Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Findeks Kredi Notum Bankada Farklı Gözüküyor Sebebi Nedir?

03.03.2017
268

Bankalar artık kredi verirken tüketiciyi tepeden tırnağa inceliyor. Tüketicinin geçmiş yıllardaki alışverişleri de bankalar açısından büyük bir etken. Tüketicinin mali geçmişi

kredi notu

uygulaması ile öğreniliyor. Bankalar kredi notu uygulamasını artık her zaman kullanıyor ve kendi yöntemleri ile de bir şart olarak görüyor. Kredi notu uygulamasından memnun olmayan tüketicilerin sayısı azımsanacak gibi değil ancak artık kabul edilse de edilmese de hayatımızın bir parçası. Bankaların artık her işi kredi notuna bağlı olsa da bu sistemde hala oturmayan bazı şeyler var. Bunlardan bir tanesi de Findeks kredi notum bankada farklı gözüküyor sebebi nedir. Bizde bu yazıda sizlere bu durumun sebebini açıklamaya çalışacağız.

Herkes artık

Findeks kredi notu sorgulamasını

kendisi yapabiliyor. Ancak bu işlemi gerçekleştirdiğinizde karşınıza çıkan sonuç ile bankaya gidince karşınıza çıkacak olan rakam aynı olmayabiliyor. Rakamlar arasında eğer sorun çıkıyorsa bir yerlerde terslik var demektir. Ancak farklılaşmanın sebeplerinden biri yakın zamanda borç kapatmanız ya da aynı şekilde yakın zamanda borçlanmanız sırasında hesaplama yapmış olmanız olabilir. Eğer bu işlemler sisteme girilirken bir hesaplama yaptıysanız sonucun farklı çıkması gayet doğal bir durum çünkü banka kayıtları ile findeks kayıtları birbirine ters düşecektir. Bilinmesi gereken bir durum var, kredi notu belirleme işlemi işlemlerden sonra hemen güncellenecek bir sistem değildir. Mesela bankaya olan borcunuzu ödemediniz, bu durum neticesinde kredi notunuz yavaş yavaş aşağı çekilir. Aynı durum kredi notunuz yükselirken de gerçekleşir. Ödemeleriniz bir gün aksadığında sisteme hemen girilmez. Yani sistemde her şey bir anda gerçekleşmemektedir. Siz borçlarınıza sadık olduğunuzda ve düzenli ödeme gerçekleştirdiğinizde kredi notunuz yükselişe geçer.

Bankadaki Not Farklı Findeks’ten Gelen Not Farklı

Bu durumun da sebepleri mevcut. Kredi Kayıt Bürosu kurulurken üye banka sayısının 9 olduğunu ve bu banka sayısının daha sonra 11’e çıkarıldığını bilelim. Sizin kredi notu sorgulaması yaptığınız banka Kredi Kayıt Bürosuna üye olmayabilir, bu durumda da bilgi değişikliklerinde kısa süreli aksaklıklar yaşanacaktır. Yani bankanızda sizin kredi notunuz 1200 iken 1300’e çıkarılmış olabilir ancak bankada durum böyle görünürken Kredi Kayıt Bürosu’na bu durumun henüz iletilmemiş olma ihtimali yüksektir. Hem banka kayıtları hem de Findeks kayıtları sürekli güncellenen uygulamalardır çok uzun bir zaman geçmeden aradaki fark düzeltilecektir.

Hangi Puan Değerlendirilecek Findeks mi? Banka mı?

Diyelim ki, bir kredi başvurusunda bulundunuz. Kredi çekeceksiniz ancak bankadaki kredi notunuz ile Findeks ’teki kredi notunuz farklı. Banka hangisini baz alacak diye sorarsanız, tabi ki banka kayıtları geçerli olacaktır. Tamamen banka ile alakalı olan bu durumda size ne kadar not uygun görüldüyse işlemlerinizde o not üzerinden gerçekleştirilecektir.

 Findeks Müşteri Hizmetleri İle İrtibata Geçin

Güncellemeden kaynaklı hata olabileceğini göz önünde bulundururken sistemde bir problem olma ihtimalini de göz ardı etmemek gerekir. Bu ihtimali de göz önünde bulundurarak Findeks Müşteri Hizmetlerini aramanızı durumu bildirmenizi öneririz. Findeks müşteri hizmetleri numarası da 444 4 552 olduğunu belirtelim.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar Hangileridir ? başlıklı makalemizde Banka kredileri için başvuru, en uygun kredi ve Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.