Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

18.07.2022
533

İhtiyaç Kredisi Kullanım ve Şartlar

Evlilik, seyahat veya eğitim gibi gereksinimler için kişilerin nakit paraya ihtiyacı olabilir. Bu durumda kenarda birikmiş para yoksa akla ilk gelen ihtiyaç kredisi çekmek olacaktır. Yüklü miktarda paraya ihtiyacı olan kişiler devlet ya da özel bankalara başvuru yaparak kredi talebinde bulunabilir. Böylece nakit ihtiyacını karşılayarak taksitle ödeme imkanına sahip olurlar. Ancak her bankanın geri ödeme şartı farklıdır.

İhtiyaç Kredisi Nedir?

İhtiyaç kredisi, kişilerin ticari amaç dışında seyahat, eğitim, borç, altın alma, taşınma, alışveriş ve beyaz eşya gibi gereksinimlerini karşılamak için kullanılan bir kredi türüdür. Bu kredi türü özel ve devlet bankaları tarafından belli vade aralıkları ile tüketicilere sunulur. Ancak kredi çekerken çekilen tutardan fazlasını bankaya geri ödemek gerekir. Buna da faiz oranı denilir. Ödeme planı, vade ve faiz oranlarına göre belirlenir. Her bankanın uygulayacağı faiz oranı da farklıdır.

İhtiyaç Kredisi Şartları Nelerdir?

İhtiyaç kredisi çekebilmek için birtakım kriterleri karşılıyor olmak gerekir. İhtiyaç kredisi şartları şu şekilde gösterilebilir;

 • 18 yaşından büyük olmak
 • Gelir belgesine sahip olmak
 • Sigorta girişinin olması
 • Kredi notunun iyi olması
 • Sigorta devamlılığı
 • Borç ve gelir düzeyi orantısı
 • Yüksek oranlarda kredi için kefil
 • Düzenli fatura ve borç ödeme alışkanlığı ( Findeks Notu )
 • İpotekli kredi için aile rıza belgesi
 • Başkasının adına kredi çekmek için noter imzalı vekaletname
 • Kefil varsa , işlem esnasında bankada bulunmalıdır.

Kredi çekerken en önemli husus kredi notunun yüksek olmasıdır. Kişinin kredi notu ne kadar yüksekse o kadar kolay kredi çekebilir.

İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır?

İhtiyaç kredisi banka şubelerinden veya şubeye gitmeden mobil uygulama üzerinden de yapılabilir. Mobil uygulama kullanmayan ve bankaya gitmek istemeyen kişiler kredi kullanmak istediği bankanın müşteri hizmetlerini arayarak da başvuru talebini iletebilir. Bankada saatlerce sıra beklemek yerine pandemi sonrası geliştirilen bankacılık sistemleri sayesinde telefondan işlemleri halletmek daha avantajlı olacaktır.

İhtiyaç Kredisinden Caymak Mümkün müdür?

İhtiyaç kredisinden cayma elbette mümkündür. Örneğin kredi başvurusunda bulundunuz fakat sonradan herhangi bir sebepten ötürü krediyi kullanmaktan vazgeçtiniz. Bu durumda 14 gün içerisinde krediden vazgeçebilirsiniz. Cayma olanağı için müşteri temsilcisi ile iletişime geçebilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi Nasıl Hesaplanır?

İhtiyaç kredisinde maksimum vade oranı 36 ay olarak belirlenmiştir. Vade, ihtiyaç kredisinin hesaplanmasında en önemli kriterdir. Vadeyi uzun tutmak aylık taksit miktarını azaltmış olsa da toplam geri ödeme tutarını arttıracaktır. İlerleyen zamanlarda ödemelerde zorluk çekmemek adına maksimum aylık ödeme tutarına göre plan yapmanız daha doğru olur.

Çekmek istediğiniz tutar ve vade süresi belliyse faiz oranlarını hesaplamaya geçebilirsiniz. Bu noktada kredi çekmek istediğiniz bankadan faiz tutarını hesaplayabilirsiniz. Kredi hesaplaması yaparken dosya masrafının kredi tutarının binde 5’i olacağını da unutmamanız gerekir. İhtiyaç kredisi hesaplama hususunda en önemli nokta budur.

Herkes İhtiyaç Kredisi Çekebilir mi?

Herkes ihtiyaç kredisi çekemez. Bunun için yukarıda bahsettiğimiz gibi birtakım şartlar aranır. Bunların ilki de reşit olmaktır. Aranan bir diğer şart ise gelirin ispatlanmış olması gerekir. Minimum 3 aylık sigorta girişi de son derece önemlidir. Aranan son şart da kredi notunun yüksek olmasıdır. Bu nedenle sadece gerekli şartları taşıyabilen kişiler ihtiyaç kredisinden faydalanabilir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Nedir , Kredi Türleri Neler ve Krediler Hakkında Bilgi başlıklı makalemizde kredi çekmek ve kredi nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.