Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

9 Maddede Türkiye’de Tasarruf Eğilimleri

12.12.2016
441

Geleceğini düşünen her bireyin tasarruf yapması gerekmektedir. Dünyadaki bütün ülkeler düşünüldüğünde Türkiye’de tasarruf yapan kişi sayısı oldukça az ve yapılan tasarruf miktarı da aynı oranda düşük. ‘’Nasıl tasarruf edilir? Gelirler düşük’’ diye düşünenler olabilir. Ancak yapılan araştırma sonuçları dünyadaki düşük gelire sahip olan ülkelerdeki tasarruf oranının bile Türkiye’deki durumdan daha iyi olduğunu gösteriyor.

2015 yılı üçüncü çeyreğinde yapılan araştırma sonuçlarına göre Türkiye’deki tasarruf eğilimleri şu şekilde özetlenmiştir:

9 Maddede Türkiye’de Tasarruf Eğilimleri

  • Gelir yetersizliği nedeni ile tasarruf yapılamıyor:

Gelir yetersizliği tasarruf edilememesinin en önemli nedeni olarak görülüyor.

  • Borçlar nedeni ile tasarruf yapılamıyor:

Kredi kartı borçları başta olmak üzere her türlü kredi borcu tasarruf yapılmasını engelliyor. Bilinçsizce çekilen kredilerin borçlarının ödenmesi nedeniyle gelirin büyük bir kısmı geldiği gibi gidiyor.

  • Tasarruf yapmak gibi bir istek olmadığından tasarruf yapılamıyor:

Gelirin düşük olduğu ve borçların olması nedeni ile insanlar tasarruf yapamayacağını düşünüyor. Az olan gelirlerinin büyük bir kısmını borçlarına yatıran insanlar bir de tasarruf çabası ile ihtiyaçlarını ertelemek istemiyorlar.

Türkiye’de tasarruf edenler de var elbette. Tasarruf edenlere sorulan neden tasarruf ettikleri sorusuna cevaplar ise şu şekilde verilmiş:

  • Geleceğe yatırım yapmak için tasarruf yapılıyor:

Tasarruf yapanlar geleceğe yatırım olsun diye tasarruf yaptıklarını söylemişler. 2015 yılı üçüncü çeyreğinde bu nedenle tasarruf yapanların sayısı önceki araştırmalara göre yükseliş göstererek % 47 ye çıkmış bulunuyor.

  • Çocuklar için tasarruf yapılıyor:

Tasarruf yapma nedenlerinden ikincisi çocukların geleceği olarak gösterilmiş. Ancak araştırma sonuçlarına göre çocuğu olan bireyler çocuğu olmayan bireylere göre daha fazla tasarruf yapıyor. Bunun da nedeni olarak çocuğu olan bireylerin tasarruf yapmak için para ayıramıyor olmaları düşünülebilir.

tasarruf-nasil-yapilir

  • Ani gelişen ihtiyaçlar için tasarruf yapılıyor:

Aniden gelişen beklenmedik durumlarda kullanmak üzere para biriktiren de bir grup var. Bu beklenmedik durum daha çok sağlık problemi ya da işsiz kalmak olarak düşünülüyor.

Türkiye’de tasarruf eden bireylerin değişik tasarruf yöntemleri var. Türkiye’deki para tutma yolları ise şu şekilde özetlenmiş:

  • Yastık altında para ve altın saklanarak tasarruf yapılıyor:

Türkiye’de tasarruf edenlerin büyük bir kısmı biriktirdikleri para ve altını ekonomiye katmak yerine ellerinde tutuyorlar. Diğer bir deyişle para ve altını yastık altı diye tabir edilen yöntemle evlerinde saklıyorlar. Araştırma sonuçlarına göre tasarruf sahiplerinin % 25 i yastık altı tasarrufu tercih ediyor.

  • Vadesiz Türk Lirası hesabı yöntemi ile tasarruf yapılıyor:

Tasarruf eden bireylerin bir kısmı ise  biriktirdikleri parayı Türk Lirası olarak vadesiz banka hesabında saklıyor.

  • Bireysel emeklilik sistemi ile tasarruf yapılıyor:

Bireysel emeklilik sistemi ile de para biriktirmek mümkün ve Türkiye’de bu yöntemi kullanan bireyler de var. Araştırma sonuçlarına göre bireysel emeklilik yöntemi ile tasarruf yapanların sayısı önceki dönemden % 2 oranında artış göstermiş.

Tasarruf hem bireysel ekonomi açısından hem de ülke ekonomisi açısından çok önemli bir gereklilik. Bireysel tasarruflar ülke olarak ekonomik büyümeyi sağlarken dışa bağımlılığı azaltmakta çok etkili bir yöntemdir. Yapılan tasarrufların yastık altından çıkarılıp ekonomiye katılması da hem kazanç sağlar hem de ülke ekonomisine büyük katkısı olur.

Son yıllarda ‘’Nasıl tasarruf yapılır?’’ sorusuna cevaben konut desteği ve bireysel emeklilik katkı payları gibi devlet teşvikleri ve destekleri ile halk tasarrufa özendirilmektedir. Böylece halkın bilinçli tasarruf yapması sağlanmaya çalışılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.