Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

İbandan Şube Kodu Bulma

18.03.2017
2.118

İban Numarasından Şube Kodu Nasıl Bulunur?

Bankacılık sektörü her geçen gün kendini yeniliyor, geliştiriyor. Yeniliklere oldukça açık kurumlar. Gün geçtikçe bankacılık sektöründe yeni bir kavram duyuyoruz ve bu kavramlar bizim kötülüğümüze değil aksine iyiliğimize yarıyor. Çünkü bankalarda yapılan çoğu düzenleme bizlerin de işlerini büyük ölçüde kolaylaştırabiliyor. Hayatımızda alışkın olmadığımız sonradan gelerek yer eden kavramlardan bir tanesi de iban numarası. IBAN yani International Bank Account Number. IBAN sayesinde hesap numaralarından kaynaklanabilecek herhangi bir sorunun da ortadan kalkması amaçlanmıştır. IBAN sayesinden hatalardan kaynaklanan gecikmeler engellenmiş, hatalı işlemlerin önüne geçilmiştir. International Bank Account Number (IBAN) numarası öncelikle Avrupa’da karşımıza çıktı, kullanıldı bir hayli de başarılı oldu. Şimdi de Türkiye’de gayet sağlıklı bir şekilde ilerleme kaydediyor. Avrupa ülkelerinin de bu sistemi kullandığını belirttik. Ancak onlarda IBAN sisteminde 34 basamaklı bir sayı grubu kullanılırken Türkiye’de bu rakamların sayısı 26’dır. Bankaların size verdiği hesap numaraları size aittir. Birden fazla kartınız olabilir bu demektir ki bankalardan sizlere birbirinden farklı IBAN numaraları çıkacak. Ayrıca bankaların IBAN numaraları kendi sistemlerine özeldir.

İbandan Şube Kodu Bulma

Her bireyin farklı bir IBAN kodu var. Birbirinden farklı kartlar için farklı IBAN numaraları var. Her kartın, her tüketicinin, her bankanın IBAN numarasının farklı olması sayesinde işler birbirine karışmamakta ve kolaylıkla ilerleyebilmektedir. Bankaların resmi web sitelerini kontrol ettiğinizde veya arama yaptığınızda hesap numaralarından iban hesaplama yolları başlıkları ile karşılaşacaksınız. Şimdi sizlere Türkiye’de  basamaklı sayıdan oluşan IBAN numarasından şube kodu nasıl bulunabilir sorusu hakkında biraz bilgi verelim. Herkesin elinde bulunan kartlarda, her bankanın kartlarında ilk iki simge sabittir. Bütün hesap numaraları Türkiye’nin uluslararası alanda geçerli olan kodu ‘’TR’’ ile başlamaktadır. ‘’TR’den sonra gelen  sayı kontrol basamağı adı ile anılmaktadır. Kontrol basamaklarının da arkasından gelen 5 hane, hesabın hangi bankaya ait olduğu hakkında bilgi vermektedir. Banka kodundan sonra sabit 0 garantili olan arkasından da gelen hanede bankanın hesap numarasına yer verilmektedir. Yani bir vatandaş sadece IBAN kodunu önüne alarak, hesabın hangi ülkeye ait olduğunu öğrenebilir, hesabın hangi bankaya ait olduğunu öğrenebilir ve son olarak kartın hangi hesaba ait olduğu hakkında bilgi alabilir. Aynı şekilde ana başlığımız olan iban numarasından şube kodu sorgulama işlemi de gerçekleşebilir. Eğer iban numarasından şube kodu sorgulama işlemini gerçekleştirmek istiyorsanız bankanın web sitesini, bankaları yada ibandan şube kodu bulma işlemi için gerçekleştirilmiş servislerden faydalanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Evlilik Desteği 50 Bin TL Kredi İmkanı Evlilik Desteği Nasıl Alınır ? başlıklı makalemizde Devletten evlilik kredisi, evlilik desteği ve evlilik kredisi almak hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.