Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

2017’de Yatırımcıları Neler Bekliyor?

12.12.2016
436

Yatırımcılar ya da yatırım yapmayı düşünenler için aslında kilit nokta 2017’de yatırımcıları nelerin beklediği sorusudur. Öncelikle yatırım yapmayı kafasına koyan bir kişi bu alanda pek tecrübeli değilse muhakkak ki tecrübeli, bu konuda bilgi birikimi yüksek kişiler ve/veya uzmanlardan destek almalıdırlar. Zira özellikle yüksek yatırım yapmayı düşünen yatırımcılar bu noktada yardım alarak risklerini en aza indirmiş olurlar.

Piyasa Nasıl Okunmalı?

İlk olarak yatırım yapmayı düşünenler (özellikle döviz ve altın) kesinlikle başta siyaset ve ekonomi olmak üzere gündemi iyi takip etmeli ve yatırım fikirleri çerçevesinde iyi düşünmelidirler. Elbette siyaset takip etmek size direkt olarak yatırım tüyolarını vermese de pek çok şey siyasetle bağlantılıdır. Zira siyasetçilerin ağızlarından çıkan bir kelime bile piyasayı alt üst etmekte ve yatırım noktasında kesin olarak piyasaya yön vermektedir. Mesela bir yatırımcı muhakkak olarak Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası FED’in kararlarını takip etmelidir. Çünkü dünya piyasası açısından FED’in kararları büyük ölçüde önem taşımakta ve tüm gidişatı etkilemektedir. Özellikle de gerek altın gerekse dolar için durum daha da önem kazanıyor. FED’İn yaptığı herhangi bir açıklama o gün ve kısa vadede birkaç haftayı tamamen değiştirebiliyor.

Öte yandan olayın ekonomik boyutunun dışında siyasi boyutunun da önemli olduğunu söylemiştik. Bu ölçüde de muhakkak ki ilk konuşulması gereken 8 Kasım ABD seçimleri olmalıdır. Zira pek çok kesime göre Hilary Clinton’a nazaran, nispeten sürpriz bir sonuç olan Donald Trump’un başkan seçilmesi yine ilk gün piyasalarda şok etkisi yarattı. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkerde dolar büyük oranda artış gösterirken, Türkiye’de TL/Dolar kuru 3.28 seviyelerini gördü diyebiliriz. Zaten Türkiye, Trump’un zaferinin kesinleşmesinin ardından Meksika’dan sonra ulusal paranın değer kaybettiği, doların da en çok artış gösterdiği ikinci ülke konumuna geldi. Meksika Peso’sunun ise %20 oranında azaldığını, bunun da nedeninin Trump’un seçim sürecinde Meksika ile ilgili söylemleri olduğunu söylemekte yarar var. Ama öte yandan baktığımızda ise Trump’un seçimi kazanması; İngiltere, Almanya gibi gelişmiş ülkelerde ulusal paranın (sterlin ve euro gibi) dolara karşı değer kazanmasını sağladı. Toparlamak gerekirse burada siyasetin yatırım sürecinde ne kadar önemli olduğunu bir kez daha vurgulamak istedik.

2017’de Yatırımcıları Neler Bekliyor

Peki 2017 Yatırımcılar İçin Nasıl Geçecek?

Bu noktada da şunu söylemeliyiz ki şu an -büyük ölçüde ABD seçimlerinin etkisiyle birlikte- gerek altın, gerek dolar, gerekse diğer dövizler açısından bir belirsizlik hakim gözüküyor. Çünkü dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD’de Trumpla birlikte mevcut sistem köklü değişikliklere uğrayabilir. Bu da yatırımcıları çekimser hale getirirken, 2017 yatırım fikirleri konusunda düşündürüyor.  Öte yandan geçtiğimiz günlerde Fed‘in iki numarası Stanley Fischer, Şili Merkez Bankası’nın düzenlediği konferansta, 2017 yılında faizlerin kademeli olarak artış göstereceğini söyleyerek ‘’Faiz artışı için gerekçeler oldukça güçlü.’’ demeciyle yine piyasaları hareketlendirmeyi başardı.

2017’de Altın Fiyatları Nasıl Olur?

Yaptıkları tahminlerde büyük ölçüde başarılı olan iktisatçıların 2017 için yaptığı yorum ve analizlere bakacak olursak genel anlamda 2016’ya oranla daha iyimser bir havanın göründüğünü söyleyebiliriz. Örnekle somutlaştırmak istersek, ABD’deki Morgan Stanley adlı yatırım bankası, 2017’ye kadar pek çok altın madeninin kapanacağından dolayı piyasadaki altın miktarının azalma eğilimi göstereceğini ve altın fiyatlarının artacağını tahminleyen bir söylemde bulundu. Altına olan talebin artması halinde arz düşük seviyede olacağından altın fiyatları tahmin edilenin üstünde artış gösterebilir.

yatirim-nedir

Yatırımcılar Ne Yapmalı?

Son olarak toparlayacak olursak, yatırımcılar ilk kısımda da söylediğimiz gibi yatırım ve finans konusunda uzman kişilerden destek almalı ve yatırımlarını 2017’de de buna göre şekillendirmelidir. Bu bağlamda forex yatırım uzmanları gibi bu konudaki tecrübeli ekonomistler, yatırımcıları yönlendirmek adına oldukça yarar sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.