Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Bankalar Kredi Vermiyor Nereden Kredi Alabilirim

04.04.2017
338

Bankaların kredi vermeme sebebi, kredi notunun düşük olmasından kaynaklanır. Bunun daha da ötesinde kişi, bankalarla olan çalışmalarındaki düzensiz ödemeleri veya art arda ödeme yapmaması gibi nedenlerle kara listeye düşmüş olabilir. Böyle durumlarda kişilerin kredi alması çok zordur. Ancak buna rağmen kredi alabilmenin farklı yolları var.

Senetle Kredi Almak

Bazı kuruluşlar, bireylerin kredi puanı düşük olmasına rağmen senetle kredi veriyor. Yalnız bu durum her zaman çok güvenli değildir. Çünkü senetle kredi veren kurumların bazıları, günümüzde “tefeci” sıfatıyla tanınmaktadır. Bu tür kurumlar kişilere ihtiyaçları olan parayı verirken, çok yüksek faiz oranı uygularlar. Bu rakam bazen, yüzde yüzü aşan faizlere erişmektedir. Örneğin; sadece 5000 TL kredi alınmışsa, bunun geri ödemesinde 10.000 TL’yi geçen rakamlarda bir ödeme planı sunulmaktadır.

Senetle kredi veren şirketler, müşterinin talep ettiği kredi bedelini verirken üzerinde bulunan malların da ipotek edilmesini isteyebilirler. Yani çekilen bedele karşılık kişinin varsa evi veya arabası ipotek edilir. Çekilen krediyi ödeyememe gibi bir durumda da yapılan ipotek sözleşmesine göre bu mallara el koyma hakkı doğmaktadır. Bu nedenle senetle kredi alırken, bu durumlar göz ününde bulundurulmalıdır.

Senetle Kredi Çekerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bu uygulamayı yapan kurumlar, bankalardan bağımsız olarak çalışırlar. Onların bu çalışmalarını denetleyecek olan kurallar da, bankalarda olduğu gibi işlemez. Bu kurumlar tarafından herhangi bir zarara uğradığınız zaman, bu zararınızı bildirmek ve hakkınızı talep etmek için çok da şansınızın olduğu söylenemez. Mahkemeye başvurmuş olsanız bile, ellerinde sizin imzaladığınız senetler olacağı ve varsa ipotek sözleşmesi olacağı için yasal olarak fazla bir hakkınız olmayacaktır.

Size imzalatılan senette, sizin çektiğiniz anapara yazar. Uygulanan faiz oranı bu senette belirtilmez. Bundan dolayı, çok yüksek limitlerde faiz ödüyor olsanız da bunu mahkeme karşısında ispat etmeniz oldukça zordur. Hatta böyle kurumların veya kişilerin bazıları, ödediğiniz taksiti banka hesabına değil de, elden almayı isteyebilirler. Böylelikle her ay bu kişilere ne kadar para ödediğiniz, asla belgelenmez.

Eğer çok zor durumdaysanız ve böyle bir kurumdan kredi çekmek mecburiyetiniz varsa, size sunulan sözleşmeyi çok dikkatli okumanız tavsiye edilir. Hatta kredi çekmek için böyle bir kuruma başvurmadan önce, bu kurumu iyice araştırmanızda yarar var. Ayrıca kredi çekme aşamasında da kesinlikle boş bir senete veya sözleşmeye imza atmamalısınız.

Fibabanka Kredileri

Fibabanka kredi notu düşük olan kimselere, farklı seçenekler sunuyor. Buna göre bazı koşullarda bu banka 10.000 TL’ye kadar olan kredilerde gelir belgesi istemeyerek, düşük faizli kredi kullandırıyor. Ancak bu krediyi kullanmak için bir kefile ihtiyacınız olacak. Üstelik kefil olacak kişinin borçlanması yüksekse ve gelir durumu düşükse, kefil olması kabul edilmeyebiliyor.

Fibabanka’nın kredi notu düşük olan kişilere vereceği kredilerde, en fazla 24 aya kadar vade veriliyor. Ayrıca bu bankadan kredi alabilmek için kara listeye düşmemiş olmanız gerekiyor. Yoksa diğer bankalar gibi buradan da ret cevabı almanız muhtemel. Fibabanka tarafından kredi notu düşük olan kişilere sağlanacak olan kredi imkânında faizler, % 1,69 ile 1,79 arasında değişiyor. Ayrıca kredi komisyon bedeli de 100 TL ile 270 TL arası bir miktar üzerinde değişen rakamlara sahip.

Bank Pozitif

Tamamen internet bankacılığı üzerinden çalışan bu banka, 10.000 TL’ye kadar olan ihtiyaç kredilerinde, gelir belgesi istemiyor. Bu bankaya kredi başvurusu yapmak için bankanın web sitesini kullanmanız gerekli. Siteden başvuru yaptıktan sonra, birkaç dakika içerisinde size cevap geliyor. Eğer cevap olumlu ise, bankanın müşteri temsilcisi tarafından aranıyorsunuz ve sizden kimlik bilgileriniz talep ediliyor. Krediyi kaç ay vade ile çekmek istediğiniz ve ödeme planınız telefonda belirleniyor. Daha sonra kredinizi yatırmaları için bir banka hesabı veriyorsunuz.

Bankalar Kredi Vermiyor Nereden Kredi Alabilirim

Paranız banka hesabınıza yatırılmadan önce, telefonda müşteri temsilcisi ile belirleyeceğiniz bir gün ve saatte istediğiniz herhangi bir bölgeye kurye gönderiliyor. Bu kurye, size imzalamanız gereken kredi evraklarını getirerek, imzalamanızı sağlıyor. Evraklar kurye tarafından Bank Pozitif’e götürülüyor ve çektiğiniz kredi tutarı, bu işlemden bir gün sonra banka hesabınıza yatırılıyor. Bu anlatılan yöntemler biraz güvensiz gibi görünse de, aslında hiç öyle değil. Çünkü bu sayede, Bank Pozitif’ten kredi çeken çok sayıda müşteri var.

Bank Pozitif’in, bugün herhangi bir yerde şubesi yok.

Genel merkezi de İstanbul Kavacık’ta yer alıyor. Banka bu şekilde çalışarak, hem şube açmanın masrafına girmemiş oluyor hem de telefon ve internet bankacılığı ile müşterilere daha hızlı hizmet sunuyor. Müşterilerden belli bir limite kadar herhangi bir gelir belgesi talep etmiyor olması da, bir hayli avantaj sağlıyor. Ancak tabii bu banka da kara listede olanlara kredi vermiyor. Bu durumda akılara bir soru işareti takılabilir. Herhangi bir yerde şubesi olmayan bir bankaya, kredi taksitlerini nasıl ödeyeceğiz? Bank Pozitif, Denizbank ile beraber çalışıyor. Bank Pozitif kredi taksitlerini, size verilecek olan banka IBAN numarasına, Denizbank üzerinden ödüyorsunuz.

Kredi Notu Düşük Olanlar Kredi Almak için Neler Yapabilir

Kredi notu düşükse, bankalardan alınan cevap genellikle olumsuzdur. İstisna olarak Fibabank ve Bank Pozitif gibi bankalar, belli dönemlerde müşterilere kolaylıklar sağlayabiliyor. Fakat bu noktada asıl yapılması gereken, bankalar tarafından reddedilmemek için kredi notunu yükseltmeye uğraşmaktır. Bunun için yapılması gereken, bir an önce üzerinizdeki borç yükünden kurtulmaya çalışmak olmalıdır. Ödemeleriniz düzenli olarak yapıp, borçlarınız ödemelisiniz. Bankalara olan borcunuz bittikten sonra, kara listeden çıkarsınız. Ancak hemen hatırlatmalı ki, bir süre daha üzerinizdeki olumsuz sicil durumu devam eder. Bu durum, aslında bankaların sizi gözlemleme sürecidir. Bu gözlem sürecinde sizden, düzenli ödeme yapmak ve yüksek oranda borçlanmalara düşmemek gibi eylemler beklerler.

Kara listeden çıktıktan sonra, bankalar nazarında “iyi” bir müşteri olarak addedilmeniz için yapılacak basit bir eylem var. Düşük limitli bir kredi kartı edinerek, en az altı ay boyunca bu kredi kartını kullanıp, borcunu gününü geçirmeden kapatmak, sicil affı için en önemli yöntemdir. Tabii bu durumda bankalar, size kredi kartı vermek istemeyecektir. Çünkü kara listeden yeni çıktınız… Böyle bir durumda, iş yerinizin maaşınızı yatırdığı bankaya giderek, kredi kartı talebinde bulunmanız, işe yarayacak bir yöntemdir. Çünkü bankalar maaş müşterilerine, her zaman daha farklı bakarlar.

Kredi Puanı Sıfır Olanlar Kredi Almak İçin Ne Yapmalı?

Kredi puanı sıfır olmak, aslında kara listede olmaktan veya düşük bir kredi notuna sahip olmaktan daha iyi bir durumdur. Kredi puanının sıfır olması demek, kredi puanının hesaplanamaması anlamına gelmektedir. Hiçbir banka ile herhangi bir çalışma yapmamış olan müşterilerin, kredi puanı sistem tarafından hesaplanamaz. Zira kredi notu, bankalarla yapılan çalışmalar doğrultusunda belirlenen bir puandır.

Daha önce bankalarla çalışma yapmamış olan bir kişi, kredi alabilmek için önce herhangi bir bankada bir hesap açtırmalıdır. Bu hesaba, her ay düzenli olarak para yatırma ve çekme eylemi yapılırsa, bu hesabın açıldığı banka tarafından kişiye kredi kartı verilir. Böylelikle kişinin kredi puanı hesaplanır duruma gelir.

Bir önceki yazımız olan Acil Kredi En Kolay Nasıl Çekilir 2020 başlıklı makalemizde en iyi kredi kartı ve kredi kartı sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.