Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Emlak Vergisi Ödemeleri 7 Maddede Her Şey

18.01.2017
229

Her konut sahibini ilgilendiren emlak vergisi ödemeleri hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için ödemeler nasıl yapılır, nasıl sorgulanır, kimler ödeme yapmalı gibi pek çok konuya açıklık getirecek bilgiyi kısaca sizler için toparladık.

Emlak vergisi ödemeleri hususunda her şeyin cevabını aklınızda soru işareti bırakmayacak şekilde aşağıdan görebilirsiniz.
1- Emlak Vergisi Ödemelerinde Son ödeme Tarihi Ne Zaman?
Her yıl iki taksit şeklinde ödenen vergilerde, ilk taksit ödemeleri bu yıl mayıs ayında yapılacak ve ikinci taksit ödemeleri ise herhangi bir değişiklik olmadığında yani sürenin uzatılmaması durumunda kasım ayında yapılacak.
2- Kimler Emlak Vergisi Ödemeli?
Emlak Vergisi Kanununa göre, sadece bir evi olup, belirli şartları taşıyan geliri olmayan kişiler, emlak vergisi ödemek zorunda değillerdir. Şöyle ki, 200 metrekareyi geçmeyen tek mesken konut sahibi olan kişilerin ( gaziler, işsizler, ev hanımları, dullar, yetimler ve emekliler )emlak vergisi ödeme zorunlulukları yoktur.
3- Emlak Vergisi Borcu Nasıl Sorgulanır?
Sahip olunan konuta ait ödenmesi gereken vergi tutarını Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden T.C. kimlik numarası ve diğer nüfus bilgileri ile “borç bilgilendirme servisi” üzerinden öğrenebilirsiniz.

 

Emlak Vergisi Ödemeleri 7 Maddede Her Şey
4- Emlak Vergisi Ödemeleri Nasıl Yapılır?
Emlak vergisi ödemeleri nasıl yapılıyor? Bankaların internet şubelerinden ve sahip olunan konutun bağlı bulunduğu belediye internet aracılığıyla ödeme kabul ediyorsa e-belediye sistemleri üzerinden ödenebileceği gibi aynı zamanda PTT şubelerinden de ödeme yapılabilmektedir.
5- Emlak Vergisi Ödemesi Kredi Kartı ile Yapılıyor Mu?
Evet. Kredi kartı ile ödeme yapabilmek mümkün. Ama bu ödeme şeklini kullanabilmeniz için söz konusu konutun bağlı bulunduğu belediye, internet üzerinden ödeme kabul etmeli veya vergi ödemesi yapılan bir bankanın internet şubesini kullanabilmeniz gerekir.
6- Emlak Vergisi Ödemeleri için Kredi Kartına Taksit yapma Kampanyaları Var Mı?
İş Bankası, Garanti Bankası, Akbank gibi birçok banka ilk taksit ödemeleri için kredi kartına taksit kampanyası düzenlemektedir. İlgili bankalardan bilgi alabilirsiniz.
7- Emlak Vergisi Ödenmediği zaman Ne Olur?
Eğer yukarıda belirttiğimiz Muafiyet şartlarını taşımıyorsanız, emlak vergisi ödemesi yapmanız gerekmektedir. Ödemelerinizi geciktirirseniz ceza olarak her ay yüzde 1.4 faiz oranıyla gecikme zammı ödersiniz.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.