Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Borçsuz Olduğunuzda Hayat Neden Mi Daha Güzel

10.12.2016
524

Çoğu insan günümüz şartlarında hayatını idame ettirebilmek açısından bir iş yapar ve iyi ya da tatmin edici olmayan bir gelir elde eder. Kimileri büyük hayallerle başladığı bir işten yeterli karlılığı elde ederken kimileri de bunu elde edilme şansından mahrum kalabilmektedirler. Bu durumda ise yani beklenen karlılıktan uzak bir durumda da karlılığını artırmak için yeni atılımlar ve farklılıklar için borca girebilirler. Buna rağmen beklenen kar elde edilemezse de borçlar arta arta işler daha kötüye gider ve son olarak da iflasın eşiğine gelirler. Kimsenin yaşamak istemeyeceği bu durumun önüne geçebilmek için de dikkatli ve doğru yatırım seçenekleri arasından optimum seçeneği seçmek önemli olur. Ne kadar uğraşılırsa uğraşılsın bazen işler kötüye gitmeye başlayınca durdurmak zor olmaktadır. Bunun için bu süreçleri mümkün olduğunda borca girmeden halletmek önemli olacaktır.

Borçsuz Olduğunuzda Hayat Neden Mi Daha Güzel

Çünkü borçlu olmak ve borçlu yaşamak insanı huzursuz eder. Gelecek kaygısı içinde yaşar insan. Hayat insana dar gelir ve sürekli olarak borcun nasıl ödeneceğine kafa yorulur. Sürekli olarak aklı meşgul eden bu durum sosyal hayatı aile hayatını da etki eder. Hayatta yaşanılan her an bir zulüm haline gelebilir. Dolayısıyla bu durumlara düşmemek için büyük borçlar altına girmeksizin dengeli ve düzenli ve planlı bir şekilde hareket etmek faydalı olabilecektir. Çoğumuzun istediği borçsuz yaşamak dertten tasadan ve kaygıdan uzak mutlu ve huzurlu bir yaşam sahibi olmanıza neden olacaktır. Gelecekte nasıl yaşanacağı ve gelecek kaygısı olmaksızın yaşamayı bir defa tadınca bu mutluluğu sürekli yaşamayı istemeniz gayet normal olacaktır. Diğer yandan borçsuz yaşama bir yatırımcı için aynı zamanda önünü görebilme anlamına gelmektedir. Önünüzü görebildiğiniz zaman planlı ve programlı büyüme stratejisi uygular ve emin adımlar atarak büyüme yolunda ilerleyebilirsiniz.

Dolayısıyla borçsuz yaşamak mutluluk ve huzurlu yaşamaya giden yolda önemli bir adımdır. Borçsuz yaşamak için ise ödeyemeyeceğiniz miktarda borç yapmamak gerekmektedir. aksi takdirde borçlu bir şekilde yaşamak hayatınızdaki tüm önemli etkenlerin bir kenara atılarak önceliğinizin borcunuzu kapatmak olmasına neden olacaktır. Bu da her istediğinizi alamamanıza ve daha az refah içinde yaşam sürdürmenize yol açacaktır. Bu nedenle istediğinizi ya da çocuk ya da eşinizin istediğini alabilmeniz için borç yapmamak ve borcunuz var ise de kapatarak hayata devam etmek gereklidir. Bazı insanlar ise borç yapmadan birikim olamayacağını iddia ederler. Aslında bu yanlış bir düşüncedir. Çünkü borca bir defa bulaştığınızda bütçeniz sürekli açık vermeye ve sürekli olarak borcunuzu kapatmak için uğraşmanıza neden olur. Bu da huzursuz yaşamın başlangıcı demektir. Bir de şu açıdan düşündüğümüzde de borçsuz yaşamın avantajlı bir şey olduğu aklınıza yerleşecektir.

borcsuz-yasamak

Bu şudur ki; düşünün bir tanıdığınıza eşinize dostunuza borcunuz var ve biliyorsunuz ki aranızdaki muhabbet ve arkadaşlıktan dolayı o da sizden bu alacağını isteyemiyor. Siz de imkanlarınız el vermediği için borcunuzu ödeyemiyorsunuz. Böyle bir durum hayatınızı arkadaşlıklarınızı ve borçlu olduğunuz kişilere karşı mahcubiyetinizi de inanılmaz derecede etkilemektedir. Diğer yandan bir yatırım yapacaksınız yeterli maddi imkanınız yok ve kredi alma ihtiyacınız doğdu. Böyle durumlarda da bankalardan kredi almak istemek gayet doğaldır. Bankaya gittiniz ve banka sizin borcunuz olduğunuzdan dolayı kredi çıkaramadı. Bu da hem büyümenize engel olacak hem de huzurunuzu kaçıracaktır. Borç nedeniyle ödeyememe durumu olduğunda bilindiği gibi bankalar kredi notlarını düşürmekte ve alabileceğiniz kredi miktarı ve vadesi de değişiklik göstermektedir. Eğer ödeyemediğiniz borcunuz var ise de kredi alma imkanınız azalmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.