Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Borsa Nedir ? Nasıl Yatırım Yapılır ?

24.11.2020
366

Borsa nedir ?

2020 yılında türk borsasına yaklaşık bir milyon yeni yatırımcı geldi. Peki nedir bu borsa? Pek çok insan yatırım yapmak istiyor fakat borsanın ne demek olduğunu bilmiyor. Borsa en genel anlamıyla halka açık şirketlerin hisselerinin alınıp satıldığı mecradır. Şirketler paraya ihtiyaç duyduklarında ya da biraz büyümeye başladıklarında halka açılmak isterler. Bunun sonucunda ise borsada hisseleri satılmaya başlar. Borsanın tarihi çok eskilere dayanır. Borsanın ilk türleri avrupada ve amerikada 17. yüzyılda ortaya çıkmıştır. O yıllardan beri de neredeyse her ülkenin kendi şirketlerinin alınıp satıldığı bir borsası vardır.

Türk borsası (BIST) görece yeni ve genç bir borsadır. İlk defa 1895 yılında açılan BIST’in sloganı ise “yatırıma değer” olarak belirlenmiştir. Borsa bir yatırım aracıdır. Basitçe tanımıyla hisselerin aşağı ya da yukarı yönlü hareketlerinden para kazanma işine borsa denir. Borsalar uzun vadede her zaman yükselme eğilimindedirler. Bunun nedeni ise bir ülkede her zaman bir şeyler üretilecektir ve bunun sonucunda da ekonomi genişleyecektir. Pek çok insan borsanın yükselişini ülkedeki ekonomik durumla paralel hareket ettiğini düşünür. Ama gerçekte öyle değildir. Borsa neredeyse tamamem gerçek ekonomiden bağımsız değerlendirilmelidir. Spekülasyonlar ve haber akışlarıyla, çok hızlı yükselip düşebilir.

Borsa Yatırımı Nasıl Yapılır ?

Borsanın işleyişi dışarıdan bakan birisi için çok karışık görünebilir. Fakat aslında öyle değildir. Temel mantık herhangi bir şirketin hissesinden belli bir miktar almakla başlamaktır. Belli bir zaman içerisinde bu hissenin fiyatı düşecek ya da yükselecektir. Eğer yükselirse kar, düşerse de zarar etmiş olursunuz. Borsada yatırım yapmak için öncelikle bir borsa yatırım hesabınızın olması gerekmektedir. Bu hesabı kendi bankanızın mobil bankacılık hesabından ya da borsa aracı kurumlarından açtırabilirsiniz.

Hangi hisseyi alacağınızı bilmiyorsanız, aracı kurumunuzdaki temcilcilerden yardım alabilir, onların yayınladıkları yatırımcı raporlarını okuyabilirsiniz. Borsa istanbulda yaklaşık 570 tane şirket vardır. Bu şirketlerden beğendiklerinize yatırım yapabilirsiniz. Bankalar ya da aracı kurumlar yapacağınız her alım ya da satım işlemi için belli bir komisyon keserler. Bu komisyonlar yatırım hacminize bağlı olarak değişebilir.

Borsa Endeksi Nedir ?

borsa

Endeks, belli sayıların ağırlıkları nisbetinde toplanıp ortalamaya eklenmesiyle elde edlilir.Her borsanın bir endeksi vardır. Borsa endeksi de adından da anlaşılacağı gibi hisse senetlerinin inip çıkmasıyla beraber aşağı ya da yukarı hareket eden toplam değerdir. Türk borsasında en dikkate değer endeks BIST100 endeksidir. Bu endeks adından da anlaşılacağı üzere borsadaki en büyük 100 şirketin hisselerinin oluşturduğu fiyat hareketleri sonucunda oluşur.

Borsadaki En Ucuz Şirketler Hangileri ?

Çoğu insan borsadaki en ucuz şirkeleri arıyor. Bu hisse senetleri çok ucuz olduğu için çok miktarda alınıp daha çok kar yapılmak isteniyor. İşte türk borsasında bulunan en ucuz şirketlerden bazıları;

  • İş gyo
  • Al baraka türk
  • Işıklar enerji
  • İhlas yayın
  • Kervansaray
  • Umpaş
  • Yeşil gyo
  • Emlak gyo

Bu şekildedir. Bu makalemizdeki konular ve örnek gösterilen şirketler kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Bir önceki yazımız olan Akbank SMS ile kredi başvurusu nasıl yapılır ? başlıklı makalemizde akbank, kredi başvurusu ve nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.