Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Bankalar Altını Nasıl Hesaplıyor?

01.04.2017
357

Altın, tüm dünyada kullanılan bir yatırım aracıdır. Özellikle dengesiz ekonomilerde altın yatırımcılar için güvenilir bir seçenek sunar. Onu bu kadar değerli yapan başlıca unsur, altının yatırım aracı olmaktan başka mücevher olarak da alınır satılır olmasıdır. Böylece tüm dünyada arz/talep dengesi korunabilmekte ve yapılan müdahalelere hızlı cevap alınabilmektedir.

Altının Fiyatı Nasıl Hesaplanır?

1 gr. has altının fiyatı belirlenirken, altının ons fiyatının bilinmesi gerekir. Ons fiyatı, altının değerindeki değişkendir ve dünya piyasalarındaki genel duruma göre belirlenir. 1 ons, 31.1034768 gr.’a tekabül eder. Böylece bir gr. altın için piyasa fiyatı ortaya çıkar. Uluslararası piyasada altının ons fiyatı öğrenildikten sonra, aşağıdaki formül kullanılarak Türkiye’deki piyasa değeri bulunabilir:

(Altın ons fiyatı)/ (31. 1034768)* (Dolar/TL)

Yukarıdaki formülde yapılan işlem basitçe şudur: Altının uluslararası piyasada sahip olduğu bir onsluk fiyatı, onsun gram cinsinden değerine bölünür ve 1 gr. altının değeri hesaplanır. Uluslararası altın piyasasında kullanılan ortak para biri Dolar olduğundan bulunan değer de, bu cinstedir. Onun TL karşılığını bulmak için, elde edilen değer Dolar-TL kuruna çarpılır ve altının TL. cinsinden değeri hesaplanır.

Altın Fiyatları Neden Değişim Gösterir?

Yukarıda belirttiğimiz gibi, altın fiyatlarındaki değişimi ortaya koyan altının ons fiyatıdır. Ons fiyatını etkileyen unsur basitçe piyasadaki arz/ talep dengesinin durumudur. Para piyasasındaki tüm değerlerde olduğu gibi, arz ve talep dengesi ürünün fiyatında değişim yaratır. Piyasanın ihtiyacından fazla üretilen bir ürün, üretime göre az talep görecektir. Bu durumda ürünün fiyatı azalacaktır. Eğer ürün, piyasadaki talebi karşılayacak kadar üretilemiyorsa, üretime karşı talep artacaktır. Böylece fiyatlar da yükselecektir. Enflasyonu ortaya çıkaran temel durum da budur. Demek ki, altın için de arz talebi karşılamıyorsa, altının ons fiyatı yükselecektir; arz talebin üzerindeyse, altının fiyatı düşecektir.

Piyasalar basitçe bu dengeye göre sağlansa da, arz/ talep dengesini değiştiren birçok unsur vardır. Altının ons fiyatının nasıl olacağı, bu birçok unsura göre şekillenecektir.

Uluslararası Piyasalar Altın Fiyatlarını Nasıl Etkiler?

Her ülkenin kendi ekonomisi ve borsa sistemi vardır. Ülkelerin borsaları mesai saati ile kapanır ancak uluslararası borsa 24 saat canlıdır. Türkiye’de borsa kapandıktan sonra ABD Borsası çalışmaya başlar ve ABD Borsası kapanırken, Çin Borsası hareketlenir. Böylece uluslararası yatırım değerleri 24 saat boyunca işlem görmeye devam eder. Altının ons değeri belirlenirken de tüm dünya borsalarındaki işlemlerin etkisi vardır. Buna karşın bazı piyasalar altının değeri üzerinde baskın belirleyiciliğe sahiptir.

Altının rezervlerinin en çok çıkarıldığı ve işlendiği ülkelerin başında Çin ve ABD gelmektedir. Demek ki, Çin ve ABD Borsalarında meydana gelen hareketler altının uluslararası piyasadaki değeri üzerinde daha fazla belirleyicidir. ABD piyasasında meydana gelen bir hareketlilik, altının tüm dünyadaki fiyatlarının azalmasına ya da artmasına sebep olabilmektedir. Çünkü piyasada var olan altın miktarı ve altına olan talep dengesi değişime uğramaktadır.

Bankalar Altını Nasıl Hesaplıyor

Enflasyon Altın Fiyatlarını Nasıl Etkiler?

Hem yerel hem de küresel piyasalarda enflasyonun ortaya çıması, altın fiyatının yükselen bir eğilim kazanmasını sağlar. Enflasyon, paranın satın alma gücünün azalması demektir. Söz gelimi, 10 TL ile on ekmek alınabildiği bir piyasada artık 10 TL ile yedi ekmek alınabiliyorsa, para değer kaybetmiş demektir. Paranın değer kaybetmesi karşısında yatırıcılar daha güvenilir bir yatırım aracı olarak gördükleri altına yönelebilirler. Bu durumda altına olan talep artar ve altının fiyatı yükselir.

Faiz Oranları Altın Fiyatlarını Nasıl Etkiler?

Bankaların uyguladıkları faiz oranları da altının ons fiyatı üzerinde belirleyici olabilmektedir. Bankaların yüksek faiz uyguladığı bir piyasada yatırımcılar paralarını elde tutmak yerine bankalara yatırmayı tercih ederler. Böyle bir piyasada yatırımcılar, yatırımlarını kâğıt para ile yaparak daha fazla kazanç elde ederler. Bu durumda altına olan ilginin azalmasıyla arz/ talep dengesi değişir ve arz fazlalığı ortaya çıkar. Böylece altının fiyatı düşer. Bankaların faiz oranlarının düşmesi durumunda ise yatırımcılar kâğıt para ile yatırım yapmak yerine parayı elde tutar ve tüketime sokarlar. Böyle bir piyasada yatırımcıların altına olan talepleri artış gösterir. Böylece altın fiyatları artan bir eğilime girer.

Dolar Dengesi Altın Fiyatlarını Nasıl Etkiler?

Altın, uluslararası piyasalarda Dolar cinsinden değer görerek işleme sokulur. Dolar’ın diğer piyasalardaki değeri, o piyasada altının ons değerini değiştirir. Örneğin Dolar’ın TL. karşısında değer kazanması, Türkiye’de altın fiyatlarının da yükselmesi anlamına gelmektedir.

Altına Yatırım Neden Güvenlidir?

Altın en eski yatırım araçlarından biridir. Tüm dünyadaki merkez bankalarının rezervlerinde altın bulunur ve işleme sokulur. Bu kadar yaygın kullanılmasının bir sebebi, altının oksitlenmemesi, böylece yıpranmaya bağlı olarak değer kaybetmemesidir. Bir başka sebebi, altının yalnızca yatırım aracı olarak değil, mücevher olarak da işlenebilmesidir. Böylece tüm dünyada altına sürekli bir talebin olması sağlanabilmekte, arz edilecek rezervler de korunabilmektedir.

Piyasalarda döviz kurları, borsada meydana gelen hareketlere aşırı hassas tepkiler gösterebilmektedir. Böyle bir tabloda yatırımcılar, özellikle güvensiz piyasalarda kâğıt para ile yatırım yapmaktan kaçınmakta, altına yönelmektedirler. Özellikle ekonomik krizler, doğal afetler gibi piyasada aşırı dengesizlik yaratan durumlarda altın güvenilir bir yatırım sığınağı halini almaktadır.

Bir önceki yazımız olan Evlilik Desteği 50 Bin TL Kredi İmkanı Evlilik Desteği Nasıl Alınır ? başlıklı makalemizde Devletten evlilik kredisi, evlilik desteği ve evlilik kredisi almak hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.