Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Daha Çok Tasarruf Etmenizi Sağlayan 8 Ürün

19.11.2016
408

Harcamalarınızı Kısarak Tasarrufa Başlayın

Yaşamımınız devam ettirmemiz yönünde yaptığımız harcamalar dışındaki harcamalar bizler için lüks ya da az gerekli harcamalardır. İşte bu lüks veya az gerekli ürünlere veya hizmetlere yapılan harcamalar üzerinde yapacağımız kısıtlamalar veya sınırlar bizim tasarruf çizgimizi oluşturmaktadır. Kazandığımızdan fazla para harcamamız durumunda tasarruf yaparak, giderlerimizi gelirimize eşitleme şansı yakalarız. Nasıl tasarruf yapılır sorusuna belki geçmişte daha kolay ve net yanıtlar verebilirdik. Çünkü geçmişe göre günümüz daha fazla tüketime yönelik bir hayat akımını bizlere sunmaktadır. Bu tüketim girdabında bizler neler yapabilir, tasarruf yapmanın yöntemi olarak neleri belirleyebiliriz ki hayatımız ekonomik açıdan daha kolay ve yaşanabilir olsun? Öncelikle elbette gelir seviyemizi bilmeliyiz. Gelir seviyemize ve kazancımıza göre bir yaşam standardı belirlemek gerekecektir. Gelirimize göre evlerde oturmak, araçlar kullanmak, çocuklarımızı okula göndermek, kıyafet ve yiyecek açısından gelir tablosu oluşturmak elbette bizleri bu konuda sınırlarımızın olduğunu gösterecektir. Tasarruf yapan ürünler kullanarak da giderlerimizi kısıtlayabilir, yaptığımız tasarrufları daha gerekli harcamalarımız için kullanabiliriz. Peki tasarruf yaparken nasıl bir yol izlemeliyiz ve hangi kalemlerde tasarrufa gidebiliriz.

Lüksten Uzak Durun!

  1. Daha Uygun Giyim Eşyaları:

Paranızın akıllı kullanımı için elbette lüks ürünler tercihlerinizi sınırlamak faydalı olacaktır. Bir ürünün çok lüks ve pahalılarını seçmek ve bunu yanında aynı üründen çok fazla sayıda sahip olmak sizin müsriflik anlamında üst düzeyde olduğunuzu gösterir. Özellikle kıyafetler konusunda bu yanlışa düşebiliyoruz. Üstelik bu alanda yaptığımız harcamaları yapmasaydık, karşılığında daha akıllı harcamalarla kendimize daha faydalı, geleceğe yönelik tasarruflar yapabiliriz. Özellikle kadınlarımız ayakkabı, çanta konularında harcamalarında aşırıya gidebiliyorlar. Onlarca çeşit çanta ve ayakkabı sahibi olmalarına rağmen yine ayakkabı ve çanta harcaması yapabilmekteler. Üstelik bu ürünler aşırı gösterişli ve lüks ürünler olabilmektedir. Erkekler için de ayakkabılar ve saatler sıklıkla alınan ve çeşitliliği fazla olan ürünler arasında yerini almaktadır. Bu tarz ürünler hem fazla paranın harcandığı hem de onlarcasına sahip olundukça halen alınabilen, harcama yapılabilen ürünler arasında yer almaktadır. Tasarruf yapabilmenin yollarında biri de bu tarz giyim ürünlerine ve aksesuarlarına yapılan harcamaları azaltmaktan geçmektedir.

  1. Özel Araçlar Yerine Alternatifler

Nasıl tasarruf yapılır noktasında en önemli unsurların başında da otomobiller gelir. Herkes araba sahibi olmak ister elbette. Ancak araç sahibi olduğunuzda hem aracın yakıt giderleri hem sigorta ve bakım, servis masrafları gibi birçok masrafı da kabullendiğiniz anlamına gelmektedir. Özellikle evde hem kadının hem de erkeğin araba sahibi olduğunu düşünürseniz masraflarınız artacaktır. Bu noktada tasarruf yapmanız gerekebilir. Araçlardan birini elinizden çıkarabilirsiniz. Bu aracın elinizden çıkması sebebiyle yapacağınız harcamalardan tasarruf edebilirsiniz. Ettiğiniz bu tasarruf sayesinde elinizde kalan parayı daha değerli ve önemli harcamalarınızı yönlendirebilirsiniz veya paranın cebinizde kalmasını sağlarsınız. Belki de belirli bir süre otomobil konusunda tasarruf yapmanı gerekebilir. Araç kullanımını bırakarak, toplu taşıma araçlarını kullanabilir veya bulunduğunuz yaşam alanına göre bisiklet gibi gideri olmayan taşıma araçları ile de ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Tasarruf Ürünleri

  1. Toptan Gıda Ürünleri

Tasarruf yapmanın yöntemi arasında market alışverişleri de son derece önemli ve fazlaca para harcadığımız alışveriş çeşididir. Burada yaptığınız alışveriş ürünleri zorunlu ürünler olduğu gibi daha az gereklilik içeren ürünleri de içerir. Şeker, un, çay, ekmek, süt gibi ürünler evimizde her zaman olması gereken ürünlerdir. Ancak bazı ürünlerin olmasa da beslenmemizde fazlaca olumsuz bir etki yaratmayacağı kesindir. Gıda ürünlerinde ve mutfak alışverişlerinizde toptan ürünleri ve toplu alışverişi seçmelisiniz. Zorunlu ihtiyaçlarınızdan başlayarak oluşturacağınız liste sizi bu konuda daha yolu açık hale getirecektir. Sonunda tasarruf yapabileceğiniz ürünleri belirleyebilir ve bu konuda gereksiz harcama yapmanın önüne geçebilirsiniz.

  1. Enerji Tasarrufu

Evlerinizde kullandığınız elektrik, su ve ısınma masraflarınızı azaltabilirsiniz. Banyoda ve mutfakta kullandığınız muslukların enerji tasarrufuna ve su tüketimini azaltacak yönde olanları ile değiştirebilirsiniz. Çamaşır ve bulaşık makinelerinde de enerji tasarruflu modelleri seçebilirsiniz. Aynı şekilde elektrik kullanımını kullandığınız enerji tasarrufu amaçlı lambalardan, buzdolabı, dondurucu, su ısıtıcı gibi birçok üründe de tasarruf yapan ürünler seçebilirsiniz. Elektrik kullanımını azaltıcı etkiler yanında ısınma giderinizi de doğalgazlı ise tasarruf modunda kullanım ile yakalayabilirsiniz

  1. Cam Ürünler

Cam şişeler, kavanozlar sizlere tasarruf konusunda yardımcı olacak ürünlerdir. Bu konuda nasıl tasarruf yapılır derseniz, bu ürünlerin geri dönüşümleri sayesinde mutfaklarınızda saklama amaçlı olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca bu ürünler ile aksesuarlar, dekoratif ürünler ve kullanışlı çok amaçlı aksesuarlar da yapabilirsiniz. konserve ve hazırladığınız mezeleri bu cam ürünler içerisinde saklayabilirsiniz.

  1. Sefer Tası:

Tasarruf yapmanın yöntemi konusunda lokantalara, restoran ve fastfood restoranlarına yaptığımız harcamaları bir göz önüne getirelim. Hem maddi olarak oldukça pahalı olan bu ürünler ayrıca sağlık yönünde de bizi endişelendirmektedir. Evlerimizde hazırladığımı yiyecekleri işyerlerimize getirerek elde edeceğimiz tasarruf bize hatırı sayılır bir kazanım sağlayacaktır. Bunun için de sefer taslarını kullanmaya ne dersiniz?

Sosyal Tasarruflar

  1. Sinema mı kütüphane mi?

Sinemalar, konserler bizler için biraz lükse kaçan masraflardandır. Sinemaya ve konser gibi etkinliklere giderken harcanan paralar, onlar için aldığımız bilet ücretleri, sinema veya konser öncesi – sonrası yenilen yemekler bizim için harcamalar yönünde açılmamızı sağlayan sosyal aktivitelerdir. Kütüphanelerde geçirilecek vakitlerde ise daha az para harcar daha kaliteli ve bilgi edinecek zamanlar geçirebilirsiniz. Lüks tatiller yerine daha kısa ve maliyeti düşük tatilleri, maçları statlarda izlemek yerine evlerinizde izlemeyi tercih etmenizde sosyal tasarruflar elde etmenizi sağlayacaktır.

  1. Sıfır Ürünler Yerine İkinci El ürünler

Tasarruf yapan ürünler arasına ikinci el eşyaları eklemelisiniz. Örneğin sıfır araçlar almak yerine ikinci el araçlara yönelebilirsiniz. Son zamanlarda trend olan ikinci el eşyalar satan internet sitelere bakmanız sizi tasarrufa itecek yöntemlerden biridir.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.