Krediler

Evlilik Kredisi Nedir Nasıl Alırım?

Faizsiz evlilik kredisi almak isteyen yeni evlenecek çiftlere Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından bankalar aracılığı ile kredi verilmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının yürüttüğü bu kredi bankalar tarafından verilmektedir. Bankalar, evlilik masraflarını karşılanabilmesi amacı ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına evlilik kredisi vermektedir. Bazı evlilik kredilerinin çoğu kapsamlı olup; eve alınan eşyaları, balayını ve diğer masrafları da karşılamaktadır. Evlilik kredisi bankalar tarafından verilmekte olan bir ihtiyaç kredisi türüdür.

Evlilik Kredisi Nedir?

Evlilik kredisi nedir; yeni evlenecek çiftlere verilmekte olan bir ihtiyaç kredisidir. Balayını, ev ve eşya masraflarını ve düğün masraflarını kapsamaktadır. Özellikle düğün masrafları için verilen bu kredi türünde bazı bankalar balayı ve eşyalar içinde kredi çıkarmaktadır. Evlilik kredileri devlet destekli kredi türlerinin arasında yer almaktadır. Evlilik kredisi Türkiye’de birçok banka tarafından verilmektedir. Evlilik kredisi almak isteyenler belirli şartları yerine getirerek, istenen evraklar ile bankalarına başvurmaları gerekmektedir.

Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

Evlilik kredisi almak isteyen kişilerin çeyiz hesapları bulunması gerekmektedir. Çeyiz hesaplarında en fazla 25 bin Türk Lirası olan gençler Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından 5 bin Türk Lirasına kadar çeyiz desteği verilmektedir. Ayrıca bankalar aracılığı ile yapılan bu kredide 50 bin Türk Lirasına kadar evlilik kredisi alınabilmektedir. Evlilik kredisi almak için birçok şartın yerine getirilmiş olması gerekmektedir. Öncelikle bireylerin çeyiz hesabı olmalı ve 3 yıl boyunca birikim yapmaları lazım. Eğer 25 bin Türk Lirasına kadar birikim yapabilirler ise evlilik kredisi alabilirler.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Şartları Nedir?

Evlilik kredisi almak isteyenler devlet ve bankalar tarafından kararlaştırılan şartları yerine getirmek zorundalar. Devlet desteksiz evlilik kredisi alabilmek için öncelikle gelir belgenizin olması gerekmektedir. Düzenli bir gelire sahip vatandaşlar istedikleri banka aracılığı ile evlilik kredisi başvurusu yapabilmektedirler. Ancak devlet destekli evlilik kredisi alacak kişiler için bazı şartlar bulunmaktadır. Evlilik kredisi şartlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Devlet destekli evlilik kredisi alacak kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir.
  • Evlenecek kişilerin 18 ve 24 yaş aralığında olması gerekmektedir. 24 yaşından büyük kişiler devlet destekli evlilik kredisinden yararlanamamaktadır.
  • Kredi başvurusunda bulunacak kişilerin devam eden davaları olmaması gerekmektedir. Ayrıca ağır suç sebebi ile hüküm giymemeleri de istenen şartlar arasında yer almaktadır.

İLGİLİ KONU: Evlilik Kredisi Veren Bankalar

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Miktarı

Devlet destekli evlilik kredisi alacak kişilere Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından 10 bin Türk Lirasına kadar destek verilmektedir. 1 yıl boyunca geri ödeme istenmeyen bu krediyi 1 yıl sonra gelir durumunuza göre ayarlanan geri ödeme planına sadık kalarak ödemeniz gerekmektedir. Devlet destekli evlilik kredisini aldığınız tarihten itibaren 4 yıl içinde ödemeniz gerekmektedir. Aksi takdirde Aile ve Sosyal Bakanlığı ve kredi aldığınız bankalar tarafından gerekli işlemler başlatılacak olup bankalar için kara listeye dahil edileceksiniz.

Devlet Desteksiz Evlilik Kredisi Veren Bankalar

Devlet desteği olmadan ve hiçbir şart aramadan ihtiyaç kredisi başlığı altında evlilik kredisi veren bankalar bulunmaktadır. Bu bankaların istediği şartlar arasında düzenli bir gelire sahip olmak ve yüksek kredi notu bulunmaktadır. Bu iki şartı yerine getiren yeni evlenecek çiftler evlilik kredisini istedikleri bankadan alabilmektedirler. Dilerler ise evlilik kredisini devlet destekli bir şekilde de alabilirler. Evlilik kredisi veren bankaları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • İş Bankası Evlilik Kredisi
  • CEPTETEB Evlilik Kredisi
  • Burgan Bank Evlilik Kredisi
  • Akbank Evlilik Kredisi
  • Ziraat Bankası Evlilik Kredisi
  • ING Bank Evlilik Kredisi

Bir önceki yazımız olan Peşinatsız İkinci El Araba Veren Yerler (GÜNCEL) 2020 başlıklı makalemizde Galeriden Senetle İkinci El Araba, İkinci el taksitli araba satışı ve Peşinatsız taksitle araba veren galeriler hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı