G-00RJKRKGGQ
Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Bankalardan Kredi Üstüne Kredi Çekme

04.06.2018
280

Alınan kredilerin limitleri, kişilerin gelir seviyelerine ve kredi puanlarına göre belirlenir. Buna bağlı olarak bir kimse, gelir düzeyi oranınca ikinci hatta üçüncü bir krediyi alma hakkına sahip olabilir.

Bankalardan İkinci ve Üçüncü Krediyi Çekmek

Bankalardan kredi alabilmek için öncelikle düzenli bir gelir seviyesine sahip olmak gerekiyor. Banka tarafından kredi değerlendirmesinde yapılan hesaplamada, kişinin evinin kira olup olmadığı, evde çalışan kimselerin sayısı ve bakmakla yükümlü olduğu kimseler gözden geçirilmektedir. Verilecek olan kredinin geri ödemesi, kişinin tüm bu ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra hala bir miktar ödeme imkanı bulunuyorsa ve kişiyi zorlamayacak ise, krediye onay verilmektedir. Aynı kişinin bankalardan kredi üstüne kredi çekme imkanı da bu değerlendirmeler üzerinden elde edilmektedir. Çekilen ilk kredi düşük miktarlı ise ve bunun aylık ödemeleri oldukça cüzi ise, yine düşük miktarlı ikinci krediyi çekme olanağı verilebilir. Eğer kişinin gelir seviyesi yüksekse ve kredi puanı da oldukça iyiyse bu kişinin üçüncü krediyi çekme şansı da banka tarafından değerlendirilebilir. Ancak bu konuda banka müşterilerinin dikkat etmesi gereken şey, ilerleyen zamanlarda kendisini çok zorlayan borçlara saplanıp kalmaması için, dikkatli davranmaktır. Birkaç kredi çekmek, risk taşıyan bir davranıştır.

Kredi Notunun Önemi

Bankalardan kredi çekebilmenin en önemli yolu, kredi notunun yüksek olmasıdır. Kredi notu demek, banka müşterisinin bankalarla olan çalışmalarında düzenli ödemeler yapması ve güvenilir bir müşteri olması anlamına gelmektedir. Kredi puanları 1 ve 1900 arasındaki değerleri kapsamaktadır. Buna göre 1 ve 1500 arasındaki puana sahip olan kimseler, riskli olarak tabir edilen grupta kalmaktadır. 699’a kadar olan grup en riskli gruptur. 699 ve 1500 arasındaki gruplar, az risk ve orta risk olarak belirlenmiştir. Bu grupta kalan kimselerin tek bir krediyi bile çekmeleri zorken, ikinci ve üçüncü krediyi almaları söz konusu değildir. 1500 ve 1700 arasında kalan grup, iyi bir kredi notuna sahiptir. Bu grupta kalan kimselerin bankalardan kredi alması rahattır. İkinci ve üçüncü kredi için de gelir düzeyleri kontrol edilir. 1700 ve üzerindeki grup ise, rahatlıkla birkaç kredi alabilir.

Garanti Bankası İkinci Kredi Çekme

Son yıllarda bankaların sağladığı kredi kampanyalarıyla, çeşitli ihtiyaçlara uygun ve farklı limitlerde kredi çekebilmek mümkün oluyor. Bu kredi avantajlarını sunan bankalardan biri olan Garanti Bankasından kredi alabilmek için bankanın internet sitesinden veya bizzat banka şubesine giderek başvuru yapmak yeterli oluyor. Müşterilerin belgeledikleri gelirleri ve kredi puanı oranları doğrultusunda, birden fazla krediyi Garanti Bankasından alabilmek mümkün oluyor.

Garanti Bankasından İkinci Kredi Nasıl Çekilir?

Her banka müşterisinin bir kredi limiti bulunmaktadır. Bu limit Garanti ikinci kredi çekme sırasında göz önünde bulundurulmaktadır. Kişilerin aylık olarak elde ettikleri gelir iyiyse ve kredi notu yüksekse bu kredi limiti daha fazla olmaktadır. Örneğin, bir kişinin aylık 2500 TL geliri varsa ve daha önceden 5000 TL’lik bir kredi kullanmışsa, bu kredinin aylık ödemeleri de 250- 300 TL civarındaysa bu kişi Garanti ikinci kredi çekme konusunda şanslı olabilir. Bu kişi bankadan bir 5000 TL daha kredi kullandığında, aylık kredi ödemeleri, önceki kredi ile birlikte yaklaşık olarak 600 TL olacaktır. Yani bu kişinin maaşından geriye kalan tutar ile aylık olarak geçimini sağlayabileceği göz önünde bulundurulur ve ikinci kredi şansı verilir. Ancak bir kişinin kredi çekerken kredi limitini belirlemede, kredi puanının da önemli bir rolü bulunmaktadır.

Kredi Puanının Etkisi Nedir?

Kredi Puanının Etkisi Nedir

Kredi puanı, banka müşterilerinin bankalarla yaptığı çalışmaların kalitesini gösteren bir puandır. Bu kalite, kişinin bankalardan edindiği kredi kartlarının ödemelerini düzenli yapması, kullandığı kredilerin taksitlerini geciktirmeden ödemesi ile sağlanmaktadır. Bir kişi bankalara olan ödemelerini ne kadar düzenli yaparsa, kredi notu o denli yüksek olur. İyi bir kredi notunun en az 1500 olması gerekmektedir. Bu notun altındaki kimselerin kredi çekmeleri oldukça zordur. Bu sebeple Garanti ikinci kredi çekme sırasında 1500 üzerindeki kredi puanlarına sahip olan müşterilerin şansı, daha yüksek olacaktır. Hatta bu kredi notunun 1700 üzerinde olması, banka müşterisi için daha büyük bir avantaj sağlayacaktır. Garanti Bankası, müşterilerine kredi imkanı sunarken bu değerlendirmeleri yapmaktadır. Bu kriterleri sağlayan müşteriler ikinci hatta üçüncü krediyi zorlanmadan alabilme şansına sahiptir.

 

Bir önceki yazımız olan Evlilik Desteği 50 Bin TL Kredi İmkanı Evlilik Desteği Nasıl Alınır ? başlıklı makalemizde Devletten evlilik kredisi, evlilik desteği ve evlilik kredisi almak hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.