Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Gündemdeki Gelişmelerden Borsa Nasıl Etkilenir?

01.12.2016
466

Finans piyasalarında işlem yapan kişilerin sadece teknik bilgilere ve piyasanın temel kurallarına hakim olmaları yetersiz kalabiliyor. Borsadaki fiyat dalgalanmaları, hisse senetlerinin değerindeki artış ve düşüşler gündemdeki gelişmelerin etkisinden kaynaklanıyor. Bu nedenle borsa yatırım işlemlerini sağlıklı bir şekilde yürütmek için gündemi yakından takip etmek büyük önem taşıyor. Borsa oynamak ve bundan kar sağlamak için hangi gündem maddelerini ve verileri baz almanız gerektiği ile ilgili bilgiler aşağıda gösterilmeye çalışılmıştır.

Gündem Başlıkları Borsayı Neden Etkiler?

İç ve dış politik olaylar, ekonomik gelişmeler sonucunda yatırımcıların davranışları şekilleniyor. Bunun nedeni gündemdeki gelişmelerin yatırımcılar üzerinde psikolojik etki yaratmasıdır. Yapılan bilimsel araştırmalar borsadaki hareketlerin ve dalgalanmaların altında yatan temel nedenin insanların psikolojik etkilenme sonucu aldığı kararlar olduğunu ortaya koyuyor.

borsada-yatirimlar

İç Politikadaki Gelişmeler Piyasayı Nasıl Etkiler?

Genel bir tabirle ifade etmek gerekirse ekonomik ve finansal sistem siyasi istikrarın olduğu durumlarda sağlam bir ilerleme kaydedebilir. İç politikadaki dengesizlikler finans piyasalarının etkilenmesine yani borsada dalgalanmalara, büyük değer kaybına neden olabilir. Bunun en güncel örneği 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ülkemizde yaşandı. Borsa İstanbul (BİST) Cuma günü 82 bin puan üzerinden kapanmışken Pazartesi işgününün başlamasıyla beraber önce 81 bin puana, daha sonraki günlerde ise 73 bin puana kadar gerilemişti. Darbe girişimi çok uç bir örnek olsa da iç politikadaki gelişmelerin takip edilmesi borsada ortaya çıkabilecek dalgalanmalara karşı da hazır olmanızı sağlar.

İç Politik Olayların Kredi Derecelendirme Kuruluşlarınca Yorumlanması

İç politikada ortaya çıkan herhangi olumlu veya olumsuz olayın etkileri ülkenin yatırım yapılabilirliğini derecelendiren kuruluşlarca verilen notlarla ortaya çıkıyor. Yine 15 Temmuz darbe girişimi örneğinden devam edelim. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Standart&Poors Türkiye’nin kredi notunu düşürmüş, “yatırım yapılamaz” olarak açıklamıştı. Bu açıklama karşısında dolar 3.07’yi aşarak rekor kırmış, 3.0769 olmuştu.

Uluslararası Ortamdaki Politik ve Ekonomik Gelişmeler

Borsa takibi nasıl yapılır? sorusuna verilebilecek belki de ilk cevap uluslararası politik olayların takip edilmesidir. Burada öncelikli konu yabancı piyasalara yapılacak yatırımlardır. Örneğin, hisse senetleri alınacak bir ülkede politik ve ekonomik istikrar yoksa o ülkenin piyasaları da değer kazanmaz. Bu durumu basit piyasa mantığıyla anlayabilirsiniz: ekonomisi/politik durumu olumlu olmayan ülkede talep düzeyi düşük olduğundan fiyatlar da yükselmeyecektir. Ya da daha somut bir örnek verecek olursak petrol ihraç eden ülkelerden birinde ortaya çıkan herhangi bir sorun petrol fiyatlarının artmasına neden olabileceği gibi (arzın azalma ihtimali), petrol ihracının arttırılacağı yönünde bir açıklama da petrol fiyatlarında düşüşe neden olacaktır(arzın artması).

borsa-gundemi

Uluslararası düzeydeki bazı ekonomik verilerin de özenle takip edilmesi gerekir. Bunların başında ABD Merkez Bankası (FED) ve AB Merkez Bankasının verileri geliyor. Özellikle Euro ve dolarla işlem yapan yatırımcıların en çok takip etmesi gereken veriler bu iki kurumdan gelecek verilerdir. Borsa yatırım işlemleri yapanların takip etmesi gereken temel ekonomik veriler faiz artırımı/indirimi,  istihdam, tarım dışı istihdam, enflasyon vs. gibi verilerdir.

Bunların yanı sıra borsa oynamak için takip edilmesi gereken olaylar arasında terör olayları, doğal afetler, devletlerarası sorunlar vs, de yer alıyor.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.