Finans Krediler

Kredi Affı Çıkar mı? Kredi Affı nedir?

19.11.2020
22

Maddi ihtiyacı olanlar bankalara en az bireysel ihtiyaç kredisi için başvuruda bulunmaktadır. Banka, müşterinin gelir ve gider raporuna göre vade belirlerken bazı şartlar söylemektedir. Burada en önemli şart ise zamanında ödeme şartıdır. Birçok kişi bazı nedenlerden dolayı zamanında kredi borcunu ödeyememektedir. Bu durumda kredi notu düştüğü gibi 90 gün içerisinde ödenmeyen kredilerin sonunda icra takibi başlatılmaktadır. Bu da müşteriyi zor durumda bıraksa da banka öncelik olarak kendisini güvence altına almaktadır.

Kredi Sicil Affı 2020

Bu durumlar kredi notunu daha çok düşürürken, düşük kredi notu ile diğer bankalardan da kredi çekmek mümkün değildir. Bu durumda yapılacak tek durum ise kredi affından yararlanmaktır. Kredi affı, bankaların borcunu ödeyemeyen müşterilerine sunduğu bir kampanyadır. Kredi ya da kredi kartı borcunuzdan dolayı kara listeye girmişseniz, kredi affı sayesinde bu listeden çıkabileceksiniz. Kredi affından yararlanma şartları arasından en önemli şart borcu ödemektir. Borç tamamen silindikten sonra kara listeden çıkarılmış olacaksınız.

Borcu ödeme durumu yok ise yeniden yapılandırmaya gidilerek aynı şekilde kara listeden çıkabilirsiniz. Bunun için öncelikle yürürlüğe yasanın girmesi ve girdikten 6 ay içerisinde başvuruyu yapmanız gerekmektedir. Kredi affından borcun tamamını ödeyebilen kişiler yararlanabilirken, haklarında çıkan cezai işlemler de iptal edilecektir. Kredi sicil affı konusunda yasa yürürlüğe girdikten sonra bankanıza ait size en yakın şubeye giderek başvuruda bulunabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kredi Nasıl Alınır? Şartları Nedir? başlıklı makalemizde kredi alma şartları, kredi çekme şartları ve kredi çekmek için aranan şartlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.