Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

E Devlet Kredi Notu Nasıl Öğrenilir ? TC ile Sorgulama

25.02.2020
1.783

E Devlet Kredi Notu öğrenmek mümkün mü ? Ücretsiz Kredi Notu Sorgulamak Mümkün mü ? Para ödemeden kredi notu nasıl öğrenilir , e devlet üzerinden kredi notu hakkında tüm detaylar

E Devlet Kredi Notu Gösteriyor Mu ?

Günümüzde teknolojinin ve İnternet sisteminin gelişmesiyle beraber ülkemizde de E devlet sitemi geliştirilmiş ve vatandaşlar artık işlemlerini bilgisayar üzerinden halledebilmekte ve istedikleri birçok bilgiye buradan ulaşılabilmektedir. E-devlet sistemine giriş yapılabilmesi gereken sadece PTT şubesinden ufak bir ücret karşılığında bir şifre almak ve bu şifre ile sisteme giriş yapmak.

E-devlete girmek için bunların dışında hiçbir şey gerekmemektedir. Bu şekilde E-devlete giriş yapıldıktan sonra artık ilgili sekmelerden yapmak istediğiniz işlemle ilgili olana giriş yaptığınızda istediğiniz bilgiye ulaşabilir ve eskiden ilgili kuruma gidip beklemeyi gereken bazı belgeleri de E-devletten kolayca çıktı alabilirsiniz. Peki, kredi notunu e-devletten öğrenme mümkün müdür? E-devletin buna yönelik bir uygulaması var mıdır?

E-devletten Kredi Notu Öğrenilmesi Mümkün Mü?

Kredi notu öğrenme kredi kayıt bürosu tarafından verilen bir hizmettir. Bu hizmet ücretli olarak sunulan bir hizmettir ve kredi notunu öğrenmek isteyen kullanıcılar findeks e kayıt olup gerekli bilgileri doldurduktan sonra istedikleri bilgiyi elde edebilirler. Kredi notu bankalardan ya da GSM operatörlerinin SMS hizmeti aracılığıyla mobil yoldan öğrenilebilmektedir. Bu hizmetin sağlanması için belli bir ücretin ödenmesi gerekmektedir.

E-devletin Böyle Bir Sistem Geliştirmesi Gündemde Midir?

E-devletin bildiğimiz kadarıyla böyle bir sistemi bünyesine katması söz konusu değildir. Bu nedenle e-devlet kullanıcıları e-devlet kredi notu görüntüleme servisi bir beklenti içinde olmamalıdır. Çünkü e-devlet şifre sahibi olan vatandaşlarına kolay ve ücretsiz bir yolla bilgi sağlamak üzere kurulmuş bir internet platformudur ve kredi notu öğrenme ise şu an belli bir bedel karşılığında kredi kayıt bürosu tarafından sunulan bir hizmettir.

Gündemde olmamakla beraber belki daha ileri tarihlerde devlet sistemi kendi bünyesine alırsa kredi notunu e-devlet üzerinden de öğrenebileceğimiz bir platform geliştirilebilir. Ama bu sadece bir temenniden ibarettir ve yukarıda da belirttiğimiz üzere gündemde böyle bir şey bulunmamaktadır.

E-devletin kullanabileceği bir diğer model not öğrenme durumunu sekme olarak verip findeks sistemine yönlendirerek öğrenmeyi sağlama olabilir ama bilindiği üzere e-devlette kayıtlı olan kurumlar kamu kurumlarıdır ve hizmet şu an için özel sektörce sunulan bir hizmet olduğu için e-devlette yer alması mümkün görülmemektedir.

E-Devlet Kredi Notu Nereden Öğrenilir?

Kredi notu ya da diğer bir deyişle kredi puanı kişinin tüm finansal işlemleri ve maddi ilişkilerinin analiz edilmesi sonucu ortaya çıkan puandır. Kredi notu kişinin mali profilini anlamada bankalara, kişilere ve diğer bazı kurumlara öncülük eder. Mali ve finansal ilişkiler kuran herkesin bir kredi notu bulunur ve herhangi bir ortaklık, kredi verilmesi, senet yapılması vb işlemlerde bu puan referans alınarak işlemin yapılıp yapılmayacağına ya da ne ölçüde yapılacağına karar verilir.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Bazı büyük kuruluşlar ve bankalar kişinin TC kimlik numarası ve doğum tarihi ile bir sistem üzerinden giriş sağladıklarında kişinin kredi notunu kolay ve hızlı bir biçimde öğrenebilmektedirler. Bunun dışında kişi kendi kredi notunu öğrenmek isterse ilgili web sitesine internet üzerinden kaydolarak kredi puanını öğrenebilir.

Ayrıca tüm operatörlerden SMS gönderilmesi yoluyla da kısa bir süre içerisinde kredi puanını öğrenmek mümkündür. Bunların dışında son zamanlarda her türlü kurumsal iş ve bilgilerin halledilebildiği bir sistem olan e -devlet kapısına TC kimlik numarası ve e -devlet şifresi ile giriş yapılarak e-devlet ile kredi notu sorgulama da yapılıp yapılamayacağı merak konusu olmuştur.

NOT : Findeks.com uygulamasını telefonuza indirerek ilk 1 hafta ücretsiz sorgulama yapabiliyorunuz

Android için : https://play.google.com/store/apps/details?id=tr.com.kkb.android&hl=tr

App Store için  : https://apps.apple.com/tr/app/findeks/id824178563?l=tr

E-devletten Kredi Notu Öğrenme

e devlet kredi notu

Maalesef e -devlet kapısına giriş yapılarak kredi notu öğrenmek mümkün değildir. Çünkü kredi notunu öğrenmek ücretli bir servistir ve kişiler kendi kredi puanlarını ya da kurumlar ve / veya üçüncü kişiler bir kişinin kredi puanını belirli bir ücret karşılığında öğrenebilirler.

E -devlet kapısı üzerinde yapılan işlemler ücretsiz olduğundan dolayı bu sistem üzerinden kredi notunu öğrenmek henüz mümkün değildir. Bunun yanında kredi notu Kredi Kayıt Bürosu ( KKB ) tarafından verilen bir hizmettir. Yani farklı bir kurumdan kredi notu bilgisinin alınması mümkün olmamaktadır.

Bunun yerinde kişiler cep telefonlarının mesaj bölümüne girerek TC kimlik numarasını yazdıktan sonra bir boşluk bırakarak doğum tarihlerini yıl cinsinden yazıp 1122′ ye SMS göndererek kredi puanlarını öğrenebilirler. Bu işlem tüm operatörlerde geçerlidir ve ücreti 9 Tl dir. Findeks’ ten bu şekilde yapılan kredi notu öğrenme uygulaması ilk sefere mahsus ücretsiz yapılmakta olup daha sonraki mesajlarda ücret uygulaması başlatılmaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar Hangileridir ? başlıklı makalemizde Banka kredileri için başvuru, en uygun kredi ve Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar
  1. Meliha sungur dedi ki:

    E devlet gercekten cok kullanisli bir hale geldi. Devletin yaptigi en guzel islerden bir tanesi bana gore

    1. admin dedi ki:

      evet meliha hanım gerçekten başarılı bir sistem insanların hayatını kolaylaştıran en önemli faktördür.