Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Akbank Cebe Havale İşlemleri İçin Uygulanması Gerekenler

18.11.2020
632

Türkiye’nin en değerli bankaların arasında bulunan Akbank, tüm müşterileri için kaliteli hizmet anlayışını her zaman sürdürmeye devam ediyor. Akbank cebe havale işlemi gerçekleştirmek isteyen tüm müşteriler bu hizmetten kolaylıkla faydalanabiliyor.

Türkiye’nin en değerli bankaların arasında bulunan Akbank, tüm müşterileri için kaliteli hizmet anlayışını her zaman sürdürmeye devam ediyor. Akbank cebe havale işlemi gerçekleştirmek isteyen tüm müşteriler bu hizmetten kolaylıkla faydalanabiliyor.

Bu hizmetin nasıl verildiği hususunda tam olarak bilgi sahibi olamayan müşteriler için yazımızda detaylı bilgiler sunacağız. Bu bilgilerin ışığında kolaylıkla cebe havale işlemini yerine getirebileceksiniz. Çok basit yöntemleri bulunan bu işlemde yapmanız gerekenleri şimdi sizlere açıklıyoruz.
Akbank cebe havale nasıl yapılır? Hangi yolların takip edilmesi gerekir? Hep birlikte detaylıca kontrolünü gerçekleştirelim.

 

Akbank Cebe Havale İşlemlerinde Gerekli Olanlar!

En fazla kullanılan işlemlerden bir tanesi olarak karşımıza çıkan cebe havale işlemi, karşı tarafın banka hesabı olmasa bile gerçekleşebiliyor. Yalnızca cep telefonu numarası yeterli olan bu işlem bünyesinde sorunsuz olarak para gönderme gerçekleştirilebiliyor.
Gönderilen para karşı tarafa gitmesinin ardından ATM’ler aracılığıyla veya banka şubesinden çekilebilir. Elbette gönderen kişiden ufak bir komisyon bedeli de alındığı bilinmelidir. Akbank cebe havale işlemini kullanarak herhangi bir kişinin numarasına para göndermek çok kısa sürede gerçekleşiyor.

 

Para göndermek isteyen kişi internet bankacılığı veya Akbank Direkt sistemine giriş yapmasının ardından, para transferi kısmına giriş yapılır. Son olarak cebe havale menüsüne giriş gerçekleştirilir. Parayı çekmesi gereken kişinin Akbank hesabı bulunmuyorsa ve hesaba kişinin numarasını girerseniz kişinin “para göndermek istediğiniz kişinin numarası kayıtlı değildir” uyarısı çıkacak.

ATM’ye kısmını seçtikten sonra alıcı kişinin telefon numarasını sıfır olmadan yazmanız istenir. İşlemden sonra gönderilmesi düşünülen paranın miktarı yazılır ve onaylanır. Hemen ardından karşı taraf için 8 haneli şifre otomatik olarak gönderilir. Paranın çekilmesi açısından şifre önemlidir. Şifre sayesinde ATM’den kolaylıkla para çekilebilir.
Gönderilen paranın çekilmemesi durumlarında göndericinin hesabına iade şeklinde geri döner. Gördüğünüz gibi

ATM’den cebe havale işlemi oldukça basittir. Adımları ise şu şekildedir:
• Bankanın mobil uygulaması indirilir ve giriş gerçekleştirilir.
• Para transferi menüsü içerisine giriş yapılır.
• Gelen sayfa içerisinde “cep telefonuna” seçeneğine tıklanır.
• Para gönderimi yapılması istenen bireylerin telefon numaraları yazılır.
Son olarak gönderilecek olan paranın miktarı ve gönderilen hesap seçildikten sonra onay işlemi yapılır.

 

Akbank Cebe Havale İptal İşlemleri İçin Neler Gerekiyor?

Bazen ufak bir hata yaparak cep telefonu numarası doğru yazılamayabiliyor. Bu nedenle hatalı işlem gerçekleştirilebiliyor. Elbette sadece yanlış numara yazımı değil, pek çok nedene bağlı olarak işlemler hatalı yapılabiliyor. Böyle bir durumla karşılaşan kişiler hiç panik yapmadan iptal işlemini yapabilirler.

Akbank cebe havale işlemini iptal etmek için internet bankacılığı ya da mobil uygulama kullanılabilir. Mobil uygulamayı seçen kişiler menülerden ilk olarak para transferi kısmına sonrasında cebe transfer seçeneğine gitmelidirler. Son adım olarak “para gönderi iptal et” kısmından yapılan işlemler görülebilir.

Bir diğer yol olarak müşteri hizmetleri 444 25 25 numarasını arayarak cebe havale işleminin iptal edilmesi adına talep yerine getirilebilir.

Cebe Havale Limiti Ne Kadar Sınırla Belirlenmiştir?

Tüm Akbank müşterileri mutlaka cebe havale işlemlerini yapmadan önce limit durumuna dikkat etmelidirler. Konulan bu limitler alıcılar ve göndericiler için geçerli kılınmıştır. Günlük olarak sunulan limit için baktığımızda 1000 TL karşımıza çıkıyor. Haftalık işlem için limit ise 2000 TL değer bünyesinde barındırıyor. Aylık olarak baktığımızda 3000 TL limit yer alıyor.

Bu limitlerin en büyük nedeni kaçak yapılan işlemlerin önüne geçilmesidir. ATM’den cep telefonuna para gönderme işlemini yapmak için sunduğumuz limitler dışına çıkılmaması gerekiyor.

Cebe Havale İşlemi Sonrası Gelen Paraların Çekim İşlemi Nasıl Yapılır?

Telefon numaranıza yapılan havale işlemi 24 saat içerisinde çekilmek zorundadır. Cepbank 24 saat içerisinde çekilmezse ne olur? Derseniz eğer gönderici için geri iade işlemi başlatılabilir. Bu nedenle 24 saat zaman dilimi içerisinde para çekme işlemi yapılmalıdır.

Bu işlem yapılması için şart olan adımlar şunlardır:

• ATM menüsüne kartsız olarak giriş gerçekleştirilir.
• Cebe havale menüsü için giriş yapılır.
• Para çekme kısmına ulaşım gerçekleştirilir.
• TC Kimlik numarası, doğum tarihi ve SMS ile gönderilen şifre yazılır.

Bu adımlardan sonra Akbank cebe havale işleminden gelen para tutarı problemsiz bir şekilde çekilebilir.

 

Bir önceki yazımız olan Akbank SMS ile kredi başvurusu nasıl yapılır ? başlıklı makalemizde akbank, kredi başvurusu ve nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.