Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Devlet Destekli Evlilik kredisi Başvurusu

06.09.2018
479

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Başvurusu nasıl yapılır nasıl olmalıdır diye baktığımız zaman öncelikle bu kredi Maliye Bakanlığı ve Aile Sosyal Politikalar Bakanlığının devlet teşviki ile ortaya çıkmış kredidir. Evlilik konusu bireylerin hayatını etkileyen en önemli durumlardan bir tanesidir. Her yıl milyonlarca kişi evlenmek için başvuruda bulunur. Ancak her çiftin evlilik giderlerini karşılamak için ekonomik durumu yetmeyebilir. Bu durum göz önünde bulundurularak devlet tarafından evlenecek olan kişilere evlilik kredisi sağlanır. Bu krediyi almak isteyen ve evlenmek isteyen kişiler öncelikle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına başvuru da bulunmalıdır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı gençlerimizi çeşitli incelemelere tabi tutmaktadır. Bakanlık tarafından başvurularda incelenen durum ise evlenecek olan gençlerimizin düğün masraflarını karşılayıp karşılayamadığına bakmasıdır bu durum detaylıca incelenir. Daha sonra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bu incelemesinden geçen evlenmek isteyen gençlerimize anlaşmalı bankalara giderek devlet destekli evlilik kredisine başvuruda bulunma hakkı tanımıştır.

Devlet Destekli Evlilik kredisi veren Bankalar

Devlet destekli Evlilik Kredisi,  adından da anlaşıldığı gibi devlet bankaları tarafından gençlere belli şartları sağladığı takdirde verilmektedir. Bu kredi faizsiz bir kredidir ve kesinlikle özel bankalar tarafından verilmemektedir. Özel bankaların verdiği kredi ise bireysel ihtiyaç kredisi içinde düğün kredisi olarak herhangi bir yaş sınırı olmaksızın verilmektedir. Günümüzde var olan kamu bankaları ve verdikleri kredinin isimleri,

 • Ziraat Bankası Evlilik Kredisi
 • Halk bankası Evlilik Kredisi
 • Vakıfbank Evlilik Kredisi

Devlet Destekli Evlilik Kredisine Bankalarda Başvuru Şartları

Devlet Destekli Evlilik Kredisinde Bankalarda Başvuru Şartları da bulunmaktadır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının onayından geçtikten sonra evlenecek gençlerde devlet destekli evlilik kredisi alınabilmesi için belirli şartları taşımaları istenilmektedir. Bu şartları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Öncelikle devlet destekli evlilik kredisini alabilmek için evlenecek gençlerin maddi durumlarının düğün masraflarını karşılamaya yetecek kadar iyi olmaması gerekir.
 • Hayatını birleştirecek olan gençlerin 18-24 yaş aralığında olması öngörülmektedir.
 • 18-24 yaş aralığına istisna olaraktan evlenecek olan çiftler üniversite mezunu ise yaş sınırı 26 ya kadar yükselebilmektedir.
 • Çiftlerden birisinin daha önce Türk Ceza Kanununa göre ağır bir suç işlememesi ve ceza almaması gerekmektedir.
 • Başvuru için aranan son şart ise çiftlerden herhangi birinin daha önce evlenmemiş olması gerekmektedir.

Bu şartların hepsini taşıyan gençler ve evlenmek isteyen genç çiftler devlet destekli evlilik kredisi için başvuru yapabilir ve ilk yıl geri ödemesiz üst limit olarak 10.000 TL’ye kadar 36 ay vadeli

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Başvurusunda İstenilen Belgeler

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Başvurusunda İstenilen Belgeler evlenecek çiftler tarafından iyice araştırılıp bilinmelidir ve bankaya bu belgeleri hazırlayıp öyle gidilmelidir. Aslında her kredide talep edilen belgeler bu kredi içinde istenilmektedir genel olarak istenilen belgeleri sıralayacak olursak;

 • Evlilik kredisi başvurusuna giderken mutlaka çiftlerin yanında TC Nüfus cüzdanlarını yanında götürmeleri gerekmektedir.
 • Eğer yanlarında Nüfus Cüzdanları yoksa pasaport, ehliyet gibi TC kimlik numaralarını barındıran belgeleri yanlarında olmalıdır.
 • Adres beyannamesi gerekli evraklardan bir tanesidir
 • Adres beyannamesi yok ise; kendi adlarına düzenlenmiş olan son 3 ay içinde ödenmiş olan herhangi bir elektrik su, doğalgaz, telefon faturalarından birinin getirilmesi istenilmektedir.
 • Bunların haricinde, bankaların evlilik kredisi için vermiş oldukları başvuru formlarını da çiftlerin doldurması gerekmektedir.

 

Evlilik kredisi için başvuruya çiftlerin her ikisi birden gidebilir ya da tek kişi olarak da başvuru gerçekleştirilebilir yalnız başvuruyu bizzat kendileri yapmalıdır başkası evlenecek çiftler adına başvuruda kesinlikle bulunamaz. Başvurunun ise bizzat bankaların şubelerine giderek gerçekleşmesi gerekmektedir. İnternet üzerinden evlilik kredisine başvuruda kesinlikle bulunulamaz.

Bir önceki yazımız olan Vatan Bilgisayar’dan Odeabank İle Telefon Nasıl Alınır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.