Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Çoçuklarınıza Aşıladığınız 3 Kötü Para Alışkanlığı

23.11.2016
431

Yaptığımız gereksiz harcama sadece bizlerin değil çocuklarımızın gelişiminde de etki etmektedir. Anne – baba olarak bizlerin çocuklarımızı doğru yetiştirmek onlara doğru olanla yanlış olanı ayırt etme bilgisini vermek zorunluluğundayız. Anne – babanın hem maddi hem de manevi anlamda yapacağı öğretiler çocukların gelişimi ve ilerde sahip olacakları doğru kişilik anlamında son derece önemlidir. Çocukların beyni ve buna bağlı olarak davranışları almaya, örneklemeye ve uygulamaya son derece müsaittir. Bu nedenle onlara vereceğiniz tüm öğretileri daha hızlı ve kolay şekilde alabileceklerdir. Çocukların anne ve babalarını rol aldıkları şüphe götürmez. Rol model olarak aldıkları anne veya babalarının kötü davranışlarını da taşırlar. Benzer şekilde iyi davranışlar da kaparak anne ve babaları örnek alacaklarıdır. Çocuklarınız için en doğru şeyi bildiğinizi düşünebilirsiniz. Ancak bazen doğru olarak bildikleriniz çocuklarınız için yanlış bir bilgi transferi olabilir. bu nedenle çocuğunuza sevgiyi, kuralları, yanlışı ve doğruyu öğretirken onun dilini kullanmak gereken durumlar da söz konusudur. Çocuklarda para harcama alışkanlığı da tıpkı bu davranışlar gibi sizlerin onlara aşılayacağı alışkanlıklardan biridir. Ya da çocuklarınızın insanları maddi durumlarına göre gözlemlemesi ve değerlendirmesi de buna bir örnektir. Çocuklarınız için gereksiz para harcamanız ve çocuklarda gereksiz para harcama alışkanlıkları da sizleri rol model olarak aldığı hatalı davranışlar olacaktır. Peki çocuklarımıza para alışkanlıkları ve duyarlılıkları açısından nasıl hatalı bilgiler veya alışkanlıklar vermekteyiz.

İNSANLARI MADDİYATLARINA GÖRE NİTELENDİRMEYİN.

Çocukların beyinleri ilk aldıkları bilgiyi hızla kaydederler. Bu bilgiyi dağıtmaz, savurmaz saklarlar. Hatta bunu bilinçaltlarına yerleştirirler ve ilerde benzer bir durumla karşılaştıklarında bu bilgiyi kullanarak hareket ederler. Bu nedenle onlara aktaracağınız bilgiler ve cümleleri oldukça titizlikle ve özenle seçmelisiniz. Burada çocuklara aktarılacak en olumsuz bilgilerden biri de insanların maddi durumlarına göre yargılanmasıdır. Kendinizin veya eşinizin çevresindeki arkadaşlarını maddi durumlarına göre değerlendirmek, maddi durumu sizden kötü olanlarla arkadaşlık yapmamak ve uzak durmak, bunu yaparken bu bilgilerin ve davranışların çocuğun görmesi ve bilmesi onun üzerinde olumsuz bir iz bırakacaktır. Böylece çocuklar hep zenginlerin ve maddi durumu iyi olanların sevilen insanlar olduğuna inanacaktır. Bu haliyle çocukken de büyüyünce de gereksiz harcama yapma potansiyeli artacaktır. Çünkü çocuk zengin ve lüks görünmek isteyecektir. Çocuklarda para harcama alışkanlığının kazanılması açısından son derece elzem bir davranış halidir. Maddi durumunuz iyi olabilir ancak ilerde olabilecek bir sorunda maddi durum kötüleşebilir ve çocuklar, küçükken aldıkları bu bilgi yüzünden bu durumu kabullenemez ve kendilerini olduğundan daha fazla kötü hissederler. Gereksiz para harcama alışkanlığına yakalanır ve etrafa daha zengin görünmek gereği duyarlar.

ÇOCUĞUNUZA BANKA OLMAYIN

Çocuklar sizlerden harçlık almak isteyeceklerdir. Aynı zamanda istedikleri şeyleri de sizden isteyeceklerdir. Bunlara karşılık verirken, her istenen parayı, her istenen şeyi yerine getirmemeniz gerekir. Parasını akıllıca kullanması, alması gereken şeylerin verimliliği ve faydaları konusunda onu bilinçlendirmelisiniz. Aksi halde sizi bankası olarak görecektir ve sürekli kapınızı çalarak para vermenizi isteyecektir. Çocuklarınızın her istediğini almamak aslında ona yapılan bir iyiliktir. Pahalı ve ucuz kavramlarının da çocuk yaşlarda öğretilmesi gerekmektedir. Pahalı olan şeyleri elde etmesi için birikim yapmasını, parasını iyi kullanması gerektiği gibi alışkanlıkları da kazanmasını sağlamalısınız

MUTLULUK PARAYLA ÖLÇÜLMEZ

Gereksiz para harcama mutluluğu getirmez. Bunu sizler de biliyorsunuz. Belki biraz sosyal çevre yüzünden bazı noktalarda gereksiz harcamalar yapmaktasınızdır. Ancak bunu çocuklarınıza yansıtmamalısınız. Çocuklarda para harcama alışkanlığı sizden ona geçen bir olgudur. Bu nedenle alınacak bir kıyafeti, eşyayı veya arabayı, alırken düşünerek, hesap yapmak ve mali durumunuza göre bunu yorumlamak gerekecektir. Çeşitli karşılaştırmalar yaparak hareket etmelisiniz. Kıyafeti alırsanız alamayacağınız bir nesneyi kayıp olarak görmelisiniz. Bu yaptığınız karar deneyimini çocuğunuza da yansıtın. Hem harcama kontrolünü sağlayın hem de her istenilenin alındığında mutlu olunmayacağını ona aşılayın. Yanınıza para almadan gezin, istekleriniz olmadan da oyunlar oynayıp mutlu olun. Satın alınmadan da doğayla, insanlarla, çevreyle de mutlu olunacağını, para olmadan da mutluluğun var olduğunu onlara ve kendinize ispatlayın. Böylece gereksiz para harcama alışkanlığından da uzaklaşırsınız.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.