Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Borsa Neden Ve Nasıl Dalgalanır?

05.12.2016
459

Borsa, belli kurallara göre talep edilen mallar için organize edilmiş piyasaya verilen isimdir.Değerli evrakların (hisse senedi gibi) alınıp satıldığı borsaya, menkul kıymetler borsası denir.Borsalarda alıcılar ve satıcılar komisyoncular tarafından karşı karşıya getirilirler.Borsaların faaliyet gününe başlaması faaliyet gününü sonlandırmasıyla piyasaların artı ve eksi yönde sahip oldukları, yetkililer tarafından duyurulur.Bu noktada önemli olan ise meydana gelen veya gelecek dalgaları öncede tahmin edebilmektir.Eğer piyasanın mantığını çözerseniz yaşanacak olan dalgalanmaları da önceden bilip kazancınızı artırabilirsiniz.

1-Borsa Neden Dalgalanır?

Uluslararası düzeyde ya da ülke bazında yaşanan her şey (siyaset,doğal afetler, savaşlar, barışlar, ekonomik kararlar) borsanın dalgalamasına sebep olabilir.Borsa dalgalanmaları arasında kazancını korumak ve artırmak isteyen kişi,bu hususları bilmeli ve sürekli takibe almalıdır.Piyasa, fiyat varsayımları üzerine kuruludur.Kar etmenin mantığını alımların düşük fiyat seviyelerinden, satımların ise yüksek fiyat seviyelerinden yapılmasıdır.İşlemlerin doğru seviyelerden yapılması için birden fazla unsurun kontrol altına alınması gerekmektedir. Kontrol alına alındığı takdirde, yükseliş veya düşüş hareketleri belirlenecek ve sıradaki adım ona göre atılıp,kazanç artrılmaya ya da korunmaya çalışılacaktır.

Borsa Neden Ve Nasıl Dalgalanır

2-Arz-Talep Faktörlerinin Borsa Fiyatlarına Etkisi

Borsa faaliyetlerinin dalgalanmasını sağlayan en önemli unsur arz taleptir.Yatırımcıların satış işlemlerine arz, alış işlemlerine talep ismi verilir.Arz ya da taleplerin artması fiyatların dengesiz yani dalgalı biçimde ilerlemesine sebep olur.Aslında her şey öngörme ile alakalıdır.Eğer, yatırım araçlarının değerinin ileride yükseliceği öngörülüyorsa, bugünkü düşük seviyelerden alım yapılmalıdır.Öngörülen yükselme gerçekleştiğinde ise, alınan yatırım araçlarının satışı yapılarak kazanç elde edilmelidir.Arz talep faktörlerini etkilen bazı alt faktörler de vardır.Bunlar tamamen ekonomik gelişmelerdir.Bunlar için gündem takibi gerekmektedir.Başka bir ülkede meydana gelecek ekonomik bir gelişme bile diğer ticaret merkezlerini etkileyecektir.Bu yüzden sadece yatırım yaptığınız ülkedeki gelişmeleri takip etmeniz öngörüyü yapmak için yeterli olmayacaktır.Yatırım araçlarının değerlerinin belirlenmesi için seans süresi boyunca gerçekleşen işlem hacimlerine bakılır.Alış yapılmasına karar verilen etken ise, senetlerin değerinin artacağı konusunda öngörüde bulunulmasıdır.Eğer borsayı etkileyen gündemleri takip eder, hedefe yönelik ve bilinçli bir şekilde hareket edilirse, borsa dalgalanmaları avantaja çevrilmiş olup, yatırım hesabına eklenecektir.

3-Şirketlerin Borsa Fiyatına Etkisi

Şirketler belli dönemlere kar dağıtması ve alım satım arasındaki farklar senetlere olan talebi arttırmıştır.Dolaylı yolla şirketler de borsa fiyatlarını etkilemektedir.Yatırımların büyük kısmı senetler üzerindendir.Bu yüzden de yatırımcıların yaptığı işlemler sonrasında piyasa dalgalanır. Talebi artan şirketlerin senedi yükselir.Elden çıkarılmak istenen menkul kıymetlerinde değeri düşer.Fiyatlardaki değişim arz-talep kaynaklıdır.

4-Merkez Bankaları Tarafından Uygulanan Politikaların Borsa Fiyatlarına Etkisi

Döviz başta olmak üzere tüm yatırım araçlarının değerleri merkez bankaları tarafından belirlenen kurallar ve düzenlemelerle değişir.Bu nedenle bu piyasalarda alış ve satış yapan herkesin merkez bankasının kararlarını takip etmesi gerekiyor.

borsa-kazanclari

5-Ülke Ekonomi Ve Siyasi Belirsizliklerinin Borsa Fiyatlarına Etkisi

Siyaset ve ekonomi birbiriyle ilgili kavramlardır.Örneğin;Siyasi bir boşluk ekonomik sonuçlar doğurabilir.Borsada uzun vadeli yatırımlar yapıldığı için 5 yıl sonra değer kazanacak sektörleri öngörebilmelisiniz.Unutulmamalı ki kısa vadeli yatırımlar risk içerir.

Sonuç olarak, borsada fiyatlar arz-talep unsurlarına bağlı olarak değişir.Arz-talebi etkileyen alt unsurlar vardır.Bunları öngörebilmek için, etileyen unsurları takip etmek gerekir.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.