatırımcıya belirlenen dönemlerde sabit bir ödeme yapar. Anonim şirket, vade süresi bitiminde yatırımcıya ödemiş olduğu anaparayı geri verir. Kuponlar ile ödenen tutarın toplamı tahvilin fiyatına eşittir.

Enflasyona Endeksli Tahvil Özellikleri Nelerdir?

Enflasyon endeksli tahvillerin en önemli özelliklerinden biri, para biriminde yaşanan değer kaybı riskini taşımamış olmasıdır. Ekonomide yaşanan dalgalanmalara ilişkin yatırımcısına vade gününe kadar sabit bir kazanç sunan bu yatırım aracı, yatırımcının hem kendisini hemde anaparasını koruyarak satın almak gücünüde azaltmaz.

Kişiler, elindeki tasarruflar ile yatırım yapma kararı alırken, kuponları ile belli bir süre karşı tarafa ödünç olarak verirler ve dönemsel faiz kazancı elde etmeyi amaçlarlar. Bu tahviller satın alındığı zaman karşı taraftaki anonim şirkete doğrudan nakit girişi sağlanır. Bu senetlerin değeri, yatırımcının ileri ki dönemlerde elde edeceği kazancın bugünkü değeri olarak da söylenebilir.

Tahvillerin belirlenmiş olan vade sürelerine kadar olan kazançları farklılık gösterebilir. Vade süresi ne kadar çok uzarsa senetlerin kar getirisi de o kadar çok olur. Tam tersi durumda ise kar getirisi düşük olur.

Enflasyon Endeksli Tahvil Nasıl Alınır?

Tahvil değerlendirmesi yapılırken enflasyon ve faiz oranları dikkate alınır. Faiz oranı ne kadar çok artarsa senedin fiyatı da düşer. Faiz düştüğü zaman tahvil fiyatları da yükselir. Bu nedenle tahviller, faiz oranı riski taşımaktadır.
Enflasyona endeksli tahviller, genellikle ellerindeki varlıkları riskten korumak isteyen yatırımcılar tarafından tercih edilmektedir. Ekonomide yaşanan dalgalanmalara rağmen bu tahviller yatırımcıya ön görebileceği bir kar kazancı sunmaktadır.

Eğer tahvil satın almak isterseniz bankalar ve aracı kurumların sunduğu imkanlar dahilinde satın alabilirsiniz.
Enflasyon Endeksli Tahvil Hesaplama
Tahvil faiz ödemeleri, vade süresi boyunca eşit birşekilde gerçekleştirilir. Enflasyona endeksli tahvil hesaplama için anüite denen formül kullanılır. Çıkan sonuca tahvilin vade bitimindeki değer eklenir.

 

Bir önceki yazımız olan Mastercard Nedir? başlıklı makalemizde Mastercard hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.