Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Borsa Yatırımcısı Olmak için Ne Yapmalı?

03.02.2017
253

Yatırımcıların birikimlerinin önemli bir kısmının değerlendirildiği bir araç olan borsa, günümüzde getirisi açısından en cazip yatırım araçlarından biridir. Ancak borsada yatırım yapmak, borsada yatırımcı olmak kolay olsa da borsa nedir, nasıl girilir, borsa nasıl takip edilir gibi bazı temel bilgileri bilmek ve piyasaları iyi anlamak ile olur.

Borsada kazanan yatırımcılara baktığınızda, hepsi çok fazla borsa bilgisine, deneyim ve tecrübeye sahiptirler. Bilgileri ve deneyimleri ile kar getirecek stratejiler geliştirip, uygularlar.

Son yıllarda artan hacimde iş yapılan borsa piyasası, halen Türk yatırımcılarının gözünde bir kumarmış gibi durmaktadır. Piyasanın bu olumsuz imajı nedeni ile de birçok yatırımcının bu piyasadan uzak durmasına sebep olmaktadır. Ancak, borsaya girerken ve işlemlerinizi yaparken bazı konulara dikkat ederseniz siz de borsanın hep kazanan yatırımcılarından biri olursunuz.

Borsa Nedir?

Başarılı bir borsa yatırımcısı olmak için ilk aşamada borsa nedir iyi bilmeli ve borsanın tüm işleyiş ve sistemlerini iyi anlamalıyız.

Borsa, ticaret konusu olan malların alım ve satım yapıldığı piyasalardır. Ticari mallar olarak altın, gümüş, petrol, doğalgaz, bakır, buğday, mısır vb.. malları kapsadığı gibi kıymetli evrak dediğimiz tahvil, bono, hisse senedi gibi yatırım araçlarını da kapsar. Borsada tüm işlemler internet üzerinden, online şekilde gerçekleşir. Ancak her piyasanın kendine özgü kuralları ve yapısı vardır. Tüm bu işlemler devlet denetimi ve güvencesi altındadır yani borsa kurumsal bir yapıdadır diyebiliriz.

Borsa’nın nasıl işlediğini anlamak için belli bir eğitimden geçilmesi gerekir. Çünkü paranızı yönlendirebilmeniz için borsada meydana gelen değişimleri anlamanız önemlidir. Bu açıdan borsada işlem yapan aracı kurumların eğitimlerinden ve demo hesap uygulamalarından faydalanabilirsiniz. Borsa da deneyimli uzmanlardan öğreneceğiniz bilgiler sizin daha rahat hareket etmenizi sağlayacaktır. Temel ve teorik bilgilerle işin püf noktaları öğrenerek karlı yatırımlar yapabilirsiniz.

Borsa Yatırımcısı Olmak için Ne Yapmalı

Borsa yatırımcısı olmak için ne yapmalısınız?

  1. Borsa piyasaları hakkında bilgi sahibi olmak ilk adımdır. Çünkü borsanın yapısı ve işleyişi karmaşıktır. Borsanın işleyişini anlayarak yatırımlarınıza nasıl bir yön vereceğinizi de öğrenmiş olursunuz. Çünkü borsa da yapılan işlem basit alım satım işlemleri değil para ve piyasa stratejilerinin yorumlanması sonucu kar veya zarar ettiğiniz yatırımlarınıza yön veren işlemlerdir.
  1. Borsada yatırımcı olmak için ikinci adım tecrübe kazanmaktır. Tecrübeler sizi daha az hata yapmaya, daha doğru ve yerinde kararlar vermeye sevk edecektir. Gerçek piyasada işlem yapmadan, borsa piyasasında tecrübe kazanmak için ‘sanal hesapları’ kullanabilirsiniz. Bu şekilde sanki gerçek bir piyasadaymışçasına işlem yaparsınız ancak işlemleriniz ücretsiz ve masrafsızdır. Sanal hesapların gerçek piyasadan farkı yoktur.
  1. Borsa yatırımcısı olmak için kendi deneyim ve tecrübelerinize göre stratejiler geliştirmelisiniz. Yani hangi aracı nasıl kullanacağınızı, yatırımlarınızı ne kadar süre ile yapacağınızı başkalarının işlemlerine bakarak değil kendiniz karar vererek yapmalısınız. Çünkü başkalarının işlemleri de onların kendi yatırım stratejilerine, risklerine göredir. Herkesin stratejisi, alacağı risk, yatırım düşüncesi ayrıdır ve biri için geçerli olan strateji ve işlem başkası için geçerli olmayabilir.
  1. Borsa yatırımcısı olmak için doğru analizler yapmalı ve doğru yöntemleri kullanmalısınız. Doğru analizler sayesinden yatırım yapacağınız aracın gelecekteki değerini doğru belirleyecek ve karlı yatırımlar yapabileceksinizdir. Borsa eğitimleri sırasında analiz yöntemleri öğretilse de iyi bir borsa yatırımcısı sürekli araştırarak kendisini geliştirmelidir.
  1. Borsa yatırımcısı olmak için piyasa ve ekonomik verileri doğru bir şekilde yorumlamalısınız. Ekonomide ve piyasada olan değişiklikler borsa da çok büyük etkilere sahiptir. Bu sebepledir ki bu verilerin doğru değerlendirilmesi yatırım aracınızın değerini belirlemek açısından size faydalı olacaktır. Ulusal ve uluslararası takip edilecek veriler iyi bir borsa yatırımcısının olmazsa olmazıdır.
  1. Borsa yatırımcısı olmak için asılsız tüyolara itibar etmek çok önemlidir. Çünkü spekülatif amaçlı olabilecek duyumlar yatırımlarınızın yanlış yöne kaymasına ve zarar etmenize sebep olabilecektir.

Borsa nasıl takip edilir?

Borsada fiziki işlemler yapılmaz yani tüm alım ve satımlar online olarak internet üzerinden gerçekleşir. Tüm alım ve satım işlemleri aracı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Borsa da yatırım yaparken uygun aracı kurumu seçmelisiniz. Türkiye’de tüm aracı kurumlar SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tarafında denetlenip yetkilendirilmiştir. Denetlenen ve belgeli bir kurum olduğundan aracı kurumlarda güvenlik çok önemlidir.

borsa nedir

Aracı kurumunuzu seçtikten sonra, kuruma vereceğiniz alım veya satım emriniz aracı kurum tarafından borsada gerçekleştirilir. Bu işlem karşılığında da aracı kuruma komisyon ödenir.

Sonuç olarak; borsada iyi ve başarılı bir yatırımcı olmak istiyorsanız şans faktörü yerine bilgi, beceri ve analizlerinize güvenmelisiniz. Yukarıda da söylediğiniz gibi bilgi yani borsa nedir anlamak, nasıl girilir ve borsa nasıl takip edilir bilmek zaman ve tecrübe ile gelecektir. Sizin deneyiminiz arttıkça da borsada yatırım yapmak gittikçe kolaylaşacak ve sizi başarıya götürecek en doğru yolu bulacaksınız.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.