Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Havale (EFT) Kaç Saatte Hesaba Geçer 2020

18.02.2020
879

Havale Nedir?

Havale işlemi aynı bankalar üzerinden birbirine yapılan para transferinin adıdır. Banka müşterileri havale yaparken hesap numarası yada IBAN numarası bilgileri üzerinden para yollayabilirler. Havale işlemi EFT işlemine göre daha hızlı gerçekleşir ve komisyon ücreti daha azdır. Havale kaç saatte hesaba geçer gibi soruların cevabı ise yaklaşık 1-5 DK arasında işlem gerçekleşmektedir.

Banka Havale İşlem Ücretleri 2020

  500 – 1000 TL KADAR 1000 – 5000TL KADAR
Mobil Uygulamalar 0.50 TL 1.0 TL
İnternet 0.50 TL 1.0 TL
ATM 1.0 TL 2.5 TL
Şubeler 2.5 TL 5.0 TL

2020 yılında yürürlüğe giren banka havale ücretleri yukarıda tabloda belirttiğimiz gibidir.(Bazı Bankalar Arası Ufak Değişiklikler Gösterebilir) Havale ücretleri ile EFT ücretleri kesinlikle aynı şey değildir.

Havale Kaç Saatte Hesaba Geçer

Bankada bulunan paranızı aynı banka müşterisine göndermek istiyorsanız bu işlemin adı havaledir. Kendi bankanız arasında para transferi olacağı için gönderme işlemi yaklaşık 30 sn ve 5 dk arasında değişiklik gösterecektir. Günümüzde yapılan ticaretlerde yada alışverişlerde yapılan para transferinde herkesin sormuş olduğu soru havale kaç saatte hesaba geçer sorusudur. Bu işlem sırasında maximum (En Geç) 5 dakika gibi bir zaman almaktadır. İşlemleri bu zaman zarfı içerinden gerçekleşmemiş ise direk banka müşteri hizmetlerini arayarak bilgi alabilirsiniz, sık yapılan havale hatalarının en başında ise girilen isim bilgilerinin eksik yada hatalı yazılması ön plana çıkmaktadır.

Hafta Sonu Yapılan Havale Ne Zaman Hesaba Geçer

Hafta sonu yapacağınız havale işlemleri aynı banka arası para transferi olduğu için, hafta içi yapılan işlemlerden herhangi bir farkı yoktur. Yani cumartesi yada pazar günü yapacağınız havale işlemi aynı gün içerisinde ortalama 5 dakika sonra hesabınıza geçmiş olacaktır. Havale hesaba ne zaman geçer 2020 yılında gibi soruların cevapları aslında çok basittir hiç bir zaman kaybı yaşamazsınız.

Banka Havale Saatleri

Aslında havale işleminin herhangi bir saat dilimi yoktur. Gece, Gündüz, Hafta Sonu, Hafta İçi havale işlemini istediğiniz zaman gerçekleştirebilirsiniz. Havale sonrası paranızı nakit çekmek istiyorsanız eğer lütfen havale işlemlerinizi hafta içi banka mesai saatlerine göre ayarlamanız gerekmektedir, diğer türlü yüksek nakit miktarlarını ATM üzerinden alamayacağınız için şubelerin açık olması gerekmektedir.

EFT Nedir

EFT farklı bankalar arası yapılan para gönderme işleminin adıdır. Yani A bankasından C bankasına göndereceğiniz para EFT olarak adlandırılmaktadır. Bunun karşılığında belirli bir ücret alınmaktadır. EFT işlemi belirli mesai saatleri içerisinde yapılmak zorundadır, aksi taktirde para gönderme işleminiz bir sonraki mesai saatine kalmaktadır.

EFT Ne Zaman Hesaba Geçer

EFT işlemi sadece mesai saatleri içerisinde hafta içi yapılmaktadır. Resmi tatiller ve hafta sonları yapılan işlemler hesaba geçmez. EFT ne zaman hesaba geçer soruların cevabı ise banka mesai saatleri yani 08.00 – 17.00 arası yapılan gönderme işlemleri hesaba hemen geçecektir. Bu işlem ortalama 15 dakika ile 1 saat arası değişiklik gösterebilir.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.