Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Dünyanın En Zengin 10 Bankası

14.11.2016
517

Bankalar sadece ülkemizde değil tüm dünyada ekonomiye yön veren ve insanların en çok kullandıkları hizmet sektörüdür. Büyük bankaların tüm dünya ülkelerinde ya şubeleri vardır ya da ülkeler içerisindeki yerel bankalarla ortaklıkları vardır. Para piyasasının büyük bir hacmini oluşturan bankacılık sektörü içerisinde oldukça zengin bankalar vardır. Bu en zengin bankalar aynı zamanda en güvenilir bankalar olarak da adlandırılır. Çünkü paranın gücü onları hem saygın hem de güvenilir hale getirmektedir.

Bankacılık Tarihi

Bankacılık tarihine bakıldığında Ortaçağ döneminde Vatikan’da Hristiyanların paralarını emanet etmeleri üzerine kurulan bu sistem Mezopotamya da gelişiyor ve ilk kredi kullanımı da bu topraklarda gerçekleşiyordu. Aslına bankacılığın temelinde yatan hizmet, parası fazla olana, parasını saklama ve koruma güvencesi verme ve bu güvence karşılığında, emanete verenden bir hizmet bedeli alma, karşılığında da paraya ihtiyacı olana bir bedel karşılığında bu parayı temin etmek üzerine kurulmuştur. Günümüzde çok farklı işlemlerin ve işlerin yapıldığı bankacılık sektöründe en zengin 10 bankasını merak ediyor musunuz? İşte dünyanın en zengin bankaları.

10 – Commonwealth Bank Avustralya – 131.530 Milyar Dolar

Kuruluş tarihi 1911 olan banka özelleştirilmiş bir Avustralya bankasıdır. Avustralya ülkesinin en büyük 4 bankasından biri olan banka piyasa değeri 131.530 milyar dolardır. Borsada ülkenin en büyük ikinci şirketi olan banka konusunda uzman ve güvenilir olması ile bilinmektedir.

Dünyanın En Zengin 10 Bankası

Çin Etkisi

9 – Bank of China – 115.920 Milyar Dolar

Listemizde bulunan birçok Çin bankasından biri olan ve Çin’in en eski bankası olarak tanımlayabileceğimiz Bank of China, 1912 yılında kurulmuştur. Piyasa değeri açısından ülkenin en büyük dördüncü bankası durumunda olan bankanın sermaye değeri ise toplam 115.920 milyar dolar rakamına ulaşmıştır.

8 – Çin Ziraat Bankası – 126.410 Milyar Dolar

Listemizde yer alan en zengin bankalar içerisindeki bir diğer Çin bankası da Çin Ziraat Bankası’dır. Ülkenin en fazla kredi veren bankalarında olan bankanın 320 milyon bireysel, 3 milyon civarında da ticari müşterisi vardır. Dünya çapında 24 bin şubesi olan bu güçlü bankanın 2010 yılında dünyanın en geniş hizmet ağı olan bankası olarak kazandığı bir de ödülü vardır. Çin Ziraat Bankası’nın piyasa değeri ise 126.410 milyar dolar olarak kaydedilmiştir.

7 – Citigroup – 144.630 Milyar Dolar

Zengin bankalar listemizdeki New York Manhattan merkezli banka olan Citigroup Inc., listemizde yer alan Amerikan bankalarından ilkidir. 2008 yılında yaşana mali krizden hayli etkilenen banka 2013 yılı ile birlikte bu önemli krizin izlerini silmeyi başardı. Şuanda ise piyasa değerini 144.630 milyar dolarlara getiren bankanın öz kaynakları ise toplamda 204 milyar dolar civarındadır.

6 – China Construction Bank – 160.830 Milyar Dolar

Çin’in ikinci en büyük bakası olan China Construction Bank, net karını her zaman oldukça yüksek açıklayan bankalar arasındadır. Son dönemde yakaladığı çıkış ile listemizde altıncı sırada yer alan bankanın toplam piyasa değeri 160.830 milyar dolardır.

5 – Bank of America – 181.770 Milyar Dolar

En güvenilir bankalar arasında gösterilen ve Birleşik Devletleri’nin ikinci büyük bankası unvanını elinde tutan Bank of America, gelir sıralamasına göre de ülkenin en büyük yirmi birinci kuruluşudur. Merkezi Kuzey Carolina olan Bank of America, ABD Adalet Bakanlığı ile yaşamış olduğu  17 milyar dolarlık bir husumet ile tartışmaların odak noktası olsa bile dünyanın en büyük bankalarından biridir ve piyasa değer her geçen gün artarak 181.770 milyar dolar seviyesine ulaşmıştır.

4 – HSBC Holding – 191.430 Milyar Dolar

İngiliz bankası HSBC ülkemizde de faaliyet gösteren büyük bankalardan biridir. Çok ülkede faaliyet gösteren ve bu açıdan da dünyanın en büyük ikinci bankası unvanını taşıyan bankanın, dünyanın birçok bölgesinde bulunan yaklaşık 7 bin şubesi vardır. Bu şubeleri ile 125 milyondan fazla müşteriye hizmet veren HSBC’nin piyasa değeri ise 191.430 milyar dolar olarak açıklanmıştır.

3 – Çin Sanayi ve Ticaret Bankası – 196.210 Milyar Dolar

Listemizde yer alan bir diğer Çin bankası ve ülkenin dört önemli bankasından en değerlisi olan Çin Sanayi ve Ticaret Bankası, halka hizmet rekorunun en yüksek olduğu bankadır. Net karı 42,3 milyar dolar seviyelerinden olan Çin Sanayi ve Ticaret Bankası 196.210 milyar dolar piyasa değerini ile listemizde üçüncü sırada yer almaktadır.

Liste Başında Amerikan Üstünlüğü

2 – Jpmorgan Chase – 229.900 Milyar Dolar

Zengin bankalar sıralamamızda ikinci sıada yer alan JP Morgan Chase & Co, Chase Manhattan Corporation ve JP Morgan&Co. Şirketleri arasındaki birleşme ile oluşan bir ortaklık bankasıdır. Yatırım, varlık, servet ve kredi kartları ile bireysel kredi hizmetlerinin harmanını bu ortaklıkla yakalayan bankanın piyasa değeri ise toplamda 229.900 milyar dolardır.

 1 – Wells Fargo – 261.720 Milyar Dolar

En zengin bankalar listemizde piyasa değer en yüksek olan ve güvenilir banka olarak liste başında olan Wells Fargo, birçok şubesi bulunan ve birçok ülkede finansal ve bankacılık hizmetleri sunan köklü bir kuruluştur. Piyasa değeri ile farkını gösteren kuruluş tek yapısı ve güçlü projeleri ile listenin hep önlerinde olmayı başarmıştır.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Bankalarda Bireysel Hesap Nasıl Açılır? 2020 başlıklı makalemizde Bankalarda bireysel hesap, bireysel hesap nasıl açılır ve bireysel hesap nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.