Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Halk bank Gelir Belgesiz, Evraksız Kredi

26.09.2017
249

Halk bank, kamu bankaları arasında esnaf ve KOBİ’lere yönelik sunduğu kampanyaları ile öne çıkmaktadır. Bu yazımda da sizlere Halk bankın kredi kampanyalarından bahsederek, gelir belgesiz kredi veriyor mu? Cevap evet ise şartları nelerdir? Sizlere sunmaya çalışacağım.

Halk bank Gelir Belgesiz Evraksız Kredi

Halk bank Gelir Belgesiz Kredi Veriyor mu?

Başlangıç olarak şunu belirtmekte fayda var, Halk bankın bireysel ihtiyaç kredisine yönelik gelir belgesiz krediye yönelik kampanyaları bulunmamaktadır.  Mevcut prosedürler eşliğinde yapılacak bireysel ihtiyaç kredi başvurularında Halk bank sizden gelir belgesi talep etmektedir. Fakat esnaflar açısından bu durum değişiklikler gösterebilmektedir. Özellikle ESKKK’dan ( Esnaf Kredi Kefaleti Kooperatifi)  alacağınız kefalet belgesi ile yapılan başvurularda esnaflardan gelir belgesi şartı aranmamaktadır.  Bu şartın yerine, bilanço, vergi levhası vs gibi belgeler talep edilme ihtimali de yüksektir.

Maaş Müşterileri Halkbank’ tan Gelir Belgesiz Kredi Alabilir mi?

Halk bank gelir belgesiz kredi başvurularında sadece bir kesime ayrıcalıklar sunuyor. Bu bahsi geçen kesim hali hazırda Halk bank’ dan maaş alan müşterileridir. Böyle bir durumda bu bankadan maaş aldığınızdan dolayı banka zaten sizin aylık gelir durumunuzu bildiğinden kredi başvurunuz sırasında sizden gelir belgesi istemeyecektir.

Halk bank Kredi Başvurusu Sırasında Gelir Belgesi Olarak Hangi Belgeleri Talep Ediyor?

Halk bank kredi başvurusu sırasında banka nezdinde gelir belgesi olarak istenilen belgeler.

  • Şirket imza sirküleri
  • SGK hizmet dökümü
  • Kamuda çalışanlar için bordro
  • Özel sektördekiler için bordro ( maaşınızın üstünde herhangi bir haciz olmadığı hakkında belge)
  • Emekli kişiler için SGK Emeklilik Belgesi
  • Emekli Maaş hesap Cüzdanının aslı
  • Emekli ancak çalışanlar için işyeri destek prim
  • Esnaflara; Vergi levhası, Güncel İşleme, Gelir Vergisi Beyannamesi, Ticari Sicil Gazetesi.

Halk bank Bireysel İhtiyaç Kredisi Örnek Ödeme Planı

Halk bank’ dan bireysel ihtiyaç kredisi çekmek isteyenler için örnek bir ödeme planı oluşturacak olursak;  48 ay vadeli 10 bin TL lik çekilecek bir kredi için faiz oranı yüzde 1,20 olacaktır.  Bu faiz oranı neticesinde yıllık maliyet oranı yüzde 18,7164 olarak yansıyacaktır. Aylık ödeyecek taksitler ise 290 TL ye tekabül edecektir. Toplam geri ödenecek miktar da 13 bin  920 TL olacaktır.  Tabi ki de bu miktara sigorta giderleri dahil değildir.  Sigorta prim masrafları da bireysel ihtiyaç kredisine başvuran kişiden kişiye göre değişiklik gösterecektir

Herhangi bir sağlık problemi olmayıp ta, 35 yaşında olan bir kişinin yıllık sigorta primi masrafı ortalama olarak 30 TL ye tekabül etmektedir. Fakat bu rakamında şahıstan şahısa değişebileceğini belirtmekte fayda var.

Kredi Tahsis Ücreti Alınmıyor

Halk bank tarafından bireysel ihtiyaç kredilerinde müşterilerden herhangi bir dosya masrafı ya da kredi tahsis ücreti adı altında ek bir ücret talep etmemektedir.  Bu husus diğer bankalar tarafından bin de 5 olarak uygulanmakta olup Halk bank’ ta böyle bir uygulama bulunmamaktadır.  Yani 10 TL lik bir kredide 50 TL tasarruf söz konusu olmaktadır.

Tahsis Ücretli Kredi Paketleri

Maaşlarını Haklbank’tan alan müşterilere yönelik tahsis ücretli kampanyalarda bulunmaktadır. Bu kampanyalarda kredi tahsis ücreti alınmakta fakat faiz oranlarının bilhassa daha düşük olduğunu söyleyebiliriz. Bu kampanyaların faiz oranları yüzde 1,13 olarak belirlenmektedir.

Bir önceki yazımız olan Paraf Kredi Kartı Limiti Ne Kadar? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.