Havale Kaç Saatte Hesaba Geçer

Havale Kaç Saatte Hesaba Geçer
24 Nisan 2017 tarihinde eklendi, 172 kez okundu.

Bankacılık Hizmetleri Hakkında Bilgilenmek

İnsanların artan nüfus potansiyeli beraberinde süreklilik arz eden ihtiyaçların varlığının da etkilemektedir. Her insan günlük yaşamında farklı sektör ve alanlarda hizmet ihtiyacı içerisinde olmaktadır. İnsanların mevcut var olan ihtiyaçları ve bu ihtiyaçların temini için birçok hizmet sektörü bulunmaktadır. Bu hizmet sektörlerinin başında da bankacılık gelmektedir. Bankacılık insan yaşamında özellikle finansal iş ve işlemlerin gerçekleştirilmesi için belli prosedürler ve izinler doğrultusunda kurulmuş, belli bir denetim mekanizmasına tabi tutularak hizmet veren ticari kuruluşlardır.

Bankacılık sektörü insan varlığının söz konusu olduğu ve belli bir insan potansiyeline sahip olduğu, belli bir ticaret hacmi ve insan faaliyetlerinin olduğu her yerde faaliyet göstermektedirler. Dünya üzerinden her ülkede belli sayıda ve farklı adlar altında bankalarla bunların bağlı olduğu farklı şubeleri bulunmaktadır. Bankaların insanlara sunmuş olduğu hizmetlerde birbiri ile bağlantılı olarak ortak sistemleri de kullanmakla hizmetlerin daha aktif ve geniş bir tabana sunulmasını hedeflemektedir. Günümüz bankaları insanların talep etmiş olduğu herhangi bir hizmeti sunma açısından, insanların yaşayabileceği zaman kaybını ortadan kaldırmak için farklı hizmet kanallarını kullanmaktadırlar.

Bu hizmet kanallarının her biri yine bankanın genel müdürlük, şube ile bağlantılı olarak hizmet vermektedir. Bankaların insanların hizmet almaları için kullanmış oldukları hizmet kanalları arasında banka şubesi, atm, telefon bankacılığı, internet bankacılığı, sms bankacılığını sıralamak mümkün olmaktadır. Bu hizmet kanallarının insanlar tarafından kullanılması tamamen kişinin kendisine bağlıdır.

Bankaların İnsanlara Sunduğu Hizmetler Nelerdir?

Bankaların geniş bir insan nüfusuna sahip olması ve sürekli hizmet talebi ile karşı karşıya kalması bankaların sunmuş olduğunu finansal hizmetleri sınıflandırmasını zorunlu kılmaktadır. Bu şekilde belli bir hizmet talebinin daha hızlı ve şeffaf bir şekilde gerçekleştirilmesi sağlanabilir. Örnek vermek gerekirse kredi talebinde bulunan bir kişi için bankanın ilk olarak sunacağı hizmet kredi departmanında hizmetin değerlendirilmesini sağlamak olacaktır. Kredi departmanı kişinin talep etmiş olduğu ürünün niteliklerini, bu niteliklerin talep edene ne gibi sorumluluklar yüklediğini, kişinin kredi ürününü kullanmasından sonra karşılaşabileceği olumlu veya olumsuz sonuçları gibi birçok açıdan sadece kredi departmanı ve görevlilerince hızlı bir şekilde değerlendirilip sonuçlanması sağlanabilmektedir.

Bankaların sunmuş oldukları hizmetlerin hizmet talebinde bulunan kişilerce bilinmesi hem talep edenin hem de bankanın hizmet işleyişini daha hızlı hale getirmektedir. Örneğin para yatırma veya para çekme konusunda özellikle iban üzerinden işlem yapmayı bilmeyen bir kişi için yanlış işlem yapma durumu ortaya çıkabilmektedir. Bu durum hem kişinin hem de bankanın işlem güvenliğinin riske düşmesine neden olacaktır. Bu gibi durumlarda banka şubesinden veya diğer hizmet kanalları aracılığı ile para çekme veya yatırma işlemlerinin gerçekleştirilmesi aynı zamanda işlemin süresini de uzatmaktadır.

Özellikle banka hizmetlerini yeni kullanan insanların merak etmiş oldukları soruların başında bankaların hizmetleri nelerdir, bu hizmetleri kullanmak için hangi hizmet kanallarını kullanabilirim, kullanmış olduğum hizmet kanallarındaki güvenlik seviyesi değişken midir gibi sorulardır. Bu sorulara cevap vermek kişilerin bankalardan alacağı hizmetleri daha sağlıklı bir şekilde temin etmelerini sağlayacaktır. Bankalardan alınacak hizmetleri para çekme, para yatırma, havale, eft, kredi alma, kredi kartı alma, ön ödemeli kart talebi, fatura ödeme, kredi kartı borç ödeme, kredi taksit ödeme ve benzeri bir şekilde sıralamak mümkündür.

Kişi müşterisi olduğu herhangi bir bankadan bu hizmetlerin tamamını koşullar dahilinde alabilmektedir. Bankalardan alınacak olan bu hizmetlerin birçoğu her bankanın genel olarak müşterilerine sunmuş olduğu farklı hizmet kanalları aracılığı ile alınabilmektedir. Bu hizmet kanalları arasında en çok kullanılan atm ve banka şubesi olmasına rağmen teknolojinin gelişmesi ile paralel ve bankaların kendi hizmet ağı üzerinden sunmuş olduğu internet ve telefon bankacılığı kullanımı da oldukça yüksektir. Bu her hizmet kanalının kendine göre bir güvenlik seviyesi bulunmaktadır. Örneğin atm, internet bankacılığı veya telefon bankacılığı hizmetlerinden sadece müşteri tarafından bilinen özel şifreleme yöntemi kullanılmaktadır.

Bankalardan Para Aktarma İşlemlerinde Süre Var Mıdır?

Bankalardan alınan hizmetlerde genel olarak bir süre tanımlamak mümkün değildir. Bu sürenin ne olduğu konusunda ise ilgili bankanın iş ve işlemlere yönelik olarak uyguladığı bazı kriterlerin var olduğunu bilmek yeterlidir. Bankalar her ne kadar ticari alanda belli bir sermaye ile kurulmuş ve insanlara hizmet veren kuruluşlar olsa da çalışanların ve hizmetlerin güvenilirliği ile banka müşterilerinin mağduriyetinin oluşmaması için bazı süre kriterleri bulunmaktadır. Bu kriterlerin başında dünyada uygulanan mesai kavramı ile ilişkilidir.

Havale Kaç Saatte Hesaba Geçer

Yani bankaların özellikle fiziki şubeleri sadece haftanın belirli günlerinde ve belirli saatlerinde çalışmaktadır. Bu süre ve zaman genel olarak pazartesi ile cuma arası ile mesai başlangıç ve bitiş saatleridir. Bu belirlenen gün ve süreler içerisinde bankaların şubelerinden kesintisiz hizmet almak mümkün. Bu süre kısıtlamasının sadece bankanın fiziki olarak hizmet veren şubelerinde mevcut olduğu unutulmamalıdır. Banka müşterisi birçok işlemi bu sürenin dışında bankanın diğer kanalları aracılığı ile kesintisiz gerçekleştirebilmektedir.

Bankalardan Yapılan Havale İşlemleri

Bankalar tarafından insanların talep etmiş oldukları hizmetlerden bazıları diğerlerine oranla daha fazladır. Bu hizmet yoğunlukları arasında para çekme, para yatırma ile havale ve eft işlemleri gelir. Para çekme ve yatırma işlemleri daha çok fiziksel atm veya banka şubesi aracılığı ile gerçekleştirilen işlemlerdir. Ancak havale veya eft işlemleri de hem banka şubesi ile atm si hem de bankanın diğer hizmet kanalları kullanılarak yapılabilmektedir. Havale işlemi genel olarak aynı banka şubeleri arasında veya aynı banka hesapları arasında yapılan para transfer işlemi, eft ise farklı bankaların aynı şubesi veya farklı şube ile hesaplarına yapılan para transfer işlemleridir. Banka tarafından talep edilen havale işlemleri aynı bankanın diğer şubelerine para transfer işlemi olduğundan belirli bir süre kısıtlamasından bahsedilemez.

Bunun için bankanın otomatik transfer aracılarının talebi görmesi ve gerçekleştirmesi yeterlidir. Bu süre genel olarak 5 dk. ile 30 dakika arasında değişmektedir. Ancak havale işlemleri hiç gerçekleşmiyor veya sürekli erteleniyorsa transfer yapılacak mevcut hesabın transfer limiti tutarında para olmaması veya transfer yapılacak hesaba ilişkin bilgilerden herhangi birinin eksik veya hatalı olması neden olmaktadır. Bu nedenle havale işlemi yapılmadan önce tutar ve transfer bilgileri detaylı bir şekilde kontrol edilmeli ve bu şekilde transfer işlemi yapılmalıdır. Aksi takdirde süreden bağımsız olarak işlem gerçekleşmeyecektir. Eft işleminde de mantık aynı olmasına rağmen farklı olan durum para transfer işlemi farklı bankalar üzerinden yapıldığı için bu işlemin mesai gün ve saatleri içerisinde gerçekleştirilmesi gerekir. Tüm bankalara eft işlemini hafta sonu yapmak asla mümkün değildir.

Bankacılık İşlemlerinde Güvenlik

Hangi bankadan hangi hizmete yönelik işlem yapılıyor olursa olsun her banka müşterisinin ilk olarak dikkat etmesi gerektiği noktanın işlem güvenliğine önem vermesidir. Çünkü kişinin yapacağı güvensiz bir işlem aşaması telafisi zor olan bir durum ortaya koyabilmektedir. Bu nedenle para çekme, para aktarma, para yatırma ve diğer birçok hizmette özellikle size ait bilgi ve şifreleri başkalarına vermeyiniz.

Bir önceki yazımız olan Günlük Eft Ve Havale Limiti Nasıl Yükseltilir-Arttırılır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git