Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Faizsiz Esnaf Kredisine Dair Bilinmeyenler

18.01.2017
376

Esnaf kredisi  ya da diğer bir söylem ile KOBİ kredileri de denir. Kredi veren bankaların tamamı esnaflar ve zanaatkarlar için en uygun ödeme tarihi ve ihtiyaçlarına , işlerine yönelik en çok işlerine yarayacak esnaf paketlerini sunmaktadır.

Kaybolmaya yüz tutmaya başlamış olan esnafçılık anlayışı devlet ve çeşitli kurumlar tarafından desteklemeye alınmıştır. Kapitalizmin vazgeçilmez sonu tekelleşme nedeniyle küçük iş yerleri toplu alış veriş alanları ile baş edemez konuma gelmiştir. Makine yapımı ve toptan alış sebebiyle sattığı ürünleri ucuza mal eden firmalar esnafın el emeği uğraşına balta vurmuştur. El emeğiyle üretilen ürünler  kıymetli olduğu için bu maliyetlerine yansımıştır ve alıcı bulmakta zorlanılmaktadır. Bu da dükkan kapatmalarının çoğalmasına ve işsizliğin artmasına sebep olmaktadır. Devlet bu durumu önleme amacı ile ekonomi politikalarına , faizsiz esnaf kredisi anlayışını da eklemiştir.

Çeşitli kurumlar nasıl çiftçiyi desteklemek için hayvan kredileri yardımında bulunuyorsa esnaf kredileri de uygun ödeme koşulları ile politikaların da yer almaktadır.

Çeşitli kurumlar farklı farklı seçenekler ile esnaf kredisi vermektedir.

. Devlet destekli sıfır faizli esnaf esnaf kefalet kredisi

. Esnaf ve Sanatlar Kredi Kooperatifi ortağı olan veya olmayanlar için seçenek tercihiyle sunulmuş çok düşük faizli kredilerdir.

2016 yılı itibari ile iş yeri  sahibi olan esnafa 30.000 Tl faizsiz kredi veriliyor. Bu krediden banka aidatları, dosya masrafları gibi kredi yükünü arttıracak ekstra yükler alınmayacaktır. 0 faizli olarak verilecek krediler için kooperatiflere başvurmak gerekir.

Ayrıca gençlere Kosgeb destekli  100 bin lira faizsiz kredi. Konu ile ilgili şartlar Kosgeb tarafından açılan girişimcilik programını bitiren gençler gerekli şartları sağladığında bu fırsattan yararlanabilir.

Faizsiz Esnaf Kredisine Dair Bilinmeyenler

Esnafa 0 Faizli 30.000 Lira Kredi Şartları

Bu şartlara göre , esnaf ve zanaatkarlar ekipman , makine , demirbaş alımlarında ham madde alımında işlerin veya iş yerinin modernize etme alanında ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla 30 bin liraya kadar faizsiz kredi kullanabilecektir. Bu krediden aşağıdaki maddede yer alanlar yararlanabilir.

. Kaybolmaya yüz tutan mesleklere yönelik uygulamalar

. Ustalık belgesi olan ve yeni iş kurmaya hazırlanan esnaf veya zanaatkarlar

. 30.000 Tl’ye kadar 0 faizli kredi

. Genç girişimci sanatkar ve esnaflara

Gibi koşullarına uyan gruplar yararlanabilir.

Faizsiz Esnaf Kredisi Nasıl Alınır ?

Kredi başvurusu itibari ile son 3 yıldır yaptığı veya yapacağı işte ustalık belgesine sahip olan ve ustalık belgesi ile son 1 yıldır kendisine ait bir iş yerinin varlığını kanıtlayan esnafa 30.000 liraya kadar % 100 faizsiz kredi kullandırılabilir. Fakat son 1 yılda tacirlik veya esnaflıkla ilgili tüm bağını koparmış , vergi mükellefiyetliğinden düşmüş kişiler yararlanamaz.

Faizsiz Esnaf Kredisi Nasıl Alınır

Diğer Belli Başlı Hükümler

. Ertelenmiş , taksitlendirilmiş ve yapılandırılma sürecine gitmiş fakat hala ödeme yapmayan vergi mükellefi bu uygulamadan yararlanamaz.

. 30 bin lira faizsiz kredi verilen esnafların borçlarını geri ödeme günü geldiğinde ödemelerde gecikme olursa kazanılan tüm haklar yitirilir.

. Daha önceden Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri birliklerinden kredi kullananlar bu uygulamadan yararlanamaz.

. Özel bankaların kredi uygulamalarından yararlananlar için herhangi bir engel yoktur. Uygulamada yer alabilirler.

Çeşitli Uygulamalara Göre Kredi Kesintileri

. 300 Tl bloke tutar için. Ama kredi ödemesi bittiğinde geri ödeme yapılır.

. 100 Tl Kooperatif ortaklık payı

. 500 Tl 1 yıllık komisyon ücreti

. Bankadan kullanılacaksa 360 Tl  ‘ye kadar hayat sigortası kesintisi.

Bir önceki yazımız olan Acil Kredi En Kolay Nasıl Çekilir 2020 başlıklı makalemizde en iyi kredi kartı ve kredi kartı sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.