G-00RJKRKGGQ
Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Banka 72 Ay Yapılandırma Yapmıyor

03.04.2017
302

Bankaların, müşterilerinin ödemekte zorlandıkları kredi kartı ve kredi borçlarını 72 ay vade ile yeniden yapılandırdıkları haberi, oldukça büyük ilgi gördü. Bunun üzerine borçlarını yapılandırmak isteyenler, bankalara başvurdu. Fakat bu yapılandırmanın her kredi ve kart borcu için geçerli olmadığını öğrenmek hayal kırıklığı yarattı.

72 Ay Yapılandırma Hangi Kapsamda Yapılıyor?

Bu yapılandırmanın en önemli kuralı, borçlarınız hakkında henüz adli takip sürecinin başlamamış olmasıdır. Adli takibe giren borçlar için ancak, mahkeme süreci kapsamında uygun bir ödeme planı yapılarak ödeme koşulları sağlanıyor. 72 ay yapılandırmanın ikinci kuralı, bireysel kredilerde bu yapılandırmanın uygulanacak olasıdır. Yani, bankalardan çektiğiniz konut kredileri ve taşıt kredileri için 72 ay yapılandırma söz konusu değil.

Kredi kartı borçlarında ise durum biraz daha farklı ilerliyor. Bunun için 72 ay yapılandırma uygulanabileceği gibi, sadece bu kredi borcunu kapatmak için verilecek 48 ay vadeli bir kredi ile kredi kartı borcu kapatılabiliyor. Ayrıca müşterinin farklı bankalardan çok sayıda kredi kartı varsa ve bu kartların hepsinde de borçlanma olup, bunları ödemekte zorlanıyorsa, bu borcun hepsi tek bir bankada toplanarak, yapılandırılıyor.

72 Ay Kredi ve Kredi Kartı Yapılandırmasını Her Banka Uygulamıyor mu?

Yeni çıkarılan yasaya göre bu uygulamayı her bankanın yapması gerekiyor. Fakat bankalara bu taleple gidildiğinde, çeşitli sebepleri öne sürerek bu yapılandırmanın uygun olmadığını söyleyebiliyorlar. Bu durumda amaç, müşterinin borcunu daha hızlı ödemesini sağlamaktır. Fakat kesinlikle yasal olamayan bu uygulamaya karşı, müşterinin hakları bulunmaktadır. Eğer banka borcu yapılandırmak istemiyorsa, bu konuda ısrarcı olmak gerekiyor.

Bazı bankalar kredi kartı borcunun o aylık bedelinin ödenmesinden sonra yapılandırmanın mümkün olacağını söylerken, bazı bankalar da borcun gecikmeye girdikten sonra yapılandırılabileceğini söylüyorlar. Bu konudaki uygulama oldukça esnek ve bankaların kendi kararlarına bırakılmış durumda. Aslında bir başka ifadeyle bankalar, bu yasayı tamamen kendi istekleri doğrultusunda uyguluyorlar. Fakat borcu ödemekte zorlanan bir müşteri olarak yapılması gereken şey, bu konudaki taleplerinizi bankalara sürekli iletmek ve yapılandırmanın uygulanmasını sağlamaktır. Çünkü düzenlenen kanuna göre her banka, konut ve taşıt kredisi dışındaki kredileri, 72 aya varan bir vadede yapılandırmak zorundadır.

 

Eğer banka yapılandırmayı uygulamamak için ısrar ediyorsa, bu konudaki şikâyetlerinizi BİMER internet sitesi üzerindeki şikâyet hattına yapabilirsiniz. Konuyla ilgili şikâyetlerinizi BDDK üzerinden de iletmeniz mümkün. Bu konuyla ilgili şikâyetler, kesinlikle değerlendiriliyor.

Banka 72 Ay Yapılandırma

72 Ay Yapılandırma Neye Göre Hesaplanıyor?

Bu yapılandırmada ödenecek olan tutar ve uygulanacak faizler de ayrı bir tartışma konusu olmuş durumda. Buna göre banka, anaparayı 72 ay vadeye bölerken, bunun üzerine belli oranlarda faiz koyarak hesaplamayı yapıyor. Bu uygulanan faizin miktarı, her bankaya göre değişmektedir. Ancak genel olarak bir hesaplanma yapıldığında 4000 TL bir kredi borcu, 72 ay yapılandırıldığında bunun geri ödemesi 7000 TL’ye varabiliyor. Kredi yapılandırmada uygulanan faiz 1.20 ve 1.50 arasında değişen oranlarla uygulanıyor.

72 Ay Yapılandırma Avantaj Mı Yoksa Dezavantaj Mı?

Bu durum, her iki açıdan değerlendirilebilir. Çünkü uygulama, borcunu ödemekte zorlanan müşteriler için rahatlama sağlarken; diğer yandan da bir kısmı zaten ödenmiş olan bir borcun yeniden yapılandırılmasıyla, yeniden yüksek faizler altına girmesine neden oluyor.

Örneğin; 10.000 TL bir kredi borcunun, 36 ay vadede aylık ödemesinin 370 TL olduğunu düşünelim. Müşteri bu tutarı ödemekte zorlanıyor ve borcu 72 ay yapılandırmak istiyor. Bu borç 72 ay yapılandırıldığı zaman müşterinin aylık ödeme tutarı yaklaşık olarak, 180 TL civarına düşüyor. Yani neredeyse 200 TL daha az ödeyerek, müşteri bir hayli rahatlamış oluyor. Fakat diğer açıdan değerlendirdiğimiz zaman, bu müşteri borcun bir kısmını zaten bankaya ödemişti. Yeniden bir yapılandırma söz konusu olduğunda, ödediği miktar kadar bir faiz, borcun üzerine yeniden yükleniyor. Bu da tamamen borç yapılandırmanın bir dezavantajı olarak düşünülebilir.

Bütün bu değerlendirmeler yapıldığında, borcunu düzenli ödeyebilen müşterilerin, zorlanıyor olsalar bile bu yapılandırmaya başvurmamaları tavsiye ediliyor. Zira borcun üzerine daha büyük faizler katarak, süreyi uzatmanın gereği yok…

72 Ay Yapılandırma Yapan Bankalar Hangileridir?

Daha önce belirtildiği üzere, bu yapılandırmayı bütün bankalar yapmak zorundadır. Fakat uygulamayı ilk olarak başlatan ve sorunsuz olarak uygulayan bankalar söz konusu olduğunda; Akbank, Yapı Kredi bankaları başarılı hizmet sunuyorlar. Hatta Akbank bu konuyu telefonda hallediyor. Borç yapılandırmak için Akbank’ın 444 25 25 numaralı çağrı merkezini arayarak bu talebinizi ilettiğinizde, telefonda size bilgileri ve yeni ödeme planınızı aktararak, borcunuzu yapılandırıyorlar. Yalnız Akbank’tan yapılandırma talep etmek için borcunuzun, en az on günlük bir sürede gecikmeye uğraması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Evlilik Desteği 50 Bin TL Kredi İmkanı Evlilik Desteği Nasıl Alınır ? başlıklı makalemizde Devletten evlilik kredisi, evlilik desteği ve evlilik kredisi almak hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.