Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kredi Affı Çıkar mı? Kredi Affı nedir?

19.11.2020
621

Kredi Affı ;Maddi ihtiyacı olanlar bankalara en az bireysel ihtiyaç kredisi için başvuruda bulunmaktadır. Banka, müşterinin gelir ve gider raporuna göre vade belirlerken bazı şartlar söylemektedir. Burada en önemli şart ise zamanında ödeme şartıdır. Birçok kişi bazı nedenlerden dolayı zamanında kredi borcunu ödeyememektedir. Bu durumda kredi notu düştüğü gibi 90 gün içerisinde ödenmeyen kredilerin sonunda icra takibi başlatılmaktadır. Bu da müşteriyi zor durumda bıraksa da banka öncelik olarak kendisini güvence altına almaktadır.

Kredi Sicil Affı 2020

kredi affı

Bu durumlar kredi notunu daha çok düşürürken, düşük kredi notu ile diğer bankalardan da kredi çekmek mümkün değildir. Bu durumda yapılacak tek durum ise kredi affından yararlanmaktır. Kredi affı, bankaların borcunu ödeyemeyen müşterilerine sunduğu bir kampanyadır. Kredi ya da kredi kartı borcunuzdan dolayı kara listeye girmişseniz, Af sayesinde bu listeden çıkabileceksiniz. Kredi affından yararlanma şartları arasından en önemli şart borcu ödemektir. Borç tamamen silindikten sonra kara listeden çıkarılmış olacaksınız.

Borcu ödeme durumu yok ise yeniden yapılandırmaya gidilerek aynı şekilde kara listeden çıkabilirsiniz. Bunun için öncelikle yürürlüğe yasanın girmesi ve girdikten 6 ay içerisinde başvuruyu yapmanız gerekmektedir. Kredi affından borcun tamamını ödeyebilen kişiler yararlanabilirken, haklarında çıkan cezai işlemler de iptal edilecektir. Kredi sicil affı konusunda yasa yürürlüğe girdikten sonra bankanıza ait size en yakın şubeye giderek başvuruda bulunabilirsiniz.

Kredi Sicil Affı Başvurusu Nasıl Gerçekleşiyor?

Kara liste bünyesinde bulunması sebebi ile birçok bankanın vermiş olduğu kredi hizmetlerinden faydalanamayan kişiler adına kredi affı kurtuluş yolu olacak. Hükümet aracılığıyla çıkarılan bu yasa sayesinde sicili iyi olmayan kişilere de af gelmesi bekleniyor.

Bu nedenle bireyler hiçbir şekilde zaman kaybetmeden tüzel ya da özel kişi olarak bankalar için başvuru işlemini gerçekleştirmesi gerekiyor. Bankaların içerisinde yer alan kara listesine girmiş kişiler adına var olan sicil affının uygulanması bir yasa tasarımı şeklinde gerçekleşecek.

Yatırıcımlar için vergi ve harç muafiyeti ismi altında konulan bu yasa tasarımı TBMM bünyesinde bulunacak. Kredi affı yasası tamamen onaylandığında ise resmi gazetelerde yayınlanma durumu söz konusu olacaktır. Bankalara önceki dönemlerden kalan borç ödemeleri peşin ya da taksitli olarak yapılabilecek.

Bu şekilde kişiler kara listeden çıktıkları gibi kredi sicillerini de temizlemiş olacaklar. Ayrıca ödeme işleminin gerçekleşmesinin ardından kredi notlarında artık olacağı için yeniden kredi çekme durumu ortaya çıkacak.

Kredi Affı Hangi Bankalarda Başladı?

Sicil affı açısından ilk işlemi başlatan bankalar kamu bankaları olarak biliniyor. Af konusunda tam olarak bir açıklama yapılmasa bile Halkbank, Ziraat Bankası ve VakıfBank bu konuda müşterileri için af işlemiyle kredi sunmaya başladı.

Kredi Sicil Affı İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

Af için bazı şartlar aranıyor. Sadece bu şartların bünyesinde olanlar af yasasından yararlanabilecekler. Şartlar ise şöyle sıralanabilir:

  • Kredi kartı borcu sona ermelidir.
  • Kredi borcu tamamen bitirilmelidir.
  • Kişilerin var olduğu borçları tam olarak bitmesi gerekir.
  • Borç ödemeleri sicil affı yasası yürürlüğe girdikten sonra 6 ay içerisinde tamamlanması gerekir.
  • Bu önemli şartlara uygunluk gösterildiği takdirde herhangi bir problem ile karşılaşılmayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Nasıl Alınır? Şartları Nedir? başlıklı makalemizde kredi alma şartları, kredi çekme şartları ve kredi çekmek için aranan şartlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.