G-00RJKRKGGQ
Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Emekli Olmak İçin Kredi Veren Bankalar

29.07.2017
332

Artık her işi tamamlamak için bir miktar paraya ihtiyaç duyabiliyoruz. Eğitim ödemeleri, düğün harcamaları, tatil masraflar, ev, araba, dükkan belki daha fazlası. Dilediğimiz miktara sahip olmadığımızda maalesef işlerimizi gerçekleştiremiyoruz. Nakit paraya ihtiyaç duyduğumuz alanlar saymakla bitmezken bunlara bir yenisi daha eklendi. ‘’Emeklilik’’. Tüketiciler bazı nedenlerden dolayı emekli olamıyor ve bu süre git gide uzayarak bir çıkmaza giriyor. Artık emekli olma yaşının geldiğini düşünen emekli olmak isteyen ancak askerlik borçlanması yada prim borcu sebebi ile emekli olamayan kişiler bankalardan kredi çekmek vasıtası ile borçlarını kapatmayı düşünüyor. Bankalar bu durum karşısında kendilerine muhtaç olan tüketicileri eli boş çevirmiyor ve ihtiyaç kredisine benzeyen bir kredi kullanımına izin vererek ödemeleri de her ay tüketicilerin maaşlarından kesiyor. Emekli olmak için kredi veren bankaları araştırdığımızda karşımıza Vakıfbank ve Ziraat Bankası çıkıyor.

Emekli Olmak İçin Kredi Veren Bankalar

Bankaların amacı kişiler hemen emekli olsun ya da borçlarını hemen kapatsın değil maalesef. Kişilerin emekli olmasına bir yandan yardım ederken bir yandan da kendilerine bağlılık oranlarını arttırıyorlar. Yani kendilerine borçlu bir hale getiriyorlar. Bu durumu yaşayan vatandaş sayısı azımsanacak gibi değil. Kişileri bankalara mecbur bırakmak yerine devletin olaya el atması daha iyi olabilir ancak maalesef böyle bir çalışma söz konusu bile değil. Devlet bankaları veya özel bankalar kişilere gerekli belgeleri aldıktan sonra kredi veriyor. Bu belgeleri sıralayacak olursak;

Gereken Belgeler

  • Gelir belgesi
  • Nüfus cüzdanı yada ehliyet (fotokopi veya aslı)
  • Emekli olan tüketiciler için tanıtım kartı
  • Emekli olmak isteyen kişinin kredi başvuru formu
  • Emekli maaşı gösteren banka hesap cüzdanı

Belgeleri incelediğinizde ihtiyaç kredisi için istenen belgelerle hemen hemen aynı olduğunu görebilirsiniz. Bu durumu yaşayan her vatandaş devlet tarafından kendisine hızlı bir emeklilik paketi oluşturularak sunulmasını bekliyor. Ancak söylediğimiz gibi devletin böyle bir çalışması maalesef yok. Yıllarca emeklilik hayali ile işine canla başla sarılıp emeklilik zamanı geldiğinde prim yada askerlik borcu ile karşılaşmak gerçekten vatandaşlar için zor bir durum. Askerlik borcu ne kadar bir ücret hemen onu da belirtelim 7 bin TL’ye denk geliyor. Vatandaşlar bu borcu ödeyerek emekli olabiliyorlar. Ancak askerlik borçlanması gerçekten garip bir durum. 18 ay kadar bir süre devlete zorunlu bir şekilde hizmet edip sonucunda bir de karşınıza borç çıkması kişilerin canını oldukça sıkıyordur. Ayrıca bir an önce emekli olmayı bekleyip emekli maaşına muhtaç olan bir sürü insan var. Ki bu kişiler durumları olmadığı için bir an önce emekli olmaya bakıyor ve maaşlarından emekli olmak için çektikleri para kesiliyor.

Emeklilik kredisi

Prim borcu nedeniyle emekli olamayan Bağ-Kurluların imdadına devlet koştu. Vatandaş artık yapılandırma ile borç ödeyerek emekli olabilir. Bu imkandan yararlanmak isteyenlerin başvuru yapması gereken bir başka nokta da Ziraat Bankası. Banka kişileri düşük faizli kredi imkanı sağlıyor. Devletin sağladığı bu imkandan faydalanmak isteyen tüketiciler öncelikle kendi illerinde bulunan Sosyal Güvenlik Merkezlerine başvuru yapacak. Kurumdan çıkarılacak olan prim ödemesini gerçekleştiren vatandaş emekli olabilecek. Daha sonra uğranılması gereken durak ise Ziraat Bankası.Malum prim borcunu ödeyen kişiler 4B yaşlılık aylığına daha sonra bu borcu da ödeyerek 4A yaşlılık aylığına bağlanabilecekler. Vatandaş ile banka arasında yapılan anlaşma sonucunda banka kişinin prim borcunu peşin bir şekilde kapatacak ve sonrasında maaşından kesecek. Bu sayede tüketicinin emeklilik adına daha fazla beklemesine gerek kalmayacak. Banka kişinin yerine parayı peşin bir şekilde ödeyeceği için gecikme faizi veya zammı yerine enflasyon tutarı hesaplanacak ve tutarın yarısı ödenecek. Kişi kredinin taksitlerini ödemeye de emekli maaşı bağlandığında başlayacak.

Bir önceki yazımız olan Acil Kredi En Kolay Nasıl Çekilir 2020 başlıklı makalemizde en iyi kredi kartı ve kredi kartı sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.