Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Borçlarımdan Nasıl Kurtulurum Diyenler İçin Etkili Öneriler

14.12.2016
503

Her bireyin hayat koşturması içerisinde ve geçim derdi içerisinde elbette ki borcu bulunmaktadır. Bazı bireylerin borcu ödeyebileceği düzeyde olurken bazı bireyler ise borçları nedeniyle büyük sıkıntılar çekmekte ve öderken zorlanmaktadır. Hatta öyle ki bazı borçları nedeniyle intihar eden bireyler bile vardır. Bu nedenle basit gibi ve telafi edilir gibi gözüksede zaman zaman bireylerin borçları büyük sıkıntılara ve yıkımlara yol açabilmektedir. Borçlardan kurtulmak sanıldığı kadar kolay olmamaktadır. Bu nedenle kişiler borç yaparken bir kez daha düşünmeleri ve ona göre hareket etmeleri gerekmektedir. Borçlarından tam anlamıyla kurtulmayı planlayan bireyler adına ise birkaç ipucu bulunmaktadır.

borclardan-kurtulma-yollari

Giderlerinizi Sıralayın

Borçlardan kurtulmanın en iyi yollarından bir tanesi giderlerinizi bir tablo haline getirmenizdir. Giderinin ne kadar olduğunu tam olarak bilmeyen birey, kafasına göre borç yapabilmekte bu durumda da giderler daha çok artarak sonuç borçları ödemeye gelindiğinde başarısız olunmaktadır. Giderlerinin ne olduğunu bilen bireyler ekstra olarak borçlarına da para ayırma imkanı bulabilmekte bu sayede de borçlar düzenli bir şekilde ödenebilmektedir. Unutulmamalıdır ki borçlardan kurtulmanın en pratik yollarından bir tanesi borçları düzenli olarak ödemekten geçmektedir. Ödenmeyen borçlar her ne bahane ile olursa olsun bireylere daha çok külfet olarak gelmekte ve ödenme süresi uzayarak sıkıntılara yol açmaktadır.

Aylık Ödeme Planı Oluşturun

Borçları yapılandırmak en iyi borç ödeme yöntemlerinden bir tanesidir. Borçlarınızın ne olduğunu yazarak bir tablo oluşturduğunuz takdirde aylık ne kadar borcunuzun olduğu ortaya çıkmakta bu da size ödeme kolaylığı sağlamaktadır. Borçlardan kurtulma yolları arasında etkili bir yöntem olan ödeme planı bireylerin para kontrolünü daha iyi şekilde yapmalarına da yardımcı olmaktadır. Ödeme planı yapıldığı halde borçları ödeme konusunda bir açık çıkıyorsa bu şekilde görmek ve bi çözüm iletmekte daha kolay olacaktır. Oluşturulan ödeme planında borçlar için farklı günler yazarsanız eğer hem borçları ödemeniz daha rahatlatacak hem de paranın sizden kontrollü olarak çıkması sağlanmış olacaktır.

borclarinizdan-nasil-kurtulursunuz

Bütçenizden Arttırarak Ödeme Planınızı Şekillendirin

Borcu olan bireylerin daha fazla harcama yapması ve bütçelerini daha çok dara sokması, durumların lehine değil aleyhine işlemesine yol açacaktır. Daha fazla harcama yapan bireyin borçları da artacak ve elinde bütçesine uygun ödeyeceği parası bile kalmayacaktır. Bu durumların yaşanmaması adına bireyler öncelikli olarak borçlarını ödemek için çalışmalı, daha sonrasında ekstra harcamalar yapmalıdırlar. Sonuç olarak borç süreleri hayat boyu değil belirli bir zaman dilimini kaplamaktadır. Bu süreç içerisinde bireyler harçlıklarından ya da kişisel harcamalarından arttırarak borçlarınız fazla fazla kapadıkları takdirde daha rahat ve keyfi olarak hareket etme imkanı bulacaklardır. Bu sayede hem borçlar daha hızlı bitecek hem de bireylerin yıpranma payı da azalmış olacaktır.

Borçlarınız Yanında Giderlerinizi Bir Süre Sınırlandırın

Borçları ödeme noktasında belirtilen tüm maddeler bir yerden sonra aynı kapıya çıkmaktadır. Eğer bireyin ciddi oranda borcu varsa ve bu borçları hayatını etkileyecek düzeye ulaştıysa yapması gereken ve hayatında kısıtlaması gereken bazı noktalar bulunmaktadır.  Eğer bireyler borçlarını umursamadan giderlerini kısmıyorsa ve aksine daha da harcayarak devam ediyorsa sonuçları daha da ağır olmaktadır. Birey borcu olduğu süre boyunca aylık düzenli giderlerini bile daha da kısarak minimum seviyeye getiriyorsa eline daha fazla para kalmakta bu da bireyin daha rahat hareket etmesine yardımcı olmaktadır. Borçlardan nasıl kurtulunur sorusu elbette çok kolay cevaplanan bir süreci ifade etmemektedir. Bir müddet sıkıntı çekilmesi ve yaşantının kısıtlanması gerekmektedir. Ancak ne kadar hızlı şekilde borç ödenirse birey o oranda rahatlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.