Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Asgari Ücretle Geçinmenin Kolay Yolları

16.12.2016
474

Yılbaşında yapılan düzenlemeler ile asgari ücret 1603 TL’ye yükseltildi. Fakat pek çok kişi için bu rakam da yeterli değil. Açıklanan verilere göre dört kişilik bir ailenin Eylül 2016 itibari ile açlık sınırı 1386 TL, yoksulluk sınırı ise 4515 TL. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verilerine göre sigortalı çalışan 13 milyon kişi var ve 5 milyonu, yani toplam sigortalı çalışanların neredeyse yarısı asgari ücretle çalışıyor. Hal böyle olunca, asgari ücretle geçinmek hayatın bir gerçeği haline geliyor.

Asgari ücret ile geçinmek çok zor, ama imkansız değil. Aşağıda listelediğimiz püf noktalarına dikkat ederek siz de maaşınızı daha etkili kullanabilirsiniz.

Herşeyin Başı Tasarruf

Tasarruf, tasarruf, tasarruf… Asgari ücretle geçiniyorsanız tasarruf yapmak sizin için bir lüks değil, bir zorunluluk. Aylık en önemli giderlerin başında elektrik, su, ısınma ve gıda geliyor. Yakıt için daha az ödemek için ısı yalıtımınızı etkileyen delik ve aralıkları onarın. Musluklarınızda su sızıntısı varsa tamir edin. Bulunduğunuz yerden çıkarken mutlaka ışıkları kapatın. Market alışverişleriniz öncesi alınacaklar listesi hazırlayın. Bu listeye göre alışveriş yaparak gereksiz alımlardan kurtulun. Market indirimlerini takip edin, boşuna daha fazla ücret ödemeyin.

Evim Evim Güzel Evim

Eğer kendi evinizde değil de kirada oturuyorsanız, maaşınızın büyük bir kısmı kiraya gidiyor. Büyük şehirlerde bu konuda tasarruf etmeniz biraz zor, zira kiralar yüksek. Ev konusunda esnek olmanız, geçiminizi bir nebze de olsa kolaylaştıracaktır. Ulaşım giderlerinizi azaltmak adına mümkünse işinize yakın bir semtte yaşayın. Eğer büyük bir evde yaşıyorsanız, daha küçük bir eve geçerek bakım, temizlik, ısınma gibi maliyetlerinizi azaltabilir ve bütçenizi rahatlatabilirsiniz

Lüküs Hayat Oh Ne Rahat!

Artık pek çoğumuz akıllı telefon kullanıyoruz, teknoloji de gün geçtikçe ilerliyor haliyle. Son çıkan iPhone’a ne kadar ihtiyacınız var gerçekten? Ya da kotunuz, montunuz belirli bir marka olmayınca üşür müsünüz? Asgari ücretle geçinmenin temelinde bu lüks harcamalardan kaçmak yatıyor.

Asgari Ücretle Geçinmenin Kolay Yolları

Taksitle Bir Şehri Satın Almak

Evlenme programlarından birine çıkan bir beyefendi aradığı kadını bulduğunda onun için, verirlerse İstanbul’u taksitle satın alacağını iddia etmişti. Yalan yok, hepimiz taksitle alıyoruz herşeyi. Borçlanmak ise bir asgari ücretlinin yapabileceği en büyük hata. Borç her ay büyüdükçe daha da ödenmez hale gelip, insanı çıkmaza sokuyor. Bu yüzden ayağınızı yorganınıza göre uzatıp mümkün olduğunca kredi kartı veya banka kredisi ile bir şeyler almayın. Eğer şu anda borçluysanız da borcunuz bitene kadar biraz dişinizi sıkın. Borcunuz bitince bütçeniz ve bünyenizin yaşayacağı rahatlamayı düşünün.

Batan Geminin Malları Bunlar!

İndirimleri takip edin. Süpermarket kataloglarına göz atmadan alışveriş yapmayın. Özellikle temel gıda alışverişlerinizde indirimleri takip ederek ciddi miktarda tasarruf yapabilirsiniz. Çeşitli marketlerin fiyatlarını kıyaslayarak da tasarruflarınızı arttırabilirsiniz.

Mutfaktan tıkırtılar geliyor

Kedi olmasın o tıkırtıların sahibi, siz olun. Dışarıda yemeği keserek ciddi boyutta tasarruf yapabilirsiniz. Yemek yapmak zevklidir, bunu keşfetmek ise sizin elinizde. Melemen ve makarna ile başlayacağınız macera sizi evinizin chef de cuisine’i haline getirebilir. Basit yemek tariflerinden, daha kompleks olanlarına, pek çok seçeneğin internette mevcut olduğunu düşünürsek, işiniz bir hayli kolay ve eğlenceli.

Her şey Para mı Canım?

Sosyalleşmek için onlarca liranızdan vazgeçmeniz gerekmiyor. Arkadaşlarınızla yürüyüşe çıkabilir, bulunduğunuz yerde düzenlenen ücretsiz tiyatro, konser gibi etkinliklere katılabilirsiniz. Ücretsiz olarak gezebileceğiniz müzeler, ören yerleri de mevcut. Belediyelerin ücretsiz gezilerini takip edebilir, ücretsiz kurslar ile hem yeni arkadaşlar edinip, bilgi dağarcığınızı da geliştirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.