Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Garanti Bankası Kredi Risk Raporu Sorgulama

10.04.2017
241

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu bankalar ve benzeri finansal kaynakların özel kuruluşlar tarafından temin ve talep edilen para veya para ile ifade edilen tüm değerlerin belli bir kullanım ve geri ödeme performansına dayalı olarak bankacılık düzenleme kurumu tarafından oluşturulan müşteri güvenlik notudur. Bankacılık sektöründe kredi notunun varlığı mevcut düzende bir bankanın müşterisi veya kredi ürün ve hizmet talebinde bulunan kişilerin almış oldukları finansal kaynakları geri ödeme performansına göre değerlendirerek kredi ve ürünleri sunarken daha seçici, daha dikkatli olmasını sağlamaktadır. Kredi notunun oluşması ve sayı değer aralığı her kişi için farklı düzeylerdedir. Bu durum kişinin kredi ve ürünlerine ilişkin kullanım ve geri ödeme performansı ile doğru orantılı olarak artar veya düşer.

Garanti Bankası Kredi Risk Raporu Sorgulama

Kredi Notunu Olumsuz Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Birçok kişi bankalar veya diğer özel finansal kaynak temini sağlayan kuruluşlardan kredi ve kredi ürünleri için başvururken kredi notunun varlığından habersizdir. Bu durum kredi notunun düşme veya yükselmesinde kredi kullananın kontrolsüz bir şekilde olumsuz düzeyde kredi notunun oluşmasına neden olabilmektedir. Kredi notunun ne olduğu konusunda bilgi sahibi olan insanlar kredi notuna ilişkin olarak en çok kredi notuna nelerin etki ettiğini merak etmektedirler. Kredi notunun oluşması tamamen kişinin finansal kaynakları temin etmiş olduğu kurum veya kuruluşun kendisine sunmuş olduğu koşullar doğrultusunda geri ödeme şartlarını yerine getirmesi ile olumlu yönde kredi notunu yükseltecektir. Aksi bir durum kredi notunu zannedilenden de daha fazla düşürecektir. Kredi notuna etki eden faktörlerin bilinmesi kredi kullanan veya kredi başvurusu yapacak olan kişiler için bir yol gösterici olacaktır. Krediye etki eden birincil faktör kişinin kredi başvuru sayısı ile değerlendirilir.

Kredi notuna etkisi yüzdelik olarak pek fazla olmasa da kredi ürünlerine sıklıkla yapılan başvurular kredi notunuzu düşürecektir. Kredi notunun olumsuz yönde etkilenmesine neden olan bir diğer husus kredi temin edilen kurum veya kuruluşların belirlemiş oldukları ödeme planını aksatarak ödeme yapılması, yani ödemelerin geç yapılması alışkanlığı. Bankadan veya diğer finans kuruluşundan almış olduğunuz herhangi bir kredi veya kredi ürünlerinde ödenmesi gereken tarihten sonra yapılan ödemeler sizin finansal açıdan olumsuz bir profil çizerek kredi notunuzun düşmesine neden olacaktır. Kredi notuna etki eden bir diğer faktöre bakıldığında mevcut kredi ve kredi ürünlerinin kullanımı sırasında bir başka kredi ürününden faydalanmayı istemek de kredi notunuzu olumsuz yönde etkileyeceğinden mümkün olduğunda kullanmadığınız banka hesaplarınızın durumu ne olursa olsun kapatılarak çalışılan banka sayısının düşürülmesi gerekir. Bu hem finansal performans açısından daha güvenli ve pozitif kredi notunun oluşmasını sağlayacak hem de sizin finansal açıdan kendinizi daha rahat kontrol etmenizi sağlayacaktır. Kredi notunun negatif olarak sürekli düşmemesi için bu alışkanlık ve davranışların kredi ürün ve hizmetini kullanan kişinin daha dikkatli davranması gerektiği bilinmelidir.

Kredi Notunu Yükseltmek İçin Neler Yapılabilir?

Kredi notunun yükseltilmesi krediye ilişkin kişinin tasarruf ve alışkanlıklarını daha sistematik bir hale getirmesi ile mümkündür. Kredi notunun yükseltilmesi için gerek kredi ve gerekse adınıza oluşturulmuş fatura ve diğer borçların ödeme kapasitenizle doğru orantılı olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Örneğin 2000 TL kadar gelir seviyesi olan veya maaş alan bir kişinin 2000 TL üzerinde aylık ödeme yapacak şekilde borçlanması kişinin her açıdan riske girmesi demektir. Bunun için kredi notunun böyle bir durumdan doğrudan etkileneceğini bilmeniz gerekir. Kredi notunuzu yükseltmek için mevcut kredi ürün veya ürünlerinin ödemesi tamamen bitmeden yeni kredi ürünlerine başvurmamaktır. Her yeni kredi sizi daha fazla mali külfet altına sokacağından ödeme de bir hayli zorlanırsınız. Bu durum da doğrudan ödemelerinizin aksaması ve oluşturulan kredi notunun olumsuz yönde etkilenmesine neden olacaktır. Kredi notunuzu yükseltmek için yapacağınız bir diğer alternatif durum farklı miktar ve bankalarda veya finansal kuruluşlardan temin edilen farklı kredilerin hepsini ödemede zorlanmadan ödeyeceğiniz miktarla orantılı olarak tek bir kredi üzerinden birleştirmeniz ödemenizi tek bir kredi üzerinden yapmanız düşük olan kredi notunuzun kademe kademe yükselmesini sağlayacaktır. Genel olarak değerlendirmek gerekirse kredi notunun düşme veya yükselmesi tamamen kredi kullanan kişinin planlı ve düzenli bir şekilde hareket etmesine bağlıdır.

Kredi Notum Nedir Nasıl Öğrenebilirim?

Kredi notuna olumlu veya olumsuz yönde etki eden faktörlerin bilinmesi kadar pek çok kredi ve ürünlerini kullanan kişiler kredi notunun hangi değerde olduğunu merak etmektedirler. Bunun için kredi notunun güncel olarak bilinmesi de kredi notunun bileşenleri kadar önem taşımaktadır. Kredi notunu bilen bir kişinin mevcut durumu kendi yararına çevirmesi için gereken özen ve hassasiyeti göstermesini sağlayacaktır. Kredi notunu öğrenmek için pek çok alternatif bulunmaktadır. Bu alternatiflerin başında kredi notu öğrenme sistemi findeks gelmektedir. Findeks kredi notu sistemi üzerinden üyelik oluşturduktan sonra cüzi bir ücret karşılığında kredi notunuzla ilgili detaylara ulaşabilmeniz mümkün. Kredi notunuzun detaylarını öğrenmek için müşterisi olduğunuz finansal kuruluşun web sitesi üzerinden, internet bankacılığı ve diğer kanallar üzerinden kolayca öğrenmeniz mümkündür. Kredi notunun bileşenleri ve mevcut notunuzun sizin için risk durumunun ne olduğu konusunda da kredi risk raporu aracılığı ile öğrenebilirsiniz. Kredi risk raporunda aynı şekilde kullanmış olduğunuz kredilerin toplamı, kredi bileşenleri, mevcut borçların toplamı ve size ait tüm finansal detaylara ulaşmanız mümkün olacaktır.

Garanti Müşterileri İçin Kredi Risk Raporu

Garanti bankası kendi müşterileri için birçok hizmetin yanında kredi notu, kredi risk raporu ve daha birçok finansal hizmet sunmaktadır. Bu hizmetlerin arasında garanti bankasının müşterileri için sunmuş olduğu en önemli hizmet kredi risk raporudur. Kredi risk raporunu başka hiçbir zahmete girmeden garanti bankası internet sayfası üzerinden internet bankacılığını kullanarak giriş yaptıktan sonra kredi risk raporu talep butonu ile beraber adınıza son beş yıl içerisinde oluşturulmuş kredi risk raporunuzu detaylı bir şekilde almanız, yazdırmanız mümkün. Kredi risk raporunu alarak finansal risk durumunuzu gözden geçirmeniz mümkün. Kredi risk raporu almanın kolaylığını sağlayan garanti bankası sizi başka herhangi bir aracı site veya kuruma yönlendirmeden kredi risk raporunuzu elinizin altında bulundurmanızı sağlıyor. Kredi risk raporunuzun sizin mevcut kredi veya kredi ihtiyacınıza göre başvuracağınız diğer banka veya finansal kuruluşların müşteri olarak sizi pozitif olarak değerlendirmenizi sağlayacaktır.

Garanti Müşterisi İseniz Kredi Risk Raporunuz Hazır

Garanti bankasından kredi risk raporunuzu hazır bir şekilde alabilirsiniz. Siz garanti müşterisi olarak bankanın müşterilerine sunmuş olduğu diğer hizmetler gibi bir adım önde olmanızı kredi notu, kredi risk raporu açısından da yakalamış oluyorsunuz. Garanti bankası kuruluşundan bu yana müşterisinin yanında olmaya devam ediyor. Dün olduğu gibi bugün de siz değerli müşterilerin varlığı ile hizmetlerimize devam ettiğimizi biliyoruz. Garanti bankasının ayrıcalıklı dünyasında yerinizi almak için sizin için de bir yer olduğunu asla unutmayın. Bankamız ailesine her gün eklenen yeni müşterilerle geniş bir aile olma yolunda ilerliyoruz. Sizin için her zaman garanti olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Acil Kredi En Kolay Nasıl Çekilir 2020 başlıklı makalemizde en iyi kredi kartı ve kredi kartı sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.