Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Ev Alacaklara Devlet Desteği Şartları Nelerdir?

16.12.2016
477

26 Şubat 2016 tarihinde 29636 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmış olan konut hesabı ve devlet katkısına dair yönetmenlik 26 ağustos 2016 tarihinde yürürlüğe girdi. İlk evini alacak olanlara hesap açarak para biriktirecek ve devlet desteği verilecek. Fakat en az 3 sene boyunca para biriktiren kişiler devlet desteğinden yararlanabilecek.

Konut hesabı 26 Ağustos günü itibariyle başlamış durumdadır. Eğer ki ev kredisi desteği almak istiyor iseniz mevduat veya katılım bankalarından mevduat hesabı veya katılım fonu hesabı açtırmaktır. Devlet desteğinden yararlanmak istiyorsanız planlamasını iyi yapmalısınız. Devlet desteği sadece ilk evini alacaklara verileceği için hesap açılırken bu konuda bankayı bilgilendirmek zorundadır. Banka hesap sahibinden  alacağı izin ile Tapu  ve Kadastro Paylaşım Sistemi üzerinden tapu araştırılması yapılacaktır.  Konut hesapları bankaların yurt içi şubelerinde Türk Lirası bazında açılacaktır. Bu hesabın açılması için banka ile sözleşme imzalanacaktır. O bankada olan hesap başka bir bankaya taşınamayacaktır. 18 yaşından küçük çocuklar için vasisi olan kişiler konut hesabı açtırabilecekler.

Ev Alacaklara Devlet Desteği Şartları Nelerdir

Yapılacak En Yüksek Katkı İçin 60 Ay Para Yatırmak Şart

En fazla 15 bin lira olan devlet desteğini eğer tam olarak almak istiyorsanız en az 5 yıl boyunca konut hesabınıza para yatırmanız gerekiyor. 5 yıl sürece boyunca 75 bin lira biriktiren kişiler 15 bin lira devlet desteği almaya hak kazanmış oluyorlar. Eğer hesabınıza 48-59 ay arasında para yatırdı iseniz yatırdığınız paranın yüzde 18 oranında en fazla 14 bin lira katkı alınabilecek.

Bu aylar içerisinde bu katkıdan yararlanabilmek için 77 bin 778 lira biriktirmek gerekmektedir. 36-47 aylar arasında ise 86 bin 666 lira biriktirenler 13 bin liralık katkıdan yararlanabilecek. 36 aydan önce para birikimi olanlar devlet katkısı alamayacaktır.

30 Bin Lira Toplu Para

Devlet katkısı en fazla 15 bin lira olacaktır. Konut hesabına 250 lira ile 2 bin 500 lira arasında aylık olarak para yatırılabilecektir. Sadece bir kereye mahsus olmak üzere 30 bin lira toplu bir şekilde konut hesabına yatırılma hakkı verilecektir. Fakat bu para sadece hesap açılırken yatırılacaktır.

Paraya ihtiyaç duyulduğu takdirde bir dönemde iki defaya kadar konut hesabından para çekimi yapılabilecek. 12 aylık zaman dilimi ‘’dönem’’ olarak ifade edilecektir. Ödemede sıkışıklık çekenler bir dönemde 3 defa ödeme yapmama  hakkına sahip olacaklardır. Ev devlet yardımı almak isteyenler bu şartları iyi bilmeli ve değerlendirilmelidir.

Devlet Yardımı Almak İçin Koşullar Şu Şekildedir

Türk vatandaşı olma zorunluluğu vardır. İlk kez ev sahibi olacak kişilerin olması. En azn 3 yıl boyunca hesaba düzgün para yatırmak.  Ev alındıktan sonra bankaya başvurmak şartları aranmaktadır.

Hangi Evlere Destek Veriliyor?

Kat mülkiyet tapusu olmayan evlere, devre mülk olmayan , yapı kullanma izin belgesi bulunan, konut nitelikli yapı kullanım izin belgesi olan konutlara destek veriliyor.

Ev Alacaklara Devlet Desteği

Hangi Koşullarda Sözleşme Sona Erecek?

12 aylık süre içerisinde 3 defadan fazla ödeme yapılamaması, bir dönem boyunca hesaptan 2’den fazla para çekilmesi, çekilen paradan sonra hesapta kalan paranın en az tutarın altında kalması durumunda devlet katkısı ödenmeyecektir.

Nasıl ev alınır? Sorusunun en basit cevaplarından devlet katkısından yararlanmaktır. Çünkü günümüz şartlarında  ev almak isteyen kişi fazla fakat şartlar zor olduğu için ev alımı çok zor bir seçenektir. Fakat devletin yardım etmesiyle artık çok daha kolay hale gelmektedir. Hiç ev sahibi olmamanız ve belli bir süre konut hesabınıza düzenli bir şekilde para yatırmak yeterli olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.