Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Borsa Öğrenmek İstiyorum Diyenlere Öneriler

23.12.2016
455

Küreselleşen dünya koşullarında insanlar paralarını değerlendirerek yatırıma çevirmek adına çok çeşitli yolları denemektedirler. Borsa da bu yollardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Halk arasında çok riskli olarak kabul edilse de kurallarını bildiğiniz taktirde borsa size çok güzel paralar kazandıracaktır. Ve iletişimin bu denli yüksek olduğu bir çağda borsa öğrenmek eskiye oranla oldukça kolaydır. Borsa oynarken yapılan en büyük hata borsayı ve kurallarını tam öğrenip özümsemeden para kazanma hırsıyla yanlış hamleler yapmaktır. Bu yüzden borsayı en ince ayrıntısına kadar öğreneceğiniz tüm yollara başvurmanız kazancınız açısından oldukça önemlidir. Borsadan zengin olmak ya da borsa ile kazanmak en doğru yöntemi belirlediğinizde mümkün hale gelmektedir.

Borsa Nedir? Nasıl Takip Edilir? Borsaya Nasıl Girilir?

Ticarete konu olan malların alım – satım işlemlerinin yapıldığı kurumsal piyasalar borsa olarak adlandırılmaktadır. Geçmişi 15. yüzyıla dayanan borsa öncelikle kıymetli evrak ve poliçeler üzerinden yapılırken şimdilerde hisse senetlerinin yoğun kullanımını içermektedir.

Borsa Öğrenmek İstiyorum Diyenlere Öneriler

Borsaya Nasıl Girilir?

• Borsayı tanımanız gerekmektedir. Borsayı nasıl tanıyacağınızı bilmiyorsanız bunun hakkında hazırlanmış bir sürü video, eğitim, seminer ve yazılmış kitaplar bulunmaktadır. Bu işi gerçekten ciddiye alıp başından öğrenmeyi planlıyorsanız eğer ekonomi üzerine de okumalar yaparak güncel konulardaki yorum ve takip yeteneğinizi geliştirmelisiniz. Ancak okumayı sevmiyorsanız sadece internet videoları üzerinden bile borsa hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.
• Borsa deneyimi kazanmalısınız. Borsada başarılı olabilmek için deneyim kazanmalı ve bu deneyim için de aracı kurumlardan yararlanmalısınız. Ayrıca demo hesaplar üzerinden açacağınız hesap ve oluşturacağınız sanal para ile günden güne değişen hisseleri takip edebilir, deneyiminizi arttırabilirsiniz. Birden zengin olmak düşüncesini borsaya başlarken bir kenara bırakmalı ve küçük, akıllı adımlarla hareket etmelisiniz.
• Kendi stratejinizi belirlemelisiniz. Belirli süre boyunca öğrendiğiniz tüm bilgileri harmanlayıp kendi tarzınızı oluşturmak zorundasınız. Her yatırımcının olaylara, piyasaya ve gündeme bakış açısı farklılaşmaktadır. Bu farklılık ise yapılacak hamleleri belirlemektedir. İşte bu yüzden başkasının fikirleri ile kendi hamlenizi belirlemek yanlış bir hareket olacaktır. Ancak borsa deneyimi kısa sürede yapılacak bir şey değildir. Oynadıkça ve araştırdıkça kendi stratejileriniz belirlenecek ve şekillenecektir.
• Yasal bir aracı kurum belirlemek. Birçok yatırımcı aracı kurum belirlemeyi önemsemese de kazanmanın temel adımlarından biri olan bu maddede yasal olması en önemli konudur. Aracı kurumun görevi; sizden gelen emirleri uygun hale getirerek borsaya iletmektir. Bu yüzden güvenilir kurumları belirleyip onlar üzerinden bir anlaşma yapmanız en doğru karar olacaktır.
• Yatırım hesabı açtırmak. Anlaşmış olduğunuz aracı kurum sizin adınıza bir yatırım hesabı açmaktadır. Aracı kurum yatırım hesabı açmak için sizden belirli evraklar talep edecektir. Bu taleplerin tarafınızdan tamamlanması halinde hesabınız oluşturulacaktır. Ve siz de istediğiniz parayı yatırarak işlemlerinizi başlatmaya başlayabilirsiniz.
• Borsaya yatıracağınız para miktarına karar vermek. Bunun için kendinize bir plan oluşturmanız gerekmektedir. Bu yolda aracı kurumunuza danışıp doğru kararı verip bir işlem düzeni oluşturmanız gerekmektedir. Önemli olan paranın miktarı değil hamlelerinizdir.
• Borsa işlemlerinizi internetten halledebilirsiniz. Aracı kurumunuzun size vereceği şifre üzerinden her yerde ve her koşulda internetten hesabınızı takip edebilir ve piyasa koşullarındaki değişimler ile hesabınızı yönlendirebilirsiniz. Sadece bilgisayarınız değil mobil cihazlar üzerinden de geliştirilen uygulamaları indirip telefonunuzdan borsa takip işleminizi tamamlayabilirsiniz.
Borsaya girmek adına tamamlayacağınız fiziksel koşullar sonrasında dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan bir tanesi de psikolojik olarak borsaya hazır olmanızdır. Sakin kalabilme özelliğiniz, risk yönetme ve borsadaki dalgalanmalar sonrasında analiz ve ileri görüş yeteneğiniz borsada başarılı olmak için gereklidir. Çabuk sinirlenen, acele ve panik hali size borsada başarısızlıktan başka bir şey getirmeyecektir.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.