Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Dünyada En Çok Altın Rezervi Bulunan 12 Ülke

19.11.2016
485

Teknoloji ne kadar gelişse de, kağıt para ve kredi kartı gibi para piyasasının en etken değerleri bulunsa da ülkelerin ve kişilerin zenginlikler yüzyıllardır altın ile ölçülmektedir. Geçişten günümüze kadar gelen bu özellik sayesinde bireylerden ülkeler hatta firmalara kadar herkes altın rezervlerini veya tasarruflarını artırmaya yönelik hareket etmektedirler. Ulusal para birimlerinden daha değerli olan ve ekonomilerin ayakta durmasını sağlayan üstelik en önemli yatırım aracı olarak görülen altın zenginliğin de simgesidir. Peki altın rezervi yüksek ülkeler hangileridir? Altın rezervi yüksek olan altını bol ülkeler bakalım dünya ekonomilerindeki ve lobilerindeki etkileri açısından paralellik göstermekte mi? Listeyi gördüğünüzde doğru bir etkileşmenin olduğunu fark edeceksiniz.

Liste Başı Şaşırtmıyor

 1. ABD

Listenin başında dünya ekonomisine hükmeden ABD yer alıyor. Altın rezervi 8133.5 ton olan ülkenin bu anlamda da bileği bükülmüyor. Bu kadar altın rezervinin bir sadece bir ülkede bulunması bile şaşırtıcı gelecektir. Asıl şaşılacak nokta ise ABD altın rezervi ile en yakın rakibine 2 misli fark atmış durumda. Artık böylesine bir ülkenin rakipsiz şekilde dünya ekonomisine ve düzenine hükmetmesi de kaçınılmaz olur.

 1. Almanya

Almanya altını bol ülkeler listemizde ikinci sırada. Ama birinci olan ABD ile arasında oldukça büyük bir fark var. Toplam altın rezervi 3384.2 ton olan ülkenin Avrupa’da en büyük ekonomik güç olduğunu söylemek mümkün. Otomobil sektörü öncüsü olan ülkenin Avrupa’nın sağlam ekonomilerinden biri olması şaşılmaması gereken bir olgudur.

Avrupa Ülkeleri Zirvede

 1. İtalya

Altın rezervi yüksek ülkeler arasında şaşılacak ülkelerden biri de İtalya’dır. Aslında bir turizm ülkesi olan İtalya’nın altın rezervi toplam 2451,8 ton olarak belirlenmiştir.

 1. Fransa

Listemizdeki bir diğer Avrupa ülkesi de Fransa’dır. İtalya ile birlikte yakın altın rezervi olan ülkenin toplam rezervi ise 2435,4 tondur. Fransızların bu konuda da sinsi olduklarını söylesek yanılmayız sanırım.

 1. Rusya

Rusya’nın geçmişi ve sahip olduğu yüz ölçüme göre listede beşinci olması beni şaşırttı. Aslında diğer ekonomilerden daha fazla kriz ve olay atlatan Rusya ekonomisi belki de bu yüzden altın rezervlerinde sorun yaşamıştır. Resmi altın rezervi 1207,7 ton olan ülkenin vatandaşlarının da altına ilgisinin çok olduğunu belirtelim.

Biraz Da Asya Ülkeleri

 1. Çin

Rusya gibi nüfus ve yüzölçümü açısından dünyanın büyük ülkelerinden olan Çin’de toplam altın rezervi 1054 tondur. Ülkenin gelişen ekonomisi ve gücü ile listede ilerleyen yıllarda öne çıkacağını tahmin etsek yanılmayız sanırım.

 1. İsviçre

İsviçre altın rezervi ile her zaman bu listede yer alacak, dünyanın para ve finans piyasasının önemli merkezlerinden biri olmayı hep başarmıştır. Bu küçük ülkenin rezervi nerdeyse Çin ile aynı. Toplamda 1040 ton.

 1. Japonya

Listemizde Asya ülkeleri artıyor. Bunlardan biri de teknoloji ve güçlü ekonomik yapının öncüsü olan Japonya’dır. Japonların biraz geride kalan rakamla listede sekizinci olduğu rezerv toplamı ise 756,2 ton.

 1. Hollanda

Listedeki son Orta Avrupa ülkesi olan Hollanda’nın altın rezervi toplam 612 ton olarak sayılmıştır. Küçük nüfusa ve yüzölçümüne sahip olmasına karşın bu listede olması başarıdır.

 1. Hindistan

Altını bol ülkeler sıralamamızda ilk ondaki son ülke Hindistan’dır. Hindistan altın rezervi toplam 557,7 ton. Nüfusu ve gelişen ekonomisi ile sanırım listede ilerlemeye devam edecektir.

 1. Türkiye

İlk on bire girmeyi başardık. Altına düşkünlüğümüz, nüfusumuz, Avrupa ile Asya arasındaki durumumuz ister istemez altın rezervlerimizin fazla olmasına sebep olacak niteliktedir. Geçmişte on beşinci olan ülkemizin bu ilerlemesi, ekonomik açıdan da güçlü hale gelmememize neden olacaktır. Toplam rezervimiz 514,9 ton.

 1. Tayvan

Altın rezervi yüksek ülkeler arasında ilk on ikiye giren son ülke olan Tayvan’ın ise rezervi toplam 423,6 ton olarak belirlenmiştir. Büyüyen ekonomisi ile üst sıraları zorlarsa şaşırmayın.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.