Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Akbank Kredi Yapılandırma

11.09.2017
577

Daha önce Akbank’tan herhangi bir kredi kullandıysanız ve Akbank’ın yönetmeliğinde bulunan şartları herhangi bir sebepten dolayı hala taşıyorsanız kredinizi yapılandırmanız mümkündür. Konuya biraz daha yakından baktığımızda kullanmış olduğunuz kredinin Akbank’tan olmasına dahi gerek yok. Başka bir bankadan kredi ürünü kullandıysanız ve size Akbank’ın olanakları daha cazip geliyorsa, kredinizi de yapılandırmak istiyorsanız Akbank’ı tercih etmeniz mümkün. Yani başka bir bankadan kullanılan krediyi Akbank’tan yapılandırabilirsiniz. Yalnız, kredi yapılandırma işi her zaman makul bir işlem değildir. Bazı zamanlarda bizim lehimize olsa da bazı zamanlarda aleyhimize olabilmektedir. İşin her iki yönünü de hesaba katarak ince bir hesap kitap yapmakta fayda vardır.

Akbank Kredi Yapılandırma

Kredi Yapılandırmada Faiz Oranınına Aldanmayın

Kredi kullandığınız yada kredinizi yapılandırmak istediğiniz banka ister Akbank olsun ister başka bir banka faiz oranlarına kapılmayın. Kredi yapılandırması yaparken sadece faiz oranını baz almak işin sonunda bizleri kara değil zarara götürebilir. Konunun daha iyi anlaşılması açısından örnekle açıklamak gerekirse sizin kullandığınız kredinizde faiz oranının 1,21 olduğunu düşünelim, faiz oranının 1,15 düştüğünde sizin yapılandırma yapmanız şart veya gerekli değildir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalındığında ince bir hesap yapmak gerekir. Bizim bu durumdan kazancımız ne olacak bu durum göze alınmalıdır. Sigorta giderleri, masraflar vs. ele alınmalıdır.

Nasıl Bir Hesaplama Yapmalı

Toplam maliyet miktarı yapılan hesaplamanın en ince noktasıdır. Tüketiciler de hesap yaparken özellikle bu hususa dikkat etmelidir. İşe öncelikle Akbank’tan daha önce kullanılan kredinin erken kapatılması durumunda karşımıza ne gibi bir rakam çıkacak buna bakılmalıdır. Daha sonra, yapılandırma yapmak için çekilecek kredi tutarının ne olduğunu hesaplamalı aradaki farkı değerlendirmeliyiz. Mümkün mertebe de vade süreleri de eşit bir şekilde hesaplanmalıdır.

Örnek olarak;

Akbank’tan çektiğimiz kredinin vade süresini 48 ay olarak ele alalım, 12 aylık bir ödemenin geride kaldığını kalan borcun erken kapatılması durumunda toplam hesabın 12 bin TL’ye denk geldiğini düşünelim. Yani kalan 12 bin TL’lik tutar ödenirse geriye herhangi bir borç kalmıyor. Dosya masrafı vs. de eklendiğinde ortaya yuvarlama 15 bin TL gibi bir rakam çıkıyor. Şimdi yapacağımız karşılaştırma da bu rakamlar üzerinden konuşacağız. Karşılaştımayı yapabilmek için Akbank’tan 12 bin TL’ye 36 ay vadeli tekliflerini değerlendirmek gerek. Eğer değerlendirdiğimiz teklifte 12  bin TL’ye 36 ay kredide toplam maliyet 15 bin TL’yi aşarsa bizim herhangi bir karımız olmayacaktır. Eğer durum tam tersi olarak karşımıza çıkar gelen rakam 15 bin TL’nin altında kalırsa Akbank’tan kredi yapılandırmak cazip bir şekilde karşımıza çıkacaktır.

Masraflara Dikkat

Unutulmaması gereken bir başka konu da karşımıza çıkacak masraflar. Kredi yapılandırmasında yeniden tahsis edilecek kredi için ortaya çıkacak masrafları göz önünde bulundurmak gerekir. Bankada yeniden bir kredi söz konusu olacağı için kredi tahsis ücreti adında yeni bir masraf eklenecektir. Tabi, krediye bağlı olarak farklı masraflar da karşımıza çıkabilir.

Bir önceki yazımız olan Akbank SMS ile Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır ? Akbank Kredi başlıklı makalemizde akbank kredi başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.