Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

FOMC Nedir? Neden Önemlidir?

15.12.2016
463

FOMC toplantıları, finansal piyasalardaki yatırımcılar için çok önemlidir. Çünkü bu toplantılarda alınacak kararlar, en başta dolar olmak üzere birçok yatırım aracında önemli değişikliğe neden olabilmektedir. ABD borsalarından, Asya borsalarına kadar etkisi görülür. Hatta bu etkiler, toplantının yaklaşmasından başlar ve kararların açıklanmasına kadar da devam eder.

Peki, bu FOMC nedir? FOMC Neden Önemli ve neden herkesi bu kadar etkiliyor?

FOMC Nedir?

FOMC Nedir Federal Open Market Committee (FOMC) Türkçesi Federal Rezerv Açık Piyasa İşlemleri Komitesi‘dir. Kısaca ise FED Açık Piyasa Komitesi denir. Bu komite, FED’in para politikalarını oluşturan en önemli birimdir.

FED, 23 Aralık 1913‘te kurulmuştur ve ABD’nin merkez bankası olarak bilinir. FED geniş bir sorumluluğa sahiptir ve şuan ki başkanı Janet Yellen‘dir.

ABD’de açıklanan makroekonomik veriler ile ilgili konulara değinen ve ekonomik büyümeyi sürdürmek enflasyon ve faiz düzeyini ayarlamak için para politikaları belirlemek ve istihdamı artırmak gibi önemli konular bu FOMC toplantılarında ele alınırlar. ABD’deki açık piyasa işlemleri hakkındaki kararlar da bu toplantılarda alınarak uygulanmaya başlar.

FOMC Yapısı Nasıldır?

FOMC’nin başkanlığını FED Başkanı yapmaktadır. Başkan yardımcılığını ise daimi FOMC üyesi olan New York FED Başkanı yapmaktadır. ABD’de bulunan diğer 11 FED Başkanı ise her yıl dönüşümlü olarak görev yapar. 7 Guvernörler Kurulu üyesi ve 5 FED Başkanının da kural olarak oy kullanma hakkı bulunmaktadır. Aynı zamanda FED başkanları yılda 8 defa yapılan toplantıların hepsine katılır ve FOMC’nin kararları hakkında bilgi sahibi olur.

FOMC, her ayın üçüncü haftası salı günü New York’ta bulunan FED binasında toplanmaktadır.

FED, 5 organa sahip bir yapıdır ve bunlar; FOMC, Guvernörler Kurulu (Yönetim Kurulu), Danışma Komisyonları, 12 Federal Rezerv Bankası ve Üye Bankalardır.

FOMC Toplantısının Amacı Nedir?

ABD’de açık piyasa işlemleri devlet ve kurumların menkul kıymet alım ve satımının gerçekleşmesidir. FOMC toplantısında ise bu açık piyasa işlemlerinin temel kararları alınır. Bu sayede de mevduat kurumlarının rezervleri etkilenmesi sağlanarak ABD ekonomisindeki paranın maliyeti ve kullanılabilirliği belirlenmektedir.

FOMC, ekonomi büyümeyi ve fiyat istikrarını sağlayan bunun yanı sıra uluslararası ticaret ve ödemelerin kabul edilebilir seviyede olmasını destekleyen politikanın oluşturulmasından sorumludur.

Küresel piyasalara yön vermede önemli etkilere sahip olan FOMC toplantı kayıtları, FED toplantılarının gerçekleşmesinden 3 hafta sonra açıklanırlar.

FOMC Nedir

FOMC Toplantıları Neden Önemlidir?

Dünyanın en büyük ekonomisine sahip olan ABD’de de para konusunda alınan her karar, oldukça büyük öneme sahip olmaktadır. Dolayısıyla para politikaları konusunda önemli kararların alındığı FOMC toplantıları da büyük bir önem kazanmaktadır. Bu nedenlerden dolayı yatırımcılar da FED’in uygulayacağı para politikalarını ve FOMC toplantılarını en yakından takip etmektedirler.

FOMC Önemi FOMC toplantı kayıtlarında yatırımcılar FED’in almış olduğu kararların sebeplerini, FOMC üyelerinin makroekonomik görünüme ilişkin görüşlerini, ekonomi için alınan tedbirlere ve faiz kararlarının süresi ile geleceğe yönelik tahminler hakkında bilgi ararlar. Toplantı kayıtlarda bulunan bu veriler doğrultusunda da yatırımlarını doğru yönde şekillendirmek için önemli kararı alırlar.

FED, FOMC toplantılarındaki kararları uygulamak ve kanundaki hedeflerine ulaşmak için Federal Fon Oranı’nı değiştirmektedir. Bu Federal Fon Oranı, ABD’deki finansal kurumların gecelik borçlanmalarının gerçekleştiği piyasa faiz oranıdır. Bu oran, para politikasında temel gösterge konumunda olduğu için ekonomide de oldukça önemlidir.

Federal Fon Oranı‘ndaki değişiklik, ekonomide oldukça önemli bir konudur. Bu konu forex piyasasını da oldukça etkilemekle beraber, ABD’deki bütün kısa dönemli faiz oranlarının ve döviz kurlarının hangi seviyelerde olacağının belirlenmesi gibi birçok önemli noktadan oluşmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.