Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Yeni Banka Hesabı Açmak İsteyenlere Öneriler

01.12.2016
571

Artık hayatımızın birer vazgeçilmezi olan bankalar, neredeyse tüm finansal işlemlerde başrolde bulunmaktadır. Bankaların en yoğun kullanılan kredi kartı ya da kredi ürünlerini kullanmayan pek çok insan bile çalıştığı iş yerinden alacağı maaşı için bankalar ile çalışmak zorundadır. Hal böyle olunca da her insanın bir bankada en azından vadesiz hesabı bulunduğu bir gerçektir. İş değişikliği yapan kişiler de yeni iş yerlerinin çalıştığı bankalardan yeni hesap açmak için bankalara başvurmaktadır. Yeni maaş hesabı açılışında bankalar müşterilerden gerekli evraklara imza almakta ancak müşteriler evraklar hakkında çok fazla bilgi sahibi olmadığından, haberi olmadan, kredi kartı ve kredili mevduat hesabı gibi ürünler için de evrak imzalamaktadır. Bu sebeple yeni hesap açılışı için bankalara giden kişilerin bu konuda detaylı bilgi istemesinde fayda bulunmaktadır.

Yeni Banka Hesabı Açmak İsteyenlere Öneriler

Hangi Banka Tercih Edilmelidir?

Daha önce hiçbir bankadan kredi kartı ya da kredi kullanmamış olan kişiler, ilk defa banka çalışması yapacakları zaman haliyle “hangi banka iyi” şeklinde sorular sorarlar. Genel olarak bakıldığında tüm bankaların işlem ve hizmetleri birbiri ile paraleldir. Burada önemli olan çalışılacak ürüne göre banka seçimi yapmaktır. Örneğin, kredi kartı alacak birisinin banka seçerken kredi kartı özellikleri iyi olan ve alışveriş yapılan firmalarda daha çok kampanyaları olan bankaları seçmesi ve kredi çekecek olan bir kişinin de kredi faiz oranları düşük olan bankayı seçmesi daha uygun olacaktır. Yine kredi ya da kredi kartı kullanmayıp birikimini vadeli hesapta değerlendirecek olan kişilerin de vadeli mevduat hesabı faiz oranları en yüksek olan bankayı seçmeleri uygun olacaktır. Ancak burada bir durum unutulmamalıdır. Bankaların faiz oranları ya da kampanyaları her dönem aynı düzeyde kalmamaktadır. Örneğin, bugün en yüksek vadeli mevduat faiz oranını veren banka birkaç ay sonra düşük oran veren bankalar arasına girebilir. Belirlenen tüm bu oranlar bankaların ihtiyaçlarına ve o anki politikalarına göre belirlenmektedir.

yeni-banka-hesabi

Bankaların Aldığı Masraflardan Kurtulmak Mümkün Mü?

Genelde insanlar hangi banka daha az işlem ücreti alıyorsa o banka ile çalışmayı tercih etmektedirler. Bankalar, verdikleri hizmete karşılık olarak aldıkları işlem ücreti ve masrafların yasal bir kesinti ve hakları olan bir ücret olduğunu savunmaktadırlar. Ancak müşteriler de bir banka ile çalışırken masraf ödememeyi tercih etmektedir ve bankalara gelen şikâyetlerin büyük bir çoğunluğu bu alınan ücretler ile ilgilidir. Bankalar her ne kadar bu ücretleri tahsil etme amacında olsalar da bazı muafiyet sağladıkları durumlar da bulunmaktadır. Örneğin, tüm bankalar maaş ödemesi yaptıkları müşterilerinden internet bankacılığı kanalından yapılan para transferi işlemlerinden ve kredi kartlarından ücret almamaktadırlar. Bu sebeple bu tür işlemler için maaş alınan bankaların tercih edilmesi daha mantıklıdır. Bunun dışında da pek çok banka müşterilerinin kullandıkları ürün sayısına göre ve bankaya bıraktıkları kar miktarına göre bazı ücretlerde muafiyet sağlamaktadırlar. Burada istenen kar miktarı bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Bazı bankalar ise müşterilerinin kullandıkları ürün sayısına göre muafiyet sağlamaktadırlar. Örneğin, tüketici kredisi olan ve bunun yanında aynı bankadan kredi kartı, kredili mevduat hesabı ve otomatik fatura ödeme talimatı gibi ürünler kullanan müşteriler, bazı işlem ücretlerinden muaf tutulabilmektedirler. Bu tür uygulamaların dışında pek çok banka şubesi kendi inisiyatiflerinde olarak, kendileri ile sürekli çalışan bazı şube müşterilerinin yapacağı işlemlerde anlık olarak muafiyet uygulaması yapabilmektedirler. Buradaki amaçları, sürekli olarak beraber çalıştıkları bazı müşteri için memnuniyet sağlamaktır.

Bir önceki yazımız olan Evlilik Desteği 50 Bin TL Kredi İmkanı Evlilik Desteği Nasıl Alınır ? başlıklı makalemizde Devletten evlilik kredisi, evlilik desteği ve evlilik kredisi almak hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.