Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Finansal Özgürlük Hakkında Bilinmesi Gerekenler

08.02.2017
230

Her insan hayatı boyunca çeşit çeşit hatalar yapmaktadır. Bunlardan bir tanesi de, belki en önemli ve en değerli olanların başında gelerek kişinin finansal özgürlüğünü kaybedecek girişimlerde bulunmasıdır. Kişinin yaptığı en kötü finansal hataların ilk sırasını gereksiz harcamalar yüzünden meydana gelen borç yükünün altına girmek alıyor. Hele ki bir de bu borcun faizi varsa, herhâlde daha kötü bir hata yapılamaz.

Eğer siz de böyle bir duruma düştüyseniz, bir süre önce kaybetmiş olduğunuz maddi özgürlüğünüzü geri kazanabilmeniz için aşağıda size 5 öneri veriyoruz. Böylelikle umarız ki paranın faydalarını öğrenmiş olursunuz ve finansal olarak tekrar özgür olabilmeniz için beyninizde bir ışık yakabiliriz. Şimdi dilerseniz sizin yararınıza olacağını düşündüğümüz o 5 önemli maddeye geçelim:

Finansal Özgürlük Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • Servetinizi hesaplama

Servetinizi yani sahip olduğunuz mal ve para miktarını hesaplayın. Bunu yapmak oldukça basit. Tek yapmanız gereken matematik bilmek ve bir kağıt kalem almak. İşe bir yere borçlarınızı, bir yere de elinizde bulunanları yazarak çıkarma toplama işlemi yapmakla başlayın. Böylelikle sahip olduklarınızın toplamından, borçlarınızı çıkararak elinizde ne var ne yok anlamanızı sağlayacak maddi bir analiz yapmış olacaksınız.

  • Finansal veri toplama

Bunu yapabilmek için kendinize ne kadar gelir sahibiyim?, ne kadar harcama yapıyorum?, ne kadar borcum var ve en az ödemeyi ne kadar yapmam gerekiyor? Gibi sorular sormalısınız. Böyle yaparak aylık gelir ve finansal harcamalarınıza ait durumunuzu analiz edebilirsiniz. Böylelikle önünüzde kendi finansal durumunuz hakkında bir tablo oluşturmuş olacaksınız ve bu tablo hem bütçenizi bilmenizde hem de borçlarınızı azalmak için yapacağınız ödemeler konusunda size oldukça yardımcı olacaktır.

  • Ödeme planı oluşturma

Eğer ilk iki maddeyi eksiksiz bir şekilde tamamladıysanız, artık ne kadar geliriniz ve gideriniz olduğunu biliyorsunuz. Bundan sonrasında izleyeceğiniz strateji borçlara öncelik vererek kendi ödeme planınızı oluşturmaktır. Toplam borcu ödemeniz zor gözüküyorsa asgari borç tutarını ödemekle işe başlamak size yardımcı olabilir. Bu durumda küçükte olsa bir adım atmış olacaksınız. Sonuçta ne demişler; damlaya damlaya göl olur.

  • Harcama öncelikleri oluşturma

İlk iki madde de yaptığımız gelir ve gider hesaplamalarından sonra artık kısıtlamalar yapmanın vakti gelmiş demektir. Bu noktada gelirden çok gidere odaklanmak yararlı olacaktır.

İnsanın yiyecek ve içecek, barınma, ev giderleri ve ulaşım bedelleri gibi masrafları temel harcamalar arasında yerini almaktadırlar ve her insan için önemli bir yer tutarlar. Söz konusu temel harcamalar olduğunda ise harcama önceliği oluşturmak mümkün değildir. Ama yapılabilecek tasarruf yöntemleri ile finansal özgürlüğünüz için faydalı bir adım atabilirsiniz. Mesela mobil iletişim için ödediğiniz faturayı daha düşük bir tarifeye geçirerek temel harcamalar dışındaki mevcut harcamaları kısıtlayabilirsiniz ya da herhangi bir mağazada gördüğünüz ama aslında o kadar ihtiyacınız olmayan bir giysiden vazgeçerek o ayki bütçenizi boşu boşuna harcamamış olabilirsiniz.

  • Plana sadık kalma

İnsanlar bir hevesle başladıkları işten pes etmeye oldukça meyillidir. Eğer siz de pes etme noktasına geldiyseniz ve planı uygulama konusunda şevkiniz kırıldıysa, finansal özgürlüğünüze kavuşacağınız günün hayalini kurarak emek verip hazırladığınız bu planı bırakmamaya çalışın. En azından borçlarınızı bitiremeseniz bile ödeme konusunda rahatlayana kadar yaptığınız planı uygulayın ve yeniden borçlanmamaya çalışın. Hatta sık sık borçlarınızı bitirdiğinizin hayallerini kurun, planınızı kontrol edin ve gerekiyorsa düzeltmeler yaparak yeni maddeler ekleyin. Unutmayın azmettiğiniz zaman altından kalkamayacağınız hiçbir zorluk yoktur.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.