Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Konut Kredisinde Ara Ödemelerde Ne Kadar Faiz İndirimi Olur?

24.02.2017
234

Uzun vadeli kredi seçenekleri krediyi alırken çok cazip gelse de bir süreden sonra bunaltmaya başlayabilir. Bütçesi yeterli olmayan kişiler vade süresinden memnun olsa da, nakit olanağı bulunan kişiler bu durumdan kurtulmak için toplu ödeme yapmak istemektedirler. Vade seçeneğini kısaltmakta başvurulacak noktalardan bir tanesi. Biz de bu konunun merak edilenlerini yani konut kredisinde ara ödemelerde ne kadar faiz indirimi yapılır sorusunun cevabını sizlerle paylaşacağız.

Konut Kredisinde Ara Ödemelerde Ne Kadar Faiz İndirimi Olur

Konut Kredisi Yapılandırması

Faiz oranında yaşanan değişiklikler kredi vadesini de etkiliyor. Tüketiciler borçlarını biran önce kapatmak için vade yapılandırmasına gidiyor yada aylık taksitleri ödeyemeyecek durumda ise vadeyi uzatmak istiyor. Tabi siz kendi bütçenize göre yapılandırma yoluna giderken bankalarda kredi tahsis ücreti başlığı altında ek ücret talebinde bulunabiliyor. Bankalar kredi tahsis ücreti olarak yapılandırma yapılan borcun %0,5’ini alıyor.

Tüketicilerin tercih ettiği seçenekler hakkında bilgilendirme yapalım.

Borcun Tamamen Kapatılması

Çektiğiniz konut kredisi borcunun vadesi tüketicilere ağır ve uzun geliyorsa borcu tamamen kapatma yoluna gidiyorlar. Bankaya borcun tamamını kapatmak istediğini bildiren tüketicilerden de erken kapatma adı altında %1-2 arasında bulunan ceza oranı alınıyor. Bu cezanın oranını da kalan borç belirliyor. Yani kalan borcun %1 veya 2’si hesaplanarak ortaya çıkan tutar talep ediliyor. Erken kapatma durumunun avantajı da bireyin tüm faiz oranlarından muaf tutulacak olmasıdır. Eğer kapatacağınız borç üzerinden bir hesaplamaya giderseniz örneği bulunan ödeme planına bakarak tamamı ödenen borçtan sonraki ana para tutarını hesaplayarak ödenmesi gereken meblağ hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Konut Kredisi Ara Ödeme Yapılması

Ara ödeme yapacaksanız da yukarıda belirttiğimiz tamamen kapatılan borcun hesaplaması gibi bir hesaplama yapabilirsiniz. Bu durumu bir örnekle açıklarsak eğer, 100 bin TL tutarında bir konut kredisi çektiniz ve 36. Ayda taksit tutarı olarak 10 bin TL’lik bir ödeme yaptınız. Ödenmesi gereken toplam ana para oranı da 75 bin TL olsun. 10 bin TL’lik  ödeme gerçekleştirmeniz demek toplam ana para ücretinden bu kadar miktarın azalması demektir ve bu meblağının faizi kadar faiz ödemesi yapmayacak olmanız demektir. Ara ödeme de olsa banka farklı başlıklar altında sizden ek ücretler talep edebilir.

Eğer bankaya olan borcunuzu tamamen kapatmak isterseniz, ara ödeme yapmak isterseniz veya borcu yapılandırmak isterseniz bankadan indirim talep edebilirsiniz. Bankanın size sunacağı fırsatları değerlendirebilmek içinde gerekli şartları öğrenip bunlar dahilinde tutumlar sergileyebilirsiniz. Bir kredi kartı çıkardığınızda da kart ödemesi için otomatik ödeme talimatı verirseniz banka tarafından indirim alabilir yada bazı masraflardan karlı çıkabilirsiniz.

Yapılandırmak istediğiniz kredi türü konut olunca sadece kendi bankanız açısından düşünmeyin, farklı bankaların sizlere sunacağı alternatifler daha cazip gelirse borç transfer etme seçeneğini kullanabilir farklı fırsatlardan da yararlanabilirsiniz. Bankalar borç transfer kredisi ile uygun oranlar göstererek sizlere bireysel ihtiyaç kredisi, konut kredisi seçeneği de sunabilirler.

Bir önceki yazımız olan Konut Kredisi Nedir? Nasıl kullanılır? 2020 başlıklı makalemizde konut kredisi faizi, konut kredisi nasıl alınır ve konut kredisi ne hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.