G-00RJKRKGGQ
Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Findeks Kime Aittir?

04.03.2017
375

Türkiye’de finansal işlemler bazında ilk akla gelen platformlardan biri olarak findeks ortaya çıkmaktadır. Bugünün çağında işlerin elektronik ortamda halledilmesi sebebi ile özellik ile finans sektöründe findeks aracılığı ile banka işlemlerinin belli bir kısmı halledilmektedir. Bu bağlamda findeks kime aittir?, sorusu kullanıcılarının aklında soru işareti olarak yer etmektedir.

Türkiye’de bulunan 9 adet özel bankanın birleşerek oluşturması ile ortaya çıkmış bulunmaktadır. Kredi Kayıt Bürosu olarak findeks Türkiye’de faaliyet göstermektedir. Bu uygulama Kredi Kayıt Bürosu tarafından işlenen verilerin rapor olarak sunulup findeks sayesinde de kişilerin kredi notunun ortaya çıkması şeklinde olmaktadır. Bu kredi notları kişilerin banka işlemleri esnasında çok büyük önem arz etmektedir. Bir kredi işleminde ilk buna bakılmaktadır.

İnternetin, elektronik ortamların, bilgisayarların kullanıldığı alan sayısı her geçen gün artıyor. Elektronik alanda gelişmeler hız kesmeden devam ederken bu durum sonucunda belgeler bile artık bu alanlarda muhafaza ediliyor. Özel sektör veya banka fark etmeksizin birçok belge, bilgi  bu alanlarda güvenli bir şekilde tutuluyor ve işlemlerde bu belgeler üzerinden yine elektronik ortam arayıcılığı ile rahatça gerçekleştiriliyor. Bahsettiğimiz durumun en iyi örneklerinden biri de bankalar tarafından gördüğümüz işleri oldukça kolaylaştıran ve vatandaşlar tarafından da oldukça sevilen FİNDEKS uygulaması.

FİNDEKS adı ile hemen hemen her geçen gün karşılaşır olduk. Ama bu FİNDEKS Kime aittir ve FİNDEKS nedir sorularının anlamı tam olarak hafızamızda yer etmiş durumda değil. Şimdi hayatımızı kolaylaştıran FİNDEKS hakkında daha fazla bilgi sahibi olalım. FİNDEKS nedir genel hatlarıyla inceleyecek, sahibinin de kim olduğunu belirteceğiz.

Teknoloji hız kesmeden ilerliyor, elektronik ortam her geçen gün bir alanda daha kullanıma başlanıyorken bankalarda bu durumdan nasibini aldı. Artık bankalar vatandaşların finans hesaplarını kaydediyor, istediği her anda ulaşabiliyor. Artık banka işlerinin de elektronik ortamda yapılması sayesinde banka bir müşteri hakkında ulaşmak istediği tüm bilgilere bir sistem altında ulaşabiliyor ve bu işlemi gerçekleştirmesi sadece 3-4 dakikasını almıyor. Kredi notu uygulaması da bankalar tarafından başlatılan bir platform. Bu platform üzerinden bireyin mali alışkanlıkları hakkında bir sonuca varılıyor ve bu sonuç puana dönüştürülüyor. Ülkemizin kredi notu gibi kolaylıkla tanışmasını sağlayan ise FİNDEKS’tir.

FİNDEKS kime ait

tüketiciler bu sorusunun cevabını çok merak ediyor. Şimdi bu sorunun cevabına geçelim. FİNDEKS, KKB (kredi Kayıt Bürosu) olarak adlandırılan, Türkiye’de 9 adet özel bankanın bir araya gelerek oluşturduğu kurumun bir ürünüdür. KKB yani Kredi kayıt bürosu Türkiye’de hizmet vermektedir.

Uygulamanın işleyiş şekli ise, KKB tarafından kaydedilmekte olan verilerin bir noktada birleşmesi ve bu veriler sonucunda FİNDEKS ’in  tüketicilere bir not belirlemesi şeklinde devam etmektedir. Findeks tüketicileri kredi notlarına göre nötr-riskli- risksiz- güvenilir olarak gruplandırmaktadır. Kişi kendisi için belirlenen kredi notuna göre bu gruplardan birinin adı altında anılır ve buna göre işlem gerçekleştirebilir. Gün geçtikte kredi notu düşük olan, riskli grubunda yer alan kişilerin kredi kartı alabilmeleri ve kredi çekebilmeleri imkansıza doğru gitmektedir.

Kredi notu 0 – 1900

arasında belirlenirken eğer kişinin kredi notu 1900’e yakınsa iyi, 0’a yakınsa kötü olarak nitelendirilmektedir. Yani kredi notunuzun değeri ne kadar yüksekse o kadar iyidir.

Kredi notu neye göre belirleniyor sorusunu soruyorsanız, en büyük etken bankaya olan borç ödeme alışkanlığı (geç ödeme, ödememe) olduğu görülmektedir. Eğer borcunuza sadıksanız, ödemelerinizi günü geçmeden yapıyorsanız kredi notunuz orta seviyeden biraz yukarda çıkacaktır. Bankaların değerlendirdiği diğer durumlar ise, ne kadar kredi kullandığınız, hesabınızın güncel durumu, yeni çektiğiniz krediler ve bankalara toplam ne kadar borçlandığınızdır.

FİNDEKS grupların yanı sıra kredi notu için renklerde belirlemiştir. Bu renkler FİNDEKS kredi notu rengi olarak adlandırılmaktadır. Bu renkler, yeşil, kırmızı ve sarıdır. Bireyin kredi notu 0-699 arasında ise kırmızı, 1499-1900 arasında ise yeşil, 699-1499 arasında ise sarı olarak adlandırılır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar Hangileridir ? başlıklı makalemizde Banka kredileri için başvuru, en uygun kredi ve Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.