Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Temassız Ödeme Özelliği Nedir? Avantajları Nelerdir?

27.01.2017
318

2010’lu yılların başından sonra NFC (Near Field Communication) teknolojisinde meydana gelen yeniliklerle beraber, NFC tabanlı mobil ödeme sistemleri yaygınlaşmaya başladı.  NFC tabanlı mobil ödeme sistemlerini kısaca temassız ödeme olarak da tanımlayabiliriz.

Gartner Danışmanlık ve Araştırma Şirketi tarafından, 2012 yılında mobil ödeme sistemleri ile ilgili bir araştırma yapılmıştır. Araştırmaya göre; 2012 yılında mobil ödeme sistemini kullanan kişi sayısı 200 milyon iken, 2013 yılında bu sayının 245 milyon olduğu şeklindedir. Uzmanlar bu sayının 2017 yılında 450 milyona çıkacağı şeklinde tahmin yürütmektedirler. Gene araştırma verilerine göre; 2012 yılında mobil ödeme sisteminin işlem hacmi 163 milyon ilen 2013’de 235 milyon ile yüzde 44’lük bir artış göstermiştir. Türkiye’de ilk defa 2004 yılında kullanılmaya mobil ödeme sistemleri 2012 – 2013 yıllarında mobil şebeke sağlayan firmalarından alınan bilgilere göre, mobil ödeme işlem sayısının 14,88 milyondan 18,98 milyona çıktığı yönündedir.

 

Temassız Ödeme Özelliği Nedir

İstatistiki verilere göre; 2015 yılının ortalarında Türkiye’deki temassız kredi kartı sayısı 13,5 milyon, temassız banka kartı sayısı ile 6,3 milyon civarındadır. Takip eden yıllarda, temassız kredi kartlarının sayısındaki artış yüzde 6, banka kartlarında ise yüzde 23 civarındadır.

Veriler göstermektedir ki, günümüzün sürekli gelişen teknolojisi ve hızlanan yaşam şartları çerçevesinde mobil ödeme hizmetlerinin daha gelişeceği ve yaygınlaşacağı tahmin edilmektedir.

Temassız Ödeme Özelliği Nedir?

<

Temassız ödeme, ödeme yapılacak araç ile POS cihazı arasında hiçbir temas olmadan ödeme işleminin yapılmasıdır. Temassız ödemelerinizi temassız ödeme özelliği olan kredi kartı veya banka kartı yanında NFC özelliği olan telefonlarınız ile de kolayca yapabilirsiniz. Ödeme sistemleri ile ilgili yenilikleri her zaman ilk uygulayan bankalar olmasına rağmen mobil operatörler de bu sistemde lider rol üstlenmişlerdir.

Temassız banka veya kredi kartlarındaki ödeme şekli ile cep telefonunuz ile temassız ödeme şekli aynıdır. Temassız ödemeyi, ödeme için kullanacağınız aracı ödeme terminaline tutarak gerçekleştirirsiniz. Daha önce 35 TL olan temassız ödeme limiti 50 TL’ye yükseltilmiştir. Ancak, limiti aşan ödemelerinizde temassız özelliği kullanmış olsanız bile şifrenizi girmeniz gerekmektedir.

Düşük limitli tüm alışverişlerinizde şifrenizi girmeden, hızlıca ve kolayca alışveriş yapabilirsiniz. Ayrıca temassız ödemeler de son derece güvenlidir. Çünkü uluslararası ödeme sistemleri temassız ödemeler için ek güvenlik önlemleri ile ekstra güvenlik sağlamaktadır.

Temassız Ödeme Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Hem müşteri hem de iş yeri sahibi açısından temassız ödeme yararları şunlardır:

Kartınızın kaybolma ve çalınma riski ortadan kalkmış olur. Kartınız ile temassız ödeme yaparken kartınız hep sizin elinizde olacağından kasada unutma, kaybetme ihtimalleri ortadan kalkar.

Küçük miktarlardaki ödemeler sırasında para üstü denkleştirme veya verilen bozuk paraları taşıma derdi ortadan kalkar.

Temassız ödeme ile kasada olabilecek nakit hatalar, sahte para alımı gibi durumlar azalır.

İşyerlerinin gün içerisinde veya gün sonundaki nakit para taşıma ve nakit parayı koruma gibi durumları ortadan kalkar.

Temassız ödeme kullanan kişilerin işlemleri daha hızlı halledileceğinden daha hızlı alışveriş olanağı sunar. Bekleme yapılmadan işlemler gerçekleşir.

Ayrıca temassız ödeme yararları sadece alışverişte değil, ulaşımda geçerli olabilmektedir. Şöyle ki Konya Londra’dan sonra ulaşım hizmetinde temassız ödeme sistemini kullanan ikinci şehirdi.

Temassız Ödeme Nasıl Yapılır?

= dalga işareti ya da contactless

Banka veya kredi kartınızda bu işaret varsa, bu kartınızı temassız ödeme için kullanabilirsiniz. Ayrıca bazı işyerlerinin kapılarında veya vitrinlerinde de bu işareti de görebilirsiniz. Temassız ödeme yapacağınız kartınızı veya cep telefonunuzu POS cihazına yaklaştırıp (3 – 5 cm kadar) birkaç saniye beklemeniz temassız ödemenin geçekleşmesi için yeterlidir.

Anacak dikkat edilmelidir ki; kredi veya banka kartını kullandığınız bankanız, temassız kartınız ile yapılacak işlem sayısını belirler. Bu konuda bankanızın müşteri hizmetleri ile görüşerek daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Ayrıca bazı alışveriş mekânlarında temassız ödeme için yazar kasa – POS cihazı entegrasyonu yapılması gerekeceğinden, önceden nasıl ödeme yapacağınızı söylemeniz gerekebilir.

Temassız ödeme hizmetleri ülkemizde de dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi halen gelişme aşamasındadır. Henüz genel kabul görmüş bir sistem olmasa da yapılan araştırmalar ve kullanıcılara sunduğu temassız ödeme avantajları ile ileriki yıllarda öne çıkacak bir ödeme yöntemi olacağını göstermektedir.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.