Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

TC İle Kredi Sorgulama Nasıl Yapılır ?

14.12.2016
582

Kredi sorgulama, kredi notu puanınızı öğrenebilmeniz için yapmanız gereken bir uygulamadır. Bu uygulamayı yapabilmenin birden fazla yöntemi vardır. Kredi notu sorgulama işleminin ardından karşınıza çıkan puana göre bankalara kredi yada kredi kartı talebinde bulunabilirsiniz. Bu puanın ne olduğundan biraz bahsedelim;

Kredi puanı nedir;

Kredi puanı, bankaların sizlere kredi verirken bakmış oldukları bir karne niteliğindedir. Bu karnede sizin diğer bankalar ile ilişkilerinize istinaden bir puanlama yer alır. Bu puanlamaya kredi puanı adı verilir ve kredi çekebilmeniz için en önemli etkendir. Kredi puanı çeşitli gruplara ayrılmıştır. Bunun sonucunda kredi puanınıza göre en riskli, az riskli, orta riskli, iyi ve çok iyi gruplarda yer alabilirsiniz. Bu gruplardan en riskli ve az riskli olan kişilere kredi çıkmazken, orta riskli olan gruplara kredi çıkabilme ihtimali vardır. Ancak bankalar orta riskli grupta olan kişilere kredi verirken kefil yada ipotek gibi teminatlar isteyebilmektedir. Kredi puanı iyi ve çok iyi grubunda olanlar ise zaten istedikleri bankadan kredi alabilme imkanına sahiptir.

tc-ile-kredi-sorgulama

Kredi puanı nasıl hesaplanır;

Kredi puanı hesaplama, KKB adı verilen uzun ismi Kredi Kayıt Bürosu olan kuruluş tarafından gerçekleştirilir. Bu kuruluşta, Merkez Bankası’ndan sizin diğer bankalarla olan çalışma durumunuza ait bilgiler toplanır. Bütün bankalarla olan ilişkilerinizin takip edildiği ve kayıtlarının bulunduğu yer Merkez Bankası’dır. Bu bilgiler doğrultusunda adınıza bir kredi puanı oluşturulur. Eğer herhangi bir banka ile ilişkiniz yoksa kredi puanınız sıfır olacaktır.

Kredi puanı, 18 yaşını doldurmuş olan her birey için geçerli bir puandır. Bankalar kişilere kredi verirken, bu puanı referans olarak kullanırlar. Bu nedenle kredi puanını ciddiye almanız çok önemlidir.

Kredi puanı hesaplanırken dikkat edilenler;

KKB tarafından hazırlanan kredi puanları için bazı kriterler mevcuttur. bu kriterlere bakılarak puanınız belirlenir. Bu kriterlerden aşağıdaki şekilde bahsedebiliriz;

  • KKB skoru;

Bu skor sizlerin diğer bankalar olan borçlarınızın, ödemelerinizin nasıl yapıldığının, kredi kartı kullanımınızın yer aldığı bir skordur. Bu skorda diğer bankalar  yaptığınız kredi başvurularının sonuçları bile yer alır. Bu skor, kredi notunun oluşturulmasında kullanılan en büyük etkendir.

  • Aylık geliriniz;

Kredi puanınıza etkileyen bir başka unsur aylık net gelirinizdir. Bu gelir genel olarak giderlerinizin aylık gelirlerinizden çıkarılması ve brüt üzerinde %30 ile 35 arasında kesinti yapılması ile bulunmaktadır.

TC İle Kredi Sorgulama Nasıl Yapılır

  • Yaş durumunuz;

18 yaş altındaysanız kredi puanınız yoktur ve kredi çıkmaz. 65 yaş üzerindeyseniz de kredi çıkma ihtimali çok düşüktür çünkü kredi hayat sigortası adı verilen ve zorunlu olan sigortalar yapılamaz. Bu nedenle 18-65 yaş arasında olan kişilerin kredi notu puanları esas alınır. Bu grupta en iyi kredi notu puanlarına sahip olan yaş aralığın ise 35-50 olarak belirlenmiştir.

Kredi notu sorgulama nasıl yapılır;

Yukarıda sayılan etkenler ve çok daha fazlası ile oluşturulan kredi notunuz sonucunda hesaplanan puanlar Findeks adı verilen platform aracılığı ile bildirilir. Kredi puanı sorgulama yapabilmek için Findeks’e üye olmanız gerekir. Neredeyse ve her platformdan kredi puanınızı öğrenme imkanınız bulunur ancak bu puanların hepsi Findeks üzerinden alınır. Bu nedenle en kolay şekilde kredi puanınız öğrenmek için Findeks’i tercih etmelisiniz.

TC ile kredi borcu sorgulama yapabileceğiniz Findeks üzerinden, belirli bir miktar ücret ödeyerek, kredi puanı bilgilerinize detaylı bir şekilde ulaşabilirsiniz. İsterseniz Findeks’e belirli bir ücret ödeyerek üye olabilir ve her ay boyunca kredi puanınızın tarafınıza gelmesini sağlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Acil Kredi En Kolay Nasıl Çekilir 2020 başlıklı makalemizde en iyi kredi kartı ve kredi kartı sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.