G-00RJKRKGGQ
Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Hisse Senedi Yatırımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

17.01.2017
239

İnsanlar geleceklerini garantiye almak adına, kazançlarını biriktirerek ya da bankalardan çektikleri kredilerle yatırım yaparlar. Bu yatırımlar; düşük miktardaki birikimlerle yapılabildiği için genellikle finans piyasalarında işlem gören enstrümanlar kullanılarak yapılır. Günümüzde en çok tercih edilen finans varlıkları ise hisse senetleridir.

Çoğu yatırımcının tercihi olan hisse senetleri, diğer varlıklara nazaran getirisi yüksek olduğu için tercih edilmektedir. Ancak; yatırım yapacağınız hisse senedini seçerken belli başlı hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu hususları bilerek hareket edip, paranızı doğru yönetirseniz; başarılı yatırımlar gerçekleştirebilirsiniz.

Borsada genellikle yerel hisse senetlerine yatırım yapılabilmektedir. Forex’in aksine borsada, gözlemlenmesi gereken değişimler günlük, haftalık ya da aylık değil; daha uzun vadeli değişimlerdir. İşlem hacmi daha düşük olduğu için, hisse senetleri daha uzun sürede değer kazanmaktadır. Hisse senedi alınırken dikkat edilmesi gereken hususları başlıklar altında değerlendirecek olursak:

En doğru zamanı seçmelisiniz

Finans piyasasında işlem gören diğer unsurlar gibi hisse senetleri de gün içerisinde dalgalanan bir yapıya sahiptir. Bu yüzden, gün içerisindeki değişimleri iyi takip ederek en doğru noktalarda alım ve satım işlemlerinizi gerçekleştirmeniz gerekir. Bunu yaparak istediğiniz karı elde etmeniz mümkündür. Alım ve satımlarda zarar etme ihtimaliniz de olduğu için; her durumda kar ve zarar miktarınızı belirlemeniz gerekmekte, yani vermiş olduğunuz kararlara göre işlem yapmanız gerekmektedir.

Tahmin edilebileceği gibi, hisse senedinde de talebin artması fiyatın da artmasına sebep olur. Yatırımcı ise senedi alırken yaptığı araştırmalara göre karar vermelidir. Eğer senet değeri beklenen seviyelere gelmeyecekse yatırım yapmaktan kaçınılmalıdır. Arz çoğalır, ancak talep miktarı azalırsa; hisse değerlerinin dibi bulması dahi söz konusu olmaktadır. Bu sebepten dolayı çok büyük zararlardan kaçınmak için bir kayıp noktası belirlemeniz sizin için faydalı olacaktır. Durumlar ters gittiğinde işleminizi karar verdiğiniz noktada kapatmanız gerekmektedir. Ancak bu şekilde zararı minimalize ederek, borsada düzenli kazanç sağlamanız mümkün olacaktır.

Yatırım yapılacak sektörü ve şirketi iyi analiz etmek gerekir

Birikimlerinizle hisse senedi yatırımı yapmak istiyorsanız, sektörü ve sektörün önde gelen şirketlerini iyi analiz etmelisiniz. Bu sebepten dolayı öncelikle hangi sektörün ön plana çıkacağını öngörmeniz gerekmektedir. Bunu öngörmek için ise yatırım yapacağınız sektörü ve sektörde yer alıp borsada işlem gören şirketleri iyi takip etmeniz gerekir. Borsada kazanç elde etmeye bunu yaparak başlayabilirsiniz.

Mutlaka kendi stratejinizi belirleyin

Piyasalara herkesin bakış açısı farklı olduğu için,  sadece size ait olan bir strateji belirlemeniz gerekmektedir. Planınızı doğru şekilde belirleyerek iyi bir strateji ile yola çıkarsanız, rastgele yapılan işlemlere nazaran karlı çıkacağınız su götürmez bir gerçektir.

Hisse Senedi Yatırımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kendi stratejinizi belirlemek için gerçek paralar harcayarak borsayı öğrenmenize gerek yoktur. İnternette yapacağınız kısa bir araştırmayla bulunabilecek demo uygulamalar ile, sanal ortamlar ve sanal paralarla, birikimlerinizi riske atmadan deneme – yanılma yöntemiyle sizin için en karlı stratejiyi belirleyebilirsiniz. Bundan dolayı, mobil telefonlarda dahi kullanabileceğiniz bu uygulamalarda alıştırmalar yapmanız sizin faydanıza olacaktır. Bu uygulamalar, kendi stratejinizi geliştirmede size yardımcı olabileceği gibi, aynı zamanda piyasada yer alan sektörlerin ve şirketlerin incelenmesi; aynı zamanda borsa piyasasının yapısının da anlaşılması için de size fazlasıyla yardımda bulunacaktır. Hata yapma lüksünüzün sınırsız olduğu demo hesaplarla, yaptığınız hatalardan nasıl kaçınabileceğinizi saptayabilir; gerçek bir hesap oluşturduğunuzda aynı hatayı tekrarlamayarak borsada kazanç sağlayabilirsiniz.

Toparlamak gerekirse; borsada hisse senedi satın alırken belirtilen hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu işte profesyonel olmak kolay olmamakla birlikte, belirli bir süreç yaşayıp tecrübeler kazanarak; pes etmeden hedeflerinize doğru ilerlemeniz gerekir. En önemlisi ise, motivasyon ve inancınızı yüksek tutarak ve demo hesaplarda kendinizi bolca geliştirerek size özel olan stratejilerle zamanla hatalarınızı minimum indirgemeniz gerekmektedir. Bunları yaparak borsada kazanç elde edebilir, birikimlerinizi katlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.