Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Konut Kredisi Kısa Vadede Mi Uzun Vadede Mi Daha Avantajlıdır?

27.02.2017
257

İstediğiniz eve doğru bir adım atmak için bankadan konut kredisi kullanmaya karar verdiniz ancak en önemli soruda takılı kaldınız, konut kredisi kısa vadeli mi uzun vadede mi daha avantajlı. Bu soru kredi çekmek isteyen bütün tüketicilerin aklını kurcalıyor. Çünkü konut söz konusu olduğunda kredi çekilecek tutar da bir hayli fazla oluyor. Fazlaca çekilen kredinin vade süresine karar vermek kredi süresince önemini korur. Herkes çektiği kredinin bir an önce bitmesini ve rahata ermeyi ister ve bu bakış açısıyla kısa vadeli konut kredisine talip olur. Ancak eğer bütçe sıkıntılı ise ve aylık taksitler fazla geliyorsa tüketiciler mecburen vade süresini uzatır. Vade süresini uzun tutmak, daha fazla faiz ödemesini göze almak demektir. Yani vade süresini ne kadar uzatırsanız geri ödeyeceğiniz kredi miktarı da o kadar uzar. Cebinizden daha fazla paranın çıkmaması adına kısa süreli vade seçeneğini kullanmak sizin için daha iyi olacaktır. Geri ödemesi yapılacak tutarın artmaması adına kısa süreli vade seçeneğini kullanmak oldukça mantıklı ancak, kısa vade süresi demek taksitlerin artması demektir. Yani bütçeniz el vermiyorsa uzun vade seçeneğine bakmak daha mantıklı bir davranış olur. Yani uzun veya kısa vadede kredinin uygun olması sizin gelirinizle alakalı bir durum. Bireysel gelir özelliklerine göre farklılık görülmektedir.

Konut Kredisi Kısa Vadede Mi Uzun Vadede Mi Daha Avantajlıdır

Tamamen kendinizle alakalı olan bu konut kredisi kısa vadede mi uzun vadede mi daha avantajlıdır sorusunun cevabını ararken hesap kitap işlerinizi çok iyi yapmanız gerekiyor.Birazdan belirteceğimiz maddeleri iyi değerlendirerek kendiniz hakkında en doğru seçimi yapabilirsiniz.

Toplam Ödeme: kredi vadeniz ne kadar uzun olursa toplam ödeme tutarınızda o kadar çok olur. Aynı şekilde kredi vade süreniz kısa ise toplamda geri ödeyeceğiniz tutar da az olacaktır. Yani kısa vadeli kredi kullanırsanız daha az faiz ödemesi yaparsınız. Bunlara dayanarak kısa süreli vade kullanmak sizler için daha avantajlıdır.

Aylık ödeme miktarı: belirlenen aylık taksitler tamamen bütçenize uygun olmalıdır. Yani ne kadar ödeyebilirseniz taksitleri de o doğrultuda ayarlamanız sizin için idealdir. Daha erken bitmesi için daha büyük rakamları gözden çıkarmanız, bütçenizin de bu durumu kaldıramaması sizin aleyhinize olacaktır.

Faiz Oranı: kredi vade süreniz ile faiz oranı aynı doğrultuda seyreder. Yani ne kadar uzun süreli vade o kadar fazla faiz demektir. Ayrıca çekilen kredilerde ilk taksitlerde ana para oranı düşük ve faiz oranı yüksek olur. Vade sürenizin bitimine yakın ana para oranı yüksek faiz oranı düşük olur. Yani bu durumda da görüldüğü gibi kısa süreli vade seçeneği kullanmak daha karlı bir davranıştır.

Makalenin başlığında belirttiğimiz gibi bu yazıda konut kredileri kısa vadede mi uzun vadede mi daha avantajlıdır sorusunun cevabını aradık. Belirttiğimiz aylık ödeme miktarı, faiz oranı ve toplam ödeme vade süresine karar verirken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar. Ancak vade süresinin karlı olup olmaması tamamen kişinin bütçesi ile alakalı bir durumdur.

Bir önceki yazımız olan Konut Kredisi Nedir? Nasıl kullanılır? 2020 başlıklı makalemizde konut kredisi faizi, konut kredisi nasıl alınır ve konut kredisi ne hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.