Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Banka İpoteği Nasıl Kaldırılır?

04.04.2017
1.809

İpotek nasıl kaldırılır konusuna geçmeden önce ipoteğin ne olduğunu anlatmak çok daha doğru olacaktır. İpotek bireylerin adına tanınmış olan var olan ya da ileri bir tarihte açılması planlanan kredilerin ödenmesi ile ilişkili nitelikteki taşınmaz niteliğe sahip olan varlıkların teminat gösterilmesi işlemine verilen addır.

Borç sahibi olan birey, sözleşme tarihlerinde belirtilmiş olan maddeler gereğince ödeme işlemini gerçekleştiremeyeceği borcuna karşılık olarak ipotek ettirmiş olduğu taşınmaz nitelikteki varlığını satışa sunmak mecburiyetindedir. Satım işleminin sonrasında elde edilen para ile borç ve ipotek neticesinde borç üzerine ilave edilmiş olan harcamaların ve de faizlerin ödenme işlemi gerçekleştirilir.

İpotek akdinin remi bir biçimde tapu müdürlüğü tarafından düzenlenerek tapu kaydına işlenmesi gerekmektedir. Bu işlemlerin gerçekleştirilmemesi durumunda ipotek işlemleri kanuni yönden bir geçerliliğe sahip olmaz.

İpotek, kredi borcu olan birey ve alacaklı birey arasında gerçekleştirilen mevcut durumdaki anlaşma gereğince verilebilir olduğu gibi kredi ile ilgisi mevcut olmayan aracı sıfatında üçüncü kişiler tarafından da verilebilir bir niteliğe sahiptir.

İpotek Kaldırma İşlemleri Nasıl Gerçekleştirilir?

İpotek olayı, bankaya mevcut olan borç sonucunda tapuda oluşturulmuş durumda olan bir tür sicil kaydı olma özelliğine sahiptir. Oluşturulmuş durumda olan mevcut ipoteğin kaldırılabilmesi için ilk olarak ipoteğe ilişkin var olan borcun bütünüyle ödenmiş olması gerekir. Borcun ödenmesinden sonraki aşamada ise bankaya ipotek kaldırmak için müracaat etmek mümkün olmaktadır.

Bankaya ipotek kaldırmak amacıyla müracaat edebilme süreci, bankadan bankaya göre farklılık göstermekle birlikte bazı işlemler için beklenmesi gereken bir süreci içine almaktadır. Bu süreç boyunca banka ilgili durumdaki kişiye dair oluşturulmuş olan borç dosyasını incelemeye tabi tutar. Bu işlemlerin tamamlanmasının ardından banka ilgili kişiye olumlu yönde bir dönüş yapar ise kişiye ipotek yazısı verir. Bankadan ipotek fek yazısının alınmaması halinde ipotek kaldırma işlemi gerçekleştirilmez. Bankalar tarafından borçlu olan kişilere verilen ipotek fek yazısı bireylerden alınacak belirli tutarlardaki ücretler karşılığında verilmektedir.

İpotek Fek Yazısı Nedir?

İpotek edilmiş durumda olan taşınmaz varlığın üzerinde mevcut olan ipoteğin kanuni olarak kaldırılabilmesi amacıyla borcu olan bireylerin adına düzenlenmiş olması gerekli bir belge olan ipotek fek yazısı çok önemlidir. Alacaklı durumda olan banka tarafından, bireyin ipoteğine dair borcu tamamen ödemesi durumunda verilebilir nitelikteki bir belgedir. Banka fek yazısını doğrudan borçlu olan bireye verebildiği gibi, aynı şekilde tapu müdürlüğüne de iletebilme imkânına sahiptir. İpotek yazısını almış olan birey, bu yazıyı mümkün olan en kısa süre içerisinde tapu müdürlüğüne iletmek zorundadır.

Kanuni bakımdan bir geçerliliği söz konusu olmasa da bankalar, borcu bulunan bireylerden ipotek fek yazısı için belirli tutarda bir ücret talep etmektedir. Bu ücret tutarı bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Fek yazısı için ödenecek olan tutarın hangi taraf tarafından ödeneceği ise kredi kullanımından önce imzalanmış olan sözleşme içinde belirtilmiş durumdadır. Kimi bankalar ipotek fek yazısını geciktirebilmekte ya da belirli sebepler öne sürerek borçlu durumdaki bireye vermeyebilmektedir.

Tapuda Nasıl İpotek Kaldırılır?

ipotek

Borcu bulunan bireyin borcunu tamamen ödemesi durumunda bankadan almış olduğu ipotek fek yazısını tapu sicil müdürlüğüne iletmesi gereklidir. Tapu sicil müdürlüğü tarafınca bireyden alınmış olan fek belgesi sonrasında gerçekleştirilen inceleme neticesinde bir takım işlemler ile bireyin ipotek ettirmiş olduğu taşınmaz mülk üzerinden ipotek kaldırılmaktadır.

Rehin Kaldırma

Taşıt kredisi kullanan bireyler tarafından bankalardan ya da farklı finans kuruluşlarından aldıkları kredi borcunun ödenmesi süreci boyunca konuyla ilgili olarak satın alım işlemi gerçekleştirilmiş olan taşıtın ruhsatı üzerinde rehin edilme işleminin ortadan kaldırılması bir diğer tabir ile feshedilmesi işlemi rehin kaldırma işlemi olarak ifade edilmektedir.

Bankalar, taşıt kredisi kullanan bireylerin satın alma işlemini gerçekleştirmiş oldukları taşıtlara, ödeme süreci boyunca rehin etme işlemi uygularlar. Bu uygulama, ilgili olan kredi borcunun ödenememesi ya da ödenmemesi durumunda teminat olarak gerçekleştirilmektedir. Rehin işlemi, bireylerin araç ruhsatları üzerine işlenmektedir.

Rehin Kaldırma İşlemleri Nasıl Yapılır?

Bankalardan taşıt kredisi almış olan bireylerin ruhsatları üzerinde bulunan kredi borcunun ödenmesi tamamlanıncaya kadar olan süre boyunca ruhsatta “rehinlidir” ibaresi mevcuttur. Rehinlidir ibaresinin ruhsat üzerinden kaldırılma işleminin gerçekleştirilebilmesi için uygulanması gereken bazı işlemlerin mevcudiyeti söz konusudur.

Aracın ruhsatı üzerinde bulunmakta olan rehin ibaresinin kaldırılma işleminin gerçekleştirilebilmesi için ilk olarak söz konusu olan taşıta ait mevcut kredi borcunun dosya masrafları da dahil olmak üzere bütününün ödenmesi gerekir. Öde işleminin ardından rehin kaldırma işleminin gerçekleştirilebilmesi amacıyla ilgili bankaya müracaatta bulunulması gerekir. Gerekli incelemeler ilişkili durumdaki banka tarafından yapıldıktan sonra rehin kaldırma işleminin gerçekleştirilmesi amacıyla bireylerden belirli tutarda bir ücret talep edilir. Rehin kaldırma işleminin yapılması amacıyla talep edilen ücretin ödenmesi sonrasında banka tarafından gerçekleştirilecek olan işlemler sonrasında da kısa süre içerisinde ruhsat üzerindeki rehin kaldırma işlemi tamamlanır.

Kredi Borcu Ödenmiş Olan Evin İpoteği Nasıl Kaldırılır?

Özellikle de ülkemizde pek çok insan ev sahibi olabilmek amacıyla banka kredilerini kullanma yoluna gitmektedir. Ev almak isteyenlerin kullandıkları kredi türü ise konut kredisi olarak ifade edilir. Konut kredisi kullanmayı tercih eden banka müşterilerinin büyük bir bölümü, konut kredisini yalnızca evini ipotek ettirme yolunu tercih ederek kullanmakta. Kredi borcunun tamamının ödenme işleminin gerçekleştirilmesinden sonra konut üzerinde mevcut durumda olan ipotek kaldırılmaktadır.

İpotekli durumda olan bir evin üzerinde bulunmakta olan mevcut ipoteğinin kaldırılması için yapılacak olan ilk işlem birey tarafından alınmış olan konut kredisine ait olan tüm borçların ödenmesidir. Borcun tamamının ödenmesinden sonraki işlem ise borcu bitmiş durumda olan konut kredisi ile alakalı olarak ilgili bankaya müracaatta bulunmak gerekmektedir. Bankaya gerçekleştirilen bu müracaat ile birlikte ilgili banka yetkililerine konut kredisinin tamamen ödendiğini ve evin üzerindeki borcun kapatılması gerektiğinin bildirilmesi gereklidir.

Konut kredi borcu tamamen ödenmiş durumda olan ev ile alakalı olarak ilgili banka müşterisine bir fek yazısı yazar ve yazıyı ilgili bireye verir. Fek yazısı olarak adlandırılan bu belge yalnızca banka tarafından yazılmakta olup banka bu yazı için kendisine borçlu durumda olan kişiden yazıyı yazmak için belirli bir ücret talep eder. Banka tarafından fek yazısının yazılma işleminin tamamlanması ve banka tarafından talep edilen fek belgesi ücretinin ödenmesi sonrasında ise bireyin bağlı bulunduğu ildeki tapu müdürlüğüne fek yazısını götürmesi gerekmekte olup sonrasında da evin üzerinde mevcut durumda olan ipoteğin kaldırılması yönünde bir talepte bulunulması gereklidir.

Yapılan tüm bu işlemlerin sonrasında tapu müdürlüğü tarafından mevcut olan ev ipoteğinin kaldırılma işlemi tamamlanır. Böylece ev üzerinde bulunan ve konut kredisi borcu için konulmuş olan ipotek artık evin üzerinden kaldırılmış olur ve böylece ev tamamen bireyin kendisine ait olmuştur. Bu konuyla ilgili olarak dikkat edilmesi gerekli olan en önemli nokta fek yazısının yazılması esnasında bankanın bireyden talep etmiş olduğu ücretin ödenmiş olup olmaması durumudur. Bu nedenden ötürü banka ile yapılmış olan konut kredisi sözleşmesinde bulunmakta olan “fek yazısı borçlu tarafından karşılanır” şeklindeki ifadeye dikkat edilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Evlilik Desteği 50 Bin TL Kredi İmkanı Evlilik Desteği Nasıl Alınır ? başlıklı makalemizde Devletten evlilik kredisi, evlilik desteği ve evlilik kredisi almak hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.