Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kredi Kartı Harcama İtiraz Dilekçesi Nasıl Yazılır

17.04.2017
504

Kredi kartlarının günlük hayatta fazlasıyla kullanılmaya başlanması, bazen çeşitli sorunlara neden olabiliyor. Bu konuda hukukçuların, kredi kartı kullanan herkese bir uyarısı var. Buna göre; her ay mutlaka kredi kartlarının ekstresini incelemelisiniz. Bu inceleme sırasında eğer siz ait olmadığını düşündüğünüz harcamalar varsa, buna itiraz için bir kredi kartı harcama dilekçesi yazarak, bankaya iletebilirsiniz.

Kredi Kartı Harcama İtiraz Dilekçesi Nasıl Yazılır

Kredi Kartından Yapılan Harcamaların Kontrolü

Her ay kredi kartları ile yüzlerce alışveriş yapılıyor. Ekstre zamanı geldiğinde ise çoğunlukla bu ekstre hiç incelenmeden, ödeme yapılıyor. Eğer ödeme limiti yüksek gelmişse kişiler, bundan genellikle kendilerini sorumlu tutarak, o ay çok fazla harcama yaptıkları için kendilerine kızıyorlar. Fakat bu harcamanın neler için yapıldığını görme amacı ile ekstreyi kontrol etmiyorlar.

Kredi kartı ekstresini kontrol ettiğinizde, size ait olmayan bir harcama ile karşılaşabilirsiniz. Bu harcamanın sebebi, kötü niyetli kullanımlar olabilir. Bu tür kullanımlar özellikle e ticaret sitelerinin güvenli olmaması ve girdiğiniz kredi kartı bilgilerinin bu sitelerden çalınması ile yaşanabiliyor.

Bu tür durumlarla karşılaşmamak için öncelikle alışveriş yapılan sitelerin güvenli olduğundan emin olmalısınız. Bu güven, sitelerde SSL protokolü ile sağlanmaktadır. Siteye girdiğinizde site adresinin başında https ibaresini görüyorsanız bu, güvende olduğunuzun işaretidir. Ayrıca site içerisinde SSL protokolü ile korunduğuna dair bazı açıklamalar olup olmadığına da bakabilirsiniz. Bu yapacağınız işlemler sizi, kredi kartı dolandırıcılığından korur.

İnternet harcamaları dışında kredi kartınızı güvende tutmak için kredi kartı şifrenizi asla, hiç kimse ile paylaşmamanız gerekiyor. Bu kişi çok yakınınız bile olsa, kredi kartı şifresi kişiye özel bir bilgidir. Ve bu bilgiyi hiç kimse ile paylaşma zorunluluğunun olmadığını bilmelisiniz. Hatta mümkünse kredi kartının, sizden başkasının eline geçmesini de önlemeniz gerekli. Çünkü kredi kartının arkasında yer alan güvenlik kodu ile internet üzerinden alışveriş yapılabiliyor.

Tüm bu önlemleri alarak, kredi kartınızdan sizden başkaları tarafından yapılacak harcamaları engelleyebilirsiniz. Bunun haricinde ekstrenizi her ay kontrol ederek, harcamalarınızı takip etmelisiniz. Bu takip sırasında, şüpheli bulduğunuz bir harcama varsa, mutlaka bir dilekçe yazarak yapılan bu sahtekârlığın bankaya bildirimini sağlamanız gerekli.

Kredi Kartı Harcama İtiraz Dilekçesi Yazmayı Gerektiren Durumlar

Size ait olmadığını düşündüğünüz kredi kartı harcamalarında, her banka bu duruma karşı bir itiraz hakkı vermektedir. Eğer kartınız çalınmışsa ve bu dönemde kartınızda harcama görünüyorsa ya da kesinlikle sizin yapmadığınıza inandığınız bir harcama ekstrede görünüyorsa, itiraz hakkınız var.

Kredi kartı harcamalarına itiraz konusu olan durumlar arasında sizin yaptığınız bir alışverişin, kredi kartına birden fazla işlem ile yansıtılması da olabilmektedir. Yani alışveriş sırasında ödeyeceğiniz bedel sizden, bir yanlışlık sonucu iki kez tahsil edilmiş olabilir. Kredi kartı harcama itiraz dilekçesi ile buna da itiraz hakkınız var.

Kredi kartı harcamaları sırasında sizden aldığınız malın veya hizmetin bedeli kesilmesine rağmen ürünü veya hizmeti eksik aldıysanız, bu durum da dilekçe yazmak için geçerli bir sebeptir. Hatta ödemeyi kredi kartı ile değil nakit olarak yaptıysanız ve bu bedel buna rağmen kredi kartına yansıtılmışsa buna da itiraz edebilirsiniz. Bazen kredi kartı harcamalarında alışverişi yaptığınız firma tarafından, yaptığınız alışverişin iptalini sağlayabilir ve ödediğiniz paranın kredi kartı limitine iadesini talep edebilirsiniz. Firma tarafından bu işlem yapılmasına rağmen, ödenen limit kredi kartına eklenmemişse, kredi kartı harcama itirazı dilekçesinin konularından biri olarak buna da itiraz hakkınız bulunmaktadır.

Kredi kartları sadece alışverişlerde değil, nakit çekimlerde de kullanılabiliyor. Ancak bazen ATM’lerde yaşanan bazı problemler ile nakit para çekim işlemi iptal edilebilir. Ya da ATM’de para bitmesi gibi hallerde nakit para alınamaz. Eğer ATM’de böyle bir durum yaşamışsanız ve parayı çekememiş olmanıza rağmen kredi kartı ekstresinde, nakit çekim yaptığınız görünmekte ise bu durumda da dilekçe yazmanız, itiraz etmeniz için yeterli olacaktır.

Kredi Kartı Harcama İtiraz Dilekçesinin Yazımı

Bu dilekçe genellikle hazır bir form şeklinde sunulmaktadır. Formun üzerinde doldurmanız gereken kısımlar bellidir. Adınız, soyadınız, telefon numaranız kredi kartı numarası, müşteri numarası, banka hesap numarası gibi bilgilerin başta doldurulması gerekir. Ardından itirazda bulunduğunuz harcamanın dönemi, bu harcamanın hangi mağaza veya e ticaret sitesinden yapıldığı, ne kadarlık bir harcama olduğu gibi bilgiler yer almaktadır. Formun üzerindeki bu alanları eksiksiz olarak doldurmanız gerekmektedir.

Bu formlarda önemli bir bilgi size sunulur. Eğer işlemin sizin tarafından yapılmadığını düşünüyorsanız banka, otomatik olarak o anda kullanmakta olduğunuz kredi kartını kapatacak ve size bir yenisi gönderecektir. Formun üzerinde bu durumu kabul ettiğinize dair bir bölüm vardır. Bu bölümün yanındaki kutucuğu işaretlemeniz halinde, başvurunuz alınacaktır. Kredi kartı harcama dilekçesi, banka şubelerinde doldurulabilir. Fakat bankaya kadar gitmek istemiyorsanız, bankaların mobil uygulama kısımlarında da bu form yer almaktadır. İnternet bankacılığı üzerinden bu formu doldurmanız mümkündür.

Kredi Kartı Harcama İtiraz Dilekçesinden Sonraki Süreç Nasıl İlerler

Siz bu dilekçeyi doldurup, yetkililere ilettikten sora banka tarafından sizin itiraz ettiğiniz duruma ilişkin bir takip süreci başlatılır. Bu süreç hızlı ilerleyebileceği gibi 15 gün ile 180 gün arasında değişen bir zamana yayılabilir. Bu zaman zarfında yetkililer, bahsettiğiniz durumun doğruluğunu tespit etmeye çalışırlar. Gerçekten de üçüncü bir şahıs tarafından kredi kartınızdan harcama yapıldığı tespit edilirse, bunun çok ciddi hukuki yaptırımları olacağı için ayrıca bir hukuki süreç de başlatılabilir.

İnceleme işlemleri sırasında kredi kartından yapılan bütün harcamalar, değerlendirilir. İtiraz edilen harcama döneminde alışveriş yapılan bütün mağazalar ve e ticaret siteleri gözden geçirilir. Durumun şüpheli olduğuna dair birtakım kanıtlar aranır. İtiraz süreci içerisinde yaptığınız itirazın, hangi aşamada olduğunu banka şubelerinden veya çağrı merkezlerinden öğrenebilirsiniz. İtiraz başvurunuz alındıktan sonra size, bir başvuru numarası verilir. Bu numara, itirazınızı takip etmeniz için gereklidir. Her sorgulama yaptığınızda bu numara sizden istenecektir.

Kredi Kartı Harcama İtirazı Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İtiraz formunu doldururken, size ait olan bilgilerin eksiksiz olarak girildiğinden emin olmanız gerekmektedir. Örneğin kart numarasını veya TC numaranızın bir rakamını yanlış yazarsanız, başvuru değerlendirmeye alınamayacak ve zaman kaybetmiş olacaksınız. Bunun dışında mutlaka itirazda bulunduğunuz harcamanın tarihini ve eğer isteniyorsa saatini formda belirtmeniz gerekir. Çünkü yapılacak olan incelemeler, bu harcama üzerinde yoğunlaşacaktır. Bu belirtme, itiraz dilekçenizle ilgilenecek olan personelin işiniz kolaylaştırır. Bu kolaylık itiraz süreciniz üzerinde olumlu etki bırakır ve işleminiz çok daha hızlı ilerler.

Kredi kartı harcama itiraz formunu doldururken, işlem tarihi ve işlem saatinin dışında harcama tutarı, bu harcamanın hangi iş yerinde yapıldığı bilgilerine de ihtiyaç vardır. Bunlar da mutlaka eksiksiz doldurulmalıdır. Bu forma eğer varsa işlem iptal belgesi, ödeme belgesi gibi belgeler de eklenmelidir. Bu itirazın tarafınızdan bankaya sunulması için bir süreye sahipsiniz. Belirlenen bu süreye göre zaman aşımına uğramamak için, itirazınızı en kısa süre içerisinde yapmanız gerekmektedir. Bu sebeple ekstreleriniz, her ay incelemek ve bir tuhaflık fark ettiğinizde vakit kaybetmeden itirazda bulunmak, sizin için en uygunu olur.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Numarası Nerede Yazıyor ? Kart Numarası Hakkında başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.