Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kendimize Uygun Konut Kredisine Nasıl Karar Verebiliriz?

27.02.2017
213

Birçok tüketici bankaların sağladığı konut kredisi imkanlarından faydalanmak istiyor ancak bu konuda tam olarak bilinçli olmayanların sayısı oldukça fazla. Tüketiciler hangi kampanyanın kendisine uygun olduğunu merak ediyor. Tüketiciler söz konusu kredi çekmek olunca kendime uygun konut kredisine nasıl karar veririm diye düşünmeden edemiyor. Sonuçta bankadan kredi çekmek bir anlık bir durum değil, vade süresi, faiz oranı devreye girdiğinde yıllar boyunca devam edecek bir sorumluluk.Tüketicilerin yaptığı planlar göz önüne alındığında sadece 10 yıl vade süreli kredilerin seçildiği görülüyor. Yani tüketiciler 10 yıla kadar kredi borcu ödemeyi göze alıyor kalan hayatlarını daha rahat geçirmeyi planlıyor. Göze aldıkları 10 yıl içerisinde de kendilerine en uygun olan konut kredisi teklifini mercek altına alıyor. Konut kredisi, faiz oranı ve vade süresi bireyi bahsettiğimiz gibi etkilemekte şimdi asıl soruya kendimize uygun konut kredisine nasıl karar veririz ’in cevabına gelelim.

En uygun konut kredisi nasıl belirlenir

En uygun konut kredisi nasıl belirlenir?

Ülkemizde çok fazla finans kuruluşu ve banka bulunmakta. Konut kredisi kullanarak ev sahibi olmaya karar verdiyseniz karşınıza çeşitli bankalardan çeşitli teklifler çıkacaktır. Bankalar bizlere birbirinden farklı konut kredisi seçeneği sunuyor. Ancak, karşımıza çıkan teklifleri daha iyi değerlendirmek için daha karlı ve uygun olanı arıyoruz. Hayatınızın kalanını geçirmek istediğiniz evi seçmek için nasıl günlerce belki aylarca karar veremiyorsanız konut kredisi kampanyası seçmek için de bu kadar düşünmek gerekli. Sizlere, sunulan kampanyalar karşısında hangi nitelikleri göz önüne alarak karşılaştırma yapmanız gerektiği hakkında bilgi verelim. Bu noktaları inceleyerek sonucunda kendinize uygun olan konut kredisine rahatlıkla karar verebilirsiniz.

Bankalarla Görüşme: kendinize uygun olan banka seçeneğini ararken dar görüşlü olmayın. Yani sadece daha önce kullandığınız yada çalıştığınız bankadan teklif almayın. Olabildiğince fazla banka ile görüşme yapmanız sizin için daha iyi olacaktır. Daha fazla banka görüşmesi demek daha fazla kredi teklifi demektir. Aradığınız gibi uygun maliyetli konut kredisi farklı bir bankada karşınıza çıkabilir.

Maliyet / Faiz İlişkisi: kendinize uygun olan kredi teklifini ararken sadece faiz oranlarını kıyaslamayın. Bu durum oldukça yanlış. Bankaların konut kredisinde talep ettiği diğer masrafların tutarı da göz önünde tutulması gereken bir kriter. Ekspertiz tutarı, dosya masrafı, sigorta ücretleri ile birlikte masraf dosyası oldukça kabarık bir hale gelebilir. Bu saydığımız masraflardan dolayı kredilerin toplam maliyetine bakmanız sizin için daha uygun olacaktır.

Kampanyalardan Faydalanma: bankalar konut kredisinde birbirinden farklı kampanyalar piyasaya sürmektedir. Bu kampanyalardan bir tanesi de meslek gruplarına hitap eden kampanyalardır. Siz bankaların kredilerine karar vermeden mutlaka kendinize uygun olan bir kampanya olup olmadığını kontrol edin.

Uzman Yardımı: konut kredisi almak diğer kredi türlerinden biraz farklı. Çünkü söz konusu mal konut olunca yüksek tutarları göze almak gerekiyor. Yüksek meblağlar söz konusu olunca hata yapmamak adına alanında uzman kişilerle görüşme yapmak zarara gitmenizi önleyecektir.

Ödeme Gücünü Dikkate Alma: bankalar düz bir mantıkla değil aylık gelirinizin karşılayabileceği düzeyde kredi seçeneği sunuyor. Eğer sabit gelirinizin üzerine aylık eklemeler yapılıyorsa banka size artan taksitli kredi seçeneği de sunabilir.

Bir önceki yazımız olan Konut Kredisi Nedir? Nasıl kullanılır? 2020 başlıklı makalemizde konut kredisi faizi, konut kredisi nasıl alınır ve konut kredisi ne hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.