Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Findeks Not Danışmanlığı Nedir?

07.04.2017
308

Findeks, kredi kayıt bürosu tarafından kurularak, İnternet üzerinden online olarak hizmet veren bir kuruluştur. Bireysel müşteriler ve bazı sektörlere hizmet için kurulmuştur. Asıl amacı ise genellikle müşterilere yardımcı olmak ve müşterilerinin sorunlarına her zaman yardımcı olmaktır. findeks not danışmanlığı nedir? sorusunu aydınlatmak, müşterilerin kredi notlarını kara listede bulunma durumlarını ortadan kaldırarak ve müşterilerin kredi onayları konusunda yardımcı olmaktadır.

Findeks Not Danışmanlığı Nedir

Kredi notu, genel olarak değişim göstermektedir. Banka müşterileri, kredi veya kredi kartı kullanan kişilerin ödemelerindeki gecikmeler az da olsa kredi notu etkilemektedir. Kredi notu, findeks not danışmanlığı nedir? sorusuna ise kredi notlarındaki olumsuzlukları gidermeye yarayarak müşterilerin kredi almalarına yardımcı olmaktadır. Kredi notlarının yükselmesi için uzman ve yetkili kişiler tarafından yardım alınarak sorunlar giderilir.

Hepimizin kredi notu, hayatımızda yapmış olduğumuz finansal açıdan hareketler için büyük önem taşımaktadır. Genellikle kendimiz için, işlerimiz için bu kredi notunu kullanarak bazı işlemler yapmaktayız. Kredi notumuzun seviyesi ile çekebileceğimiz krediler ve ya alabileceğimiz banka kredi kartları limitleri farklılık göstermektedir. Kredi borçları ve ya kredi kartlarının borçları ödenmediği takdirde kişi bankalar tarafından kara listeye alınmaktadır. Kara liste sınıfına düşürülen kişilerin daha sonradan yapacakları kredi başvurusu ya da kredi kartı başvurusu muhtemelen olumlu bir şekilde sonuçlanmayacaktır. Kara listeye girilmese bile kredi notundaki sürekli değişimler, kişilerin yapacakları işlemleri büyük oranda farklılaştıracaktır.

Bu tür sorunlar yaşayan ve ya yaşamayan kişiler çekecekleri kredilerle yatırım yapmayı düşünebilirler. Bu tür yatırımlarda da alanında uzman kişilerden yardım almak en doğru seçim olacaktır. Kredi notunuzun bir puan bile ve ya küsuratlı sıfır puanlar halinde oynaması bile yaptığınız planları çok büyük ölçülerde etkileyecektir. Bu yüzden bu konuda uzman birinden destek alıp, yatırımlarınızı ve planlarınızı buna göre şekillendirmelisiniz. Bu işlem için de birçok seçenek mevcuttur. Kişilerin tüm kredi notları ve ya kredi bilgileri bazı kurumlarda tutulmaktadır. Bu kurumlardan biri KKB’dir. KKB kelime anlamı olarak Kredi Kayıt Bürosu’nun kısaltılmış halidir.

KKB Nedir?

KKB, Türkiye’de bilinen ve en çok kullanılan 9 bankanın birleşimiyle 1995 yılında oluşturulan bir kredi kurumudur. Kredi ihtiyaçlarını, kredi kartı bilgilerini ve işlemlerini bu kurum düzenlemektedir. Bu kurum, üye olan bankaların genel müdürleri ve ya genel müdür yardımcıları ortaklığında yürütülmektedir. Bu denli önem verilen KKB, hem vatandaşlar için hem de ülke ekonomisi için oldukça ekonomidir.

Peki, Findeks Nedir?

Findeks, Kredi Kayıt Bürosu tarafından kurulan, internet üzerinden hizmet vermekte olan bir platformdur. Bu platform, bireysel müşterilere ve sektörlere hizmet vermek amacıyla kurulmuştur. Findeks, amaç itibariyle genel olarak müşterilere yardımcı olmaktadır. Bu sistem, kişinin kendi finansal hayatını büyük ölçüde düzenlemesine yardımcı olmaktadır. Bu düzenlemeler sonucunda kredi notunu ve ya kara listede bulunma durumunu ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır. Müşterilere danışmanlık hizmetleri sağlamakta ve sektörler içerisinde güvenliğin üst seviyede olduğu işlemlerin yapılmasına olanak sağlamaktadır. Bu platform, bireysel müşterilere ve ticari işler yapan müşterilere farklı hizmetler sunmaktadır.

Bireysel Müşteriye Sunulan Hizmetler Nelerdir?

Kredi notu bu hizmetlerden birisidir. Kişinin bankalar tarafından kullanmakta olduğu kredileri, kredi kartlarını, banka hesaplarını görüntülemekte ve geçmişteki verilerle birlikte ortaya bir findeks kredi notu çıkartmaktadır. Bu sistem sayesinde her türden müşteriye kredi notu ibraz edilebilmektedir. Kredi notunda geçmiş veriler incelendiği gibi bu verilerden de ‘Risk Raporu’ oluşturulmaktadır. Bu rapor son 5 sene içerisindeki işlemleri incelemektedir. Bu işlemlere göre kredi notları şekil göstermektedir.

Kişiler bazı durumlarda ‘Takipçi’ adı verilen sistemle takip edilmektedir. Kişinin üzerine olan e-mail adresi ve ya cep telefonuna kullanılabilir olduğu anda e-posta ve ya SMS yollanmaktadır. Bu şekilde takip edilmekten çok, haber verilmeye çalışılmaktadır. Findeks’in bir diğer bireysel hizmeti de not danışmanlığıdır.

Findeks Not Danışmanlığı Nedir?

Kredi notu, yazı içerisinde yazdığımız gibi sürekli değişim gösterebilmektedir. Örnek olarak banka müşterilerinin en ufak yaptığı kredi ve ya kredi kartı ödemesi geciktirmeleri bu notu az da olsa etkilemektedir. Kredi notu danışmanı sayesinde bu etkilenme sonrasında kişinin sicilinde yaşanan değişimlere nasıl yaklaşılacağı belirlenir. Bu değişikliklere farklı şekillerde müdahale edilir ve kredi notunun yükseltilmesi için uzman ve yetkili kişiler görevlendirilir. Bu görevlendirmeler bizzat Findeks tarafından yapılmaktadır.

Ticari Müşteriye Sunulan Hizmetler Nelerdir?

Çek endeksi bu hizmetlerden biridir. Firmalar için ve ya firma sahibi gibi kişilerin adına çek endeksi çıkartılabilmektedir. Bu endeks, firmanın ve ya kişilerin tüm bankalardan almış olduğu çeklerin ödenme şekline ve ödenme duruma göre hesaplanmaktadır. Risk raporunda olduğu gibi çek raporu da aynı işlevi görmektedir. Çek endeksi oluşturulurken firmanın ve ya kişilerin ödeme sıklıkları ve ödeme düzenleri kontrol edilir. Çek raporları sayesinde de kişilerin adına çek endeksi oluşturulmaktadır.

Kredi çekimlerinde kişilerden veyahut firmalardan bankalar tarafından teminat mektubu istenmektedir. Bu teminat mektubu alındığında ve ya onaylandığında alınacak kredilere onay çıkmaktadır. Ticari müşterilere sunulan hizmetlerden birisi de bu teminat mektuplarının durumlarının sorgulanmasıdır. Daha önce alınmış onay mektuplarının geçerliliğini koruyup korumadığı, halen kullanılabilir olup olmadığı bu sistem sayesinde kontrol edilebilmektedir. Kişilerin telefonlarında yer alan uygulamalardan biri olan Findeks Mobil uygulaması ile birlikte çek üzerinde bulunmakta olan kare kod okutulur ve çekin halen kullanılabilir olup olmadığı kısa süreler içerisinde teyit edilebilmektedir. Bu hizmet sayesinde online şekilde otomatik olarak kontroller yapılabilmektedir.

Bir diğer hizmet çeşidi ise alınan ve ya verilen çeklerin durumunun sorgulanmasıdır. Bu sorgulama, kullanılan çekin onaylı olup olmadığı, hangi bankadan alındığı, çekin sahibi olduğu banka tarafından yapılmaktadır.

Kredi Notunu Takip Etmenin Faydası Nedir?

Kredi notu dünya üzerinde bulunan her kurum ve her insan için büyük önem arz etmektedir. Her hangi bir ihtiyaç durumunda bankalar aracılığı ile yapılacak olan finansal işlemlerde bu not kullanılmaktadır. Kişilerin kendi adına ait olarak belirlenen bu not, başvurulan bankalar ve kurumlar tarafından sizin geçmiş hayatınızda nasıl bir yol izlediğinizi göstermektedir. Diğer bir yanı ise sadece bankaların görmediği gibi, kişiler de bu notları bankalar aracılığıyla ve ya günümüzdeki internet kullanımının artmasıyla birlikte internet üzerinden de sorgulayabilmektedir. Bu sayede hangi durumlarda ödeme sıkıntıları oluşmuş, ödemeler neye göre aksamış ve kredi notu ne sebeple düşmüş, bunun gibi soruları kişi kendisi cevaplayabilmektedir.

Kredi notunu takip etme sistemleri sayesinde kişiler bazı durumlarda uzman yardımcılara ihtiyaç duymamaktadırlar. Ekonomi alanında bilgili olan kişiler kendi ödeme aksaklıklarını görmekte, her ay ve ya ödeme düzenleri her nasılsa buna göre bütçesini belirleyebilmektedir. Bu sayede kredi notu düşmeden farkına varılmakta ve ya kredi notu bankalar tarafından düşürülse bile kişi tarafından bu not kolay bir şekilde planlama sonrasında yükseltilebilmektedir.

Findeks, sadece KKB kurumunun yararına olan bir hizmet platformu değildir. Kredi Kayıt Bürosu tarafından kullanılmakta olan ve müşterilere ulaşmayı oldukça kolay kılan bu platform, bankalardan çok müşterilere hizmet etmektedir. Bu sistem sayesinde müşterilere uyarılar yapılmakta ve danışmanlık hizmetleri sağlanmaktadır. Bununla birlikte kişilerin ödeme gücü olmasına rağmen ödemelerinin farkında olmayıp aksatmalarının önüne geçilmektedir. Bu tür sıkıntı yaşayan müşterilerin sıkıntılarını ortadan kaldırmayı amaçlayan bir platformdur.

Kredi Kayıt Bürosu’nun önemi nedir?

Kredi Kayıt Bürosu (KKB), kişilere ve kurumlara not vermekten başka, kişilerin ihtiyaçlarına ve durumlarına göre analizler yapmaktadır. Kişilerin kredi taleplerini, kredi kartı taleplerini düzenlemekte ve müşterilerin ödeyemeyeceği meblağlar müşterilere teslim edilmemektedir. Bu sayede her insanın ve her kurumun finansal işlemleri KKB kurumunun gözetimi altında güvenli bir şekilde ilerlemektedir. Kredi çekimlerinde başvurulduğu gibi, kişilerin kendi sicilini kontrol edebilmeleri için de KKB kurumu tarafından hizmetler mevcuttur. Bu hizmetler gün geçtikçe birçok kişi tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Bu sayede KKB ve Findeks sadece kredi veren, kredi notunu düzenleyen bir kurum olmaktan çıkıp, müşterilere destek ve çeşitli hizmetler sağlayan kurumların arasına girmiş durumdadır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar Hangileridir ? başlıklı makalemizde Banka kredileri için başvuru, en uygun kredi ve Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.