Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Hafta Sonlarında Yapılan Harcama Hataları Ve Onlardan Kaçınma Yolları

14.12.2016
407

Para biriktirmek her ne kadar zor bir eylem gibi gözükse ve bireyler zaman zaman bundan şikayetçi olsa da, para harcamak ise bireylere bir o kadar kolay gelmektedir. Biriktirirken hesabını tuttukları paralar harcamaya gelince nedense elden uçup gitmekte ve bu da zaman zaman maddi zorluklara neden olabilmektedir. Özellikle hafta sonları bireyler işten ya da diğer uğraşlarından vakit bulduklarında daha  çok para harcama eğilimine girmektedirler. Bu eğilim doğrultusunda da hafta sonu hesaplamadan harcadıkları paraları ve yapılan harcama hataları, hafta başı geldiğinde bütçe açıklarına neden olabilmektedir. Bunun önüne geçmek ve her zaman para akışını kontrol etmek adına bireyler uygulaması gereken birkaç pratik yol bulunmaktadır.

Plansız Oluşan Ekstra Market Alışverişleri

Hafta sonu genellikle bireyler kendilerini ya planlamadıkları şekilde gezerken ya da market alışverişinde bulurlar. Güzel bir hafta sonu geçirmek adına birbirinden farklı yiyecekler alma isteği bireyleri marketlere çekerken, gidilen market birazda büyük ve çeşit bol ise beklenenin çok üstünde alışveriş yapmak kaçınılmazdır. Hafta sonu harcama hataları arasında bireylerin en çok yaptıkları işlerden birisi olan market alışverişi eğer ucu kaçarsa ve kontrol sağlanamazsa neredeyse bir aylık market paranızı tek bir hafta sonu harcamanıza neden olabilmektedir. Bunun yerine hafta sonuna kadar ihtiyaçlar bekletilmemeli, az az ama dengeli market alışverişleri yapılmalıdır.

alisveris-heyecani

Ayda Yılda Bir Dışarı Çıktım Kandırmacası

Hafta sonu yapılan bir diğer harcama hatası ise, cumartesi ya da Cuma akşamları çıkılan eğlencelerde ipin ucunu kaçırmaktır. Nasıl olsa ayda yılda bir dışarı çıktım gerekçesi ile bireyler planlamadıkları masraflara yönelmekte bu da ay sonu olmadan paranın bitmesine neden olarak bütçe açıkları meydana gelmektedir. Elbette ki her bireyin hafta sonları ya da geceleri  dışarı çıkması hakkıdır ve motive olması adına gereklidir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta eğlence alışverişine sınırlama getirilmesidir. Gece dışarı çıktığında harcaması gerektiği kadar parayı harcayan birey, bir sonraki hafta tekrar eğlenmeye çıkabilmektedir. Eğer bir gecede tüm parasını yerse hem ay boyunca aç kalacak hem de para sıkıntısı çekecektir. Dengenin kurulması önemlidir.

Özellikle Kış Aylarında Vazgeçilemeyen Alışveriş Merkezleri

Yaz kış vazgeçilmez yerler haline gelen avm’ler özellikle kış aylarında hava soğuyunca bireylerin gittiği tek mekan olarak kullanılmaktadır. Durum böyle olunca bireyler gezmek için bile avm’gitseler mağazaları ya da marketleri görerek para harcamakta buda bütçelerinde ekstra bir harcama olarak ortaya çıkmaktadır. Harcama hataları nelerdir diye düşündüğümüzde ortaya pek çok seçenek çıkmaktadır. Çıkan seçenekler arasından ise bireylerin en çok yaptığı hatalar arasında avm’lerde gereksiz para harcamak gelmektedir. Bireyler birazda bu amaç doğrultusunda avm’ler tarafından yönlendirilmektedir. Yapılan indirimler, hafta sonu kampanyaları ya da çekilişler bireyleri alışveriş yapma konusunda heveslendirmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken elbette ki belirli zamanlarda alışveriş yapılabilmektedir. Önemli olan alışverişinizin miktarı ve bütçenizi ne kadar etkilediğidir.

Kredi Kartı Tuzakları

Yalnızca hafta sonları değil, hafta içi de kredi kartları bireylerin harcamalarını yönetememesine ve bazı maddi açıkların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Para harcamıyormuş ta bedava alıyormuş hissi veren kredi kartları bu nedenle yönetilmesi çok güç ve tehlikeli kartlardır. Bireyler özellikle hafta sonları kartların oyununa gelmeyerek ihtiyaçları doğrultusunda alışveriş yapmalı ve aşırıya kaçmamalıdırlar. Kartlar tarafından gelen hafta sonu indirim kampanyalarını dikkate almamalı ve tamamen bilinçli hareket etmelidirler. Aksi takdirde bedava alıyormuş hissi veren kredi kartları ay başı geldiğinde büyük sıkıntılar doğurabilmekte ve hatta bireyin tüm parasının kredi kartına gitmesine neden olabilmektedirler.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.